Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.165,63 -0,05%
Çeyrek Altın 1.931,00 -0,36%
Bitcoin 434224 0.3384%
Ethereum 29659 -0.30528%
Yarım Altın 3.863,00 -0,34%
Tam Altın 7.655,54 -0,47%
Sol ve sağ omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına net çözümler

Sol ve sağ omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına net çözümler

ABONE OL
07 Ocak 2023, 05:39:43

Sağ ve sol omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısı nedenleri

Omuz ağrısı gündelik yaşamda size oldukça zor durumlar yaşatabilir. Gerek kas sıkışması olsun gerek zorlanma olsun, omuz ağrısının birçok nedeni olabilir. Sol ve sağ omuz ağrıları daha çok ağırlık işi ile uğraşanlarda ve kollarını farklı işlerde (tasarım, çizim vb.) kullanan kişilerde görülür.

Tabi bazı durumlarda stresli olmakta özellikle sol omuz ağrısına neden olmaktadır. Stres, çoğu zaman sırtınızda bir yük varmış gibi hissettir. Bu durumda sırt ve omuz ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşarsınız. Aşağıda bu sorun içinde birkaç önerimiz olacak. Bence bir göz atın.

Bunların yanı sıra aktif spor yapan insanlarda da sol ve sağ omuz ağrısı oldukça fazla gözlemlenir. Spor yapan birisi bu kısmı okuyunca zaten beni anlayacaktır. Omuz kaslarını çalıştırmak için hareketleri uygularken kaslar sıkışmaya ve tahriş olmaya maruz kalır.

Bu esnada vücut farklı uyarılar ve belirtiler gösterir. Buradaki işaret omuz ağrısıdır. Ancak unutmayın, çelik gibi bir omuz istiyorsanız bu ağrıya katlanmanız gerekir.

Gelelim sağ ve sol omuz ağrısı için sunduğumuz çözüm önerilerine! Hemen aşağısına da olası omuz ağrısı nedenlerini sıralayacağım.

Sağ ve sol omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına ne iyi gelir?

Omuz ağrılarının oluşmasındaki sebepleri aşağıda sıraladım. Çünkü bu ağrı bir bakıma direkt olarak oradaki nedenlerle alakalıdır. Araştırmalarımıza göre insan vücudunda omuz ağrısı en çok görülen ikinci ağrı türüdür. İlk sırayı da karın ağrısı almaktadır.

Ayrıca günlük hayatında sağ elini kullananların sol, sol elini kullananların ise sağ omzu diğerine göre daha fazla ağrı yapmaktadır.  Neyse uzatmadan tavsiyelerimize geçelim.

Dinlenin: Dinlenmek yalnızca omuz ağrısı için değil, size rahatsızlık veren bir çok ağrı türü için yetkin bir çözüm yöntemi olacaktır. İster kadın ister erkek olsun her halükarda dinlenmeliyiz. İnsan vücudu bir makine değil sonuçta.

Bolca su için: Su hayatımızın en önemli besinidir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olduğu için sol ve sağ omuz ağrılarını ortadan kaldırır.

Maden suyu tüketin: İçeriğindeki besin değerleriyle listemizde yer almayı hak eden maden suyu kemik ağrısı, kas ağrısı gibi şikayetlerinizi azaltacaktır.

İçinde birçok mineral barındıran maden suyu (kalsiyum, magnezyum, sodyum) kas ve kemik gelişimine katkı sağlar. Haliyle spor sonrası kas yıpranmalarının önüne geçilmiş olur. Önerimiz sade maden suyu tüketmenizden yana.

Masaj yaptırın: Masajın ilk zamanlardan günümüze kadar uzanan bir serüveni vardır. Ellerle veya farklı nesnelerle ağrı hissedilen yer dışarıdan uyarılarak ağrının azalması sağlanır. Masaj yapılan bölgede kan dolaşımı hızlanır. Böylece doku zedelenmeleri, kas sıkışmaları gibi sorunlar çözülür.

Omuz ağrısını tetikleyen hareketleri öğrenin: Özellikle sağlak insanlarda sol omuz ağrısını tetikleyen kas güçlendirme hareketleri vardır. İyice ısınmadan bu hareketleri yapmak omuz ve sırt kaslarınıza ciddi hasarlar verebilir. Bu ağrı tipi genelde çekme ve ileri seviye de bıçak gibi saplanma hissiyatı şeklindedir.

Düzenli egzersiz yapın: Vücudunuzu esnetmek ve sıkışmış kasları açmak için tavsiyemiz egzersiz yapmanızdır. Egzersiz yapmak vücudun sağlığını ve esnekliğini korur. Böylece yanlış veya ters bir hareket yapma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Sıcak bir duş alın: Sıcak su kasların gevşemesini sağlamanın en nezih yoludur. Sıcak bir duşun çözemeyeceği ağrı tipi oldukça azdır. Kasların gevşeyip yeniden yapılandırılması için sıcak su kullanımını tavsiye ediyoruz.

Limon suyunu kullanın: Limon, eklem ve kas ağrılarını geçirmenin anahtarı niteliğindedir. Az aşağıda sol ve sağ omuz ağrılarınızı geçirecek doğal bir merhem tarifi yazacağım. Göz atmanızı öneririm.

Patates tüketin: İçeriğindeki potasyum değeriyle patates çok iyi bir ağrı kesici olabilir. Genelde baş ağrısı için tavsiye edilen patates omuz ağrısı içinde tüketilebilir. Tabi dikkat etmeniz gereken nokta patatesi kaynatarak tüketmenizdir.

Patates suyu için: Hemoglobinin yapılandırılmasında önemli bir rol oynayan patates suyu sağ ve sol omuz ağrısı yaşayan hastalar için birebir çözümdür. Ayrıca sırt ve bel ağrılarınız içinde patates suyunu öneriyoruz. Öte yandan boyun ağrılarını da dindirdiği söylenmektedir.

Biberin mucizelerini kullanın: Capsaicin maddesini bolca içeren biber vücudun genelinin sıcaklığını arttırır. Ter bezleri daha çok ter salgılar. Sıcaklığı artan vücutta kas gevşemesi meydana gelir ve hızlanmış bir metabolizma oluşur. Bu da omuz ağrılarının giderilmesini sağlar. Günlük öğünlerinizde tükettiklerinize biber eklemeyi unutmayın.

Zeytinyağıyla masaj yapın: Her makalemizde zeytinyağının önemini ve vücuda yararlarını vurguluyoruz. Aynı şekilde zeytinyağı sol ve sağ omuz ağrısı çekenler için bitkisel bir çözüm niteliğinde. Bu konuyu aşağıda biraz daha açacağım.

Papatya çayı: Papatya çayı kemiklerin ağrıması durumunda her zaman tüketilmesini tavsiye ettiğimiz bir bitkisel çaydır. Omuz kemiklerinin ağrıması halinde tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yüzün: Yüzmek tüm kaslarınızı çalıştırır ve vücuda inanılmaz faydalıdır. Hem esneklik hem de fit bir vücut kazanmış olursunuz. Öte yandan omuz ağrınız da ortadan kalkmış olur.

Omuz ağrısının nedenlerini sıralayalım

 • Yanlış hareket yapmak
 • Isınmadan spor yapmak
 • Egzersiz yapmamak
 • Hareket etmeden durmak
 • Masa başında yanlış duruş pozisyonu sergilemek
 • Fazla kilo
 • Donuk omuz
 • Tendonların kireçlenmesi
 • Omuz kaslarının zedelenmesi
 • Omuz zorlanmaları
 • Omuz sıkışması

Sol ve sağ omuz ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar

Sol ve sağ omuz ağrısını, çevresindeki kasların yıpranmasından oluşan ağrıları geçirecek bitkisel yağları sıralayalım.

Kekik yağı: Anti oksidan etkilere sahip özelliğiyle kan dolaşımını hızlandıran kekik yağı kas ağrıları ve eklem ağrıları için kullanılabilecek bir yağdır. Genelde kekik yağı ve zeytinyağı karıştırılarak kullanılır. Elde edilen karışım omuzlara yavaş yavaş mesaj yapılarak sürülür.

Nane yağı: Sinirsel ağrılarınız ve stresten kaynaklı sırt, omuz ağrılarınız için nane yağı kullanabilirsiniz. Kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayan nane yağı omuz bölgesine masaj yapılarak uygulanabilir.

Portakal yağı: Stresli olduğunuz durumlarda sırt ve omuz ağrısı gibi rahatsızlıklarla oldukça fazla karşılaşırsınız. Bunun nedeni stresin sırtınızda ağır bir yük oluşturmasından kaynaklıdır. Aslında bir yük oluşturmuyor sadece o şekilde hissediyorsunuz.

Ancak stresli olmak sırt kaslarını sıkıştırmasıyla bilinmektedir. Portakal yağı ile hem stresten hem de kas ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağını yukarı da saymıştım. Bu bitkisel yağlar ile omuz, sırt, boyun ağrılarından kurtulabileceksiniz.

Sağ ve sol omuz ağrısı için ağrı kesici ilaç önerileri

Ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz haplardan çok merhemlerden yana olacaktır. Örneğin,

 • Bengay
 • Thermoflex
 • Voltoren

Gibi kas gevşetici ve ağrı kesici kremler kullanabilirsiniz. Tabi doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız. Vücudunuz farklı reaksiyonlar gösterebilir.

Omzun kas yapısı

Omuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız için omzun kas yapısına göz atmamız gerekiyor. Bu konuyu olabildiğince kısa ve öz tutacağım.

Omuzda 3 grup kas bulunuyor. Bunlar Glenohumeral kaslar, skapulotorasik kaslar, multipl eklem kasları. Bu kaslarda içlerinde bazı kas bölümleri bulunduruyor.

Bunlar göğüs ve sırt kaslarıyla bağlantı halindeler. Genelde bu kas bölümlerinin zorlanması durumunda omuz ağrısı ortaya çıkıyor. Bu kasların zorlanmasını da ısınmadan yapılan spor hareketleri tetikliyor. Ayrıca genelde sıkışan kaslar omzun arka ve üst kısmında bulunuyor. Bu nedenle masaj yaparken bu bölgelere ağırlık vermenizi öneriyoruz.

Bu kaslar omzun ileri-geri, yukarı—aşağı hareket etmesini sağlayıp eklemleri koruyor. Böylece rahat bir şekilde kolunuzu istediğiniz yöne 360 derece hareket ettirebiliyorsunuz.

Omuz ağrısı ve duruş pozisyonu

Bazı omuz ağrıları genelde yanlış oturuş pozisyonunda yanlış duruş sergilemekten ortaya çıkmaktadır. İnsanların çoğunluğu otururken omuzları ileride ve kambur bir şekilde oturur. Mesela bende bu makaleyi yazarken yanlış oturduğumu farkedip duruşumu derhal düzelttim. Doğru duruş pozisyonu şu şekildedir.

 • Omuzlar geride
 • Omurga 90 derece dik bir şekilde
 • Bel kıvrımlı

Bu şekilde sergileyeceğiniz bir oturuş pozisyonunda tüm kaslarınız çalışacağı için ilk başlarda yorulacaksınız. Ancak kaslarınız alıştıktan sonra bu şekilde oturmaktan zevk alacağınıza eminim. Bunun yanı sıra dik bir oturuş sergilemek çoğu fiziksel ağrıdan sizi kurtaracaktır. Bel ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı boyun ağrısı gibi…

Sol ve sağ omuz ağrısı için doğal ağrı kesici merhem tarifi

Doğal has zeytinyağına 2 limonun kabuğunu rendeleyip iyice karıştırın. Zeytinyağını fazla eklemeyin. Karışımımız krem kıvamında olacak, ona göre göz kararı ekleyin. Benim tavsiyem 2 yemek kaşığı yeterli olacaktır. Limon kabuklarının üzerine okaliptüs yapraklarını ezip serpiştirin.

Bu karışımı kapalı bir kavanoz içerisinde 10-12 gün kadar saklayın. Krem kıvamına gelince de omzunuza uygulayın. Etkisi gerçekten şaşırtıcı ve sizi baya bir rahatlatacak.

Omuz ağrısı hangi yaş aralığında daha fazla gözlemlenir?

Omuz ağrısı rahatsızlığı her yaş grubunda gözlemlenebilmektedir. Genelde ergenlik çağından 25 yaşına kadar ki yaş grubunda sağ omuz ağrısı gözlemlenir. Diğer yaş gruplarında ise hem sol omuz hem sağ omuz ağrısı ortaya çıkabilir.

Omuz ağrısının yaşlılarda oldukça fazla gözlemlendiğini de belirtelim.

Yorum atmayı unutmayın. Yorumlarınızı inceleyerek bu makaleyi daha iyi güncelleyebiliriz. Ayrıca soru cevap bölümümüzü de kullanmayı unutmayın. Çok işinize yarayacak bilgiler sunuyor olabilir. ?

Sağlıklı mutlu günler…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments