takip et takip et takip et
Gündem

30 Kasım 2019 - 637 Okunma

SOĞUK HAVALARDA ÇİÇEK BAKIMI KIŞIN ÇİÇEKLERİNİZİ KALORİFER YANINA BIRAKMAYIN

Abone Ol

Kış soğuğunu hissettiğimiz bu günlerde çiçeklerin bakımının önemi daha da arttı. Çiçekçilik işiyle uğraşan Ziraat Mühendisi Yunus Emre Aslan, kış aylarında çiçeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Kış aylarında çiçek bakımı ile ilgili bilgiler veren Aslan, kalorifer petekleri yanına konulan çiçeklerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Soğuk havalarda çiçek bakımı ile ilgili vatandaşların alması gereken tedbirleri anlatan Aslan, “Dış mekân ve iç mekan çiçeklerin bakımı birbirinden farklı. İç mekân çiçeklerin yerleri sıcak olacak, sulamasına dikkat edilecek, toprak kurudukça su verilecek. Çiçekleri kışın soğuktan korumak için oda sıcaklığında bulundurmak önemli ama çiçeklerinizi kaloriferin yanına bırakmamaya dikkat edin.” uyarısında bulundu.

Her bitkinin kendine has bakımı olduğunu ifade eden Aslan, “Açelyaların gelişimini fazla sıcak ve soğuk havalar olumsuz yönde etkiler. Özellikle kış aylarından soğuktan korumak gerekli. Atatürk Çiçeği oldukça hassas özen isteyen bir çiçek, bakımı sırasında çiçeğe yoğun ilgi gösterilmesi gerekiyor. Çiçek açma dönemi olan kış aylarında haftada bir kez sulanması yeterken bahar aylarında haftada iki kez sulanmalı. Onbiray Çiçeği hem kış hem yaz çiçek açarlar, bahçe ve balkonlar için elverişliler, evlerde pencereye çok yakın, esintili, kuvvetli aydınlık yerlerde yetiştirilebilir. Çok sıcak havayı sevmez, serinlikten hoşlanır. Aloe vera yaz aylarında direk güneş ışığına bırakılmamalı, serin yerde muhafaza edilmeli, kışın ışık alan bir yerde, oda sıcaklığında muhafaza edilmeli. Kışın hiçbir bitki kalorifere yakın olmamalı, çünkü kalorifere yakın olursa suyu takip edilemez ve çürür. Işık alan bir ortamda bütün bitkiler büyür, ışık almaları yeterli. Kaktüs ve sukulentlerin bazı çeşitleri soğukta üzerine karda yağsa yaşıyor ama bazı çeşitleri içerde yaşıyor.  Kışın sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Hercai menekşe soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Fazla su isteği olmayan bir bitkidir. Ancak toprağının kurutulmaması gerekir. Sulama toprağı kurumaya yüz tuttuğunda yapılmalıdır. Sıcaktan hoşlanmayan süs lahanası soğuğa oldukça dayanıklıdır. Kasım- Mart arasında sıcaklığın düşmesi ile yap*

rakları renklenmeye başlar. Dış mekan bahçe açelyaları koyu gölge olmayan, yarı güneşli yarı gölgeli, esintili ve nemli bahçeleri severler.” dedi.


" SOĞUK HAVALARDA ÇİÇEK BAKIMI KIŞIN ÇİÇEKLERİNİZİ KALORİFER YANINA BIRAKMAYIN konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere SOĞUK HAVALARDA ÇİÇEK BAKIMI KIŞIN ÇİÇEKLERİNİZİ KALORİFER YANINA BIRAKMAYIN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda SOĞUK HAVALARDA ÇİÇEK BAKIMI KIŞIN ÇİÇEKLERİNİZİ KALORİFER YANINA BIRAKMAYIN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku