Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.298,84 0,85%
Çeyrek Altın 2.289,00 0,79%
Yarım Altın 4.592,00 0,79%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
SİHA satılan ülkeler Türkiye’ye savaş açarsa ne olur?

SİHA satılan ülkeler Türkiye’ye savaş açarsa ne olur?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 16:42:48

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, canlı yayında Türk SİHA hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “Baykar’ın SİHA sattığı ülke Türkiye’ye savaş açarsa ne olur?” sorusuna cevap veren Bayraktar, “Yüksek teknoloji içeren cihazlarımızın ileri seviye yazılımları var. Bu yazılımı yapan ülkeler, bu cihazlara hükmedebilirler.” dedi.

“YAZILIMI YAPAN ÜLKELER CİHAZLARA HÜKMEDİYOR”

Bayraktar, “Baykar’ın SİHA sattığı ülke Türkiye’ye savaş açarsa ne olur?” sorusuna, “Yüksek teknoloji içeren cihazlarımızın ileri seviye yazılımları var. Bu yazılımı yapan ülkeler, bu cihazlara hükmedebilirler.” yanıtını verdi.

Bayraktar’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Dünya ülkeleri, Türkiye tarafından geliştirilen SİHA’ların muharebedeki başarılarını gördüklerinde, muharebede bir paradigma değişimi oldu. SİHA’lar, keşif maksatlı olarak tasarlandı ancak aynı zamanda silah sistemleriyle birlikte kullanılabilen, düşük hızlarda uçan ve uzun süre havada kalan, canlı görüntüler aktaran sistemlerdir. Bu sistemlerin, mevcut yüksek teknoloji sistemlerine karşı muharebede sağladıkları faydaları İdlib, Libya, Karabağ ve şimdi de Ukrayna’da görüldü.”

“KIZILELMA, SAVAŞ UÇAKLARINA KARŞI MÜHAREBEDE KULLANILABİLİR”

Bayraktar ayrıca Kızılelma’nın, savaş uçaklarına karşı muharebe edebileceğini ve süpersonik varyantını da üretebileceklerini açıkladı. Kızılelma, aynı zamanda hızlı hareket edebilecek ve agresif manevralar yapabilecek.

“EN BÜYÜK KATMA DEĞER YAZILIMDA”

Bayraktar, savunma sanayinde teknolojik ambargoların olduğunu söyledi ve en büyük katma değerin yazılımda olduğunu vurguladı. Örneğin, Bayraktar TB-2 uçaklarının yüzde 93’ünün yerli üretim olduğunu belirtti ve bu oranın bir rekor olduğunu söyledi. Ancak, en değerli öğenin yazılım olduğunu vurguladı. Uçak içinde bulunan 40’tan fazla bilgisayarın ve milyarlarca, milyonlarca satır yazılımın değerli olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, uçakların tasarımının da milli ve özgün olduğunu vurguladı.

“FORMULA 1 EKİBİ GİBİ ÇALIŞAN BİR EKİBİZ”

“Biz bir Formula 1 ekibi gibi çalışıyoruz ve Akıncı projesinin geliştirilmesiyle birlikte, Kızılelma yazılımıyla satır satır uğraştım. Benim uzmanlık alanım aslında bu tür otomatik uçuş sistemlerinin geliştirilmesi. Ancak, Malazgirt projesi türlü bahanelerle, iftira atarak ve karalayarak o dönemde bürokratlar tarafından durduruldu. Güneydoğu’da yoğun bir şekilde çalıştığımız zamanlarda, arazide 3-4 yıl geçirdim.”

DİKKAT!  125 ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE 70.870,00 TL CEZA
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments