takip et takip et takip et
Gündem

28 Kasım 2019 - 242 Okunma

SICAK HAVA, BALIK SEZONUNU VURDU

Ülke genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması, tezgahtaki balık fiyatlarını olumsuz etkiledi. Tokat'ta hamsinin kilogram fiyatı 15 lirayı bulurken, mezgitin kilosu ise 30 liraya kadar çıkıyor.

Karadeniz ve Marmara Denizi’nde su sıcaklığının yeterince düşmemesi nedeniyle balıkçılar avlanmakta zorlanıyor. Bu yıl hamsi ve mezgit başta olmak üzere çok sayıda balık çeşidi hem geç hem de az çıkıyor. 20 yıldır Meydanda esnaflık yapan Hacı Gül, yüksek hava sıcaklığının tezgahtaki balıkların hem fiyatına hem miktarına olumsuz yansıdığından yakındı.

Gül, hamsinin soğuk suya göre hareket ettiğini, kasım ayının sonuna gelinmesine rağmen az miktarda çıktığını söyledi. Bunun hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olmasından kaynaklandığını belirten Hacı Gül, “Balık sezonu başlayalı üç ay oldu.  Havaların sıcak gitmesinden dolayı balık nadir bulunuyor, bu da fiyatların yüksel olmasına neden oluyor. Mesela bugün hava rüzgarlı balık 25 liraya satılacak. Ama hava karlı ve soğuk olursa balık geliyor ve balık fiyatları düşüyor. Esinti olunca balık olmuyor, olmayınca balık da oluyor fiyatlar düşüyor. Balıkçılık zaten 6 ay, 3 ay önünden 3 ay sonundan. Şuanda 3 ay geçti, 3 ay kaldı. Artık bu süre zarfında ne olur bilemiyoruz ama inşallah iyi olur. Fiyatlar geçen yıla oranla aşağı yukarı aynı. Ama şuan balık kıtlığı var, hamside problem var. Hava sıcak olunca balık başka yerlere gidiyor.” dedi.

Havanın sıcak ve balık avının az olması nedeniyle yarım kilogram ya da taneyle alışveriş yapıldığını söyleyen Hacı Gül, hamsinin tezgahlara çıkmasını beklediklerini, hem balıkçıların hem de vatandaşların durumdan memnun olmadığını anlattı.

Bu sene hamsi 15, istavrit 15, yetiştirme çipura 40, doğal çipura 70, doğal somon 70, sazan 15, alabalık 25, yayın balığı 25, kefaller 15-20, mezgit 15-30 lira arasında tezgahlarda yerini alıyor.


" SICAK HAVA, BALIK SEZONUNU VURDU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere SICAK HAVA, BALIK SEZONUNU VURDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda SICAK HAVA, BALIK SEZONUNU VURDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku