Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439135 -0.21186%
Ethereum 31332 0.43342%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Somutlama Nedir? Somutlama Örnekleri

Somutlama Nedir? Somutlama Örnekleri

ABONE OL
22 Ocak 2023, 19:43:21

Somutlama, soyutun bir kavramın somut imge ve hayallerle verilmesi demektir. Somutlamalar, genellikle kişileştirmelerle ve benzetmelerle yapılır. Somutlama istiare (eğretileme) sanatı yapılırken de görülebilir. Soyut olan bazı durumların kolay kavranabilmesi için somutlamalardan yararlanılır. Somutlamalara özellikle deyimlerde sık rastlanır.

Somutlama Örnekleri

Örnek 1

“Felek önce yüzüme güldü sonra beni ağlattı.” cümlesinde felek (talih, baht) soyuttur. Bu soyutluk insana ait özellikler olan “yüze gülme” ve “ağlatma” yönleriyle insana benzetilmiştir. Dolayısıyla soyut olan “felek”, “insana benzetilmekten kaynaklı kişileştirilmiştir, böylelikle de somutlanmıştır. Bu cümlede soyutu somutlama vardır.

Örnek 2

“Böldü bölük bölük dert beni.” dizesinde soyut olan “dert”, “bölme” yönünden kişileştirme yoluyla somutlanmıştır.

Örnek 3

“Uslan artık deli gönül Bak gelip geçiyor ömür.” Bu ifadede soyut bir kavram olan “gönül” kişileştirme yoluyla somutlanmıştır.

Örnek 4

“Yiğidin sevdiği güzel olursa Ömrü ardından sökülür gider.” Burada soyut bir kavram olan “ömür” bir yumağa benzetilerek somutlanmıştır.

Örnek 5

“Bir kara trendir ölüm.” Benzeyen ve kendisine benzetilen ögeler cümlede bulunduğu için “güzel benzetme”nin söz konusu olduğu bu cümlede soyut bir kavram olan “ölüm” somut bir şey olan “kara tren”e benzetilmiştir. O halde soyut, benzetme yoluyla somutlanmıştır.

Aşağıda yer alan deyimlerde de somutlama görülmektedir.

⇒ “Kabına sığamaz oldu son zamanlarda.” ⇒ “Yine mi bir çam devirdim?” ⇒ “İpin ucunu kaçırırsanız hiç iyi olmaz.” ⇒ “Kendi yağıyla kavrulan bir aileydi.”

DİKKAT: Somutlamanın olabilmesi için bir soyutun olması şarttır. Aksi halde sadece kişileştirme veya benzetmeler söz konusu olur.

⇒ “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.” benzetmesinde benzeyen öge olan “ben” somuttur, kendisine benzetilen öge olan “ceviz ağacı” da somuttur. O halde burada somutlamadan söz edilemez. Burada sadece benzetme vardır.

⇒ “Akşam loşluğunda deniz, gülümsüyordu bize.” kişileştirmesinde benzeyen öge olan “deniz” somuttur ve yine somut olan “insan”a benzetildiği için somutlamadan söz edilemez.

⇒ “Eridim bir güzelin yüzünden.” cümlesinde ise psikolojik durum “erimek”le somutlanmıştır.

Örnek Soru

Aşağıdakilerden hangisinde somutlama yapılmamıştır? A) Aşk, bir askerdir sabahları, yalnız ve hüzünlü. B) Garip bir kustu gönlüm de saçına kondu gönlüm. C) Sayılı günler tükendi, yolun sonu görünüyor. D) Zaman, bir atlı gibi koşuyor bilinmeyene. E) Burada insan toprak gibi, güneş gibi, deniz gibi bereketli.

Çözüm: A seçeneğinde aşk soyuttur ve askere benzetilerek somutlanmıştır. B’de soyut olan “gönül” bir “kuş”a, C’de “ömür” “yol”a, D’de ise “zaman” soyutluğu bir “atlı”ya benzetilerek somutlanmıştır. E seçeneğinde de “insan”; “toprak”, “güneş” ve “deniz”e benzetilmiştir. Ancak, bir benzetme söz konusu olmasına rağmen benzeyen öge (insan) soyut değil, somuttur. Dolayısıyla E seçeneğinde somutlama yoktur. Doğru cevap ‘dir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler