Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439249 -0.10231%
Ethereum 31266 0.46085%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Sezaryen Nedir? İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Sezaryen Nedir? İyileşme Süreci Ne Kadardır?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 01:30:09

Sezaryen nedir, sezaryen doğum sonrası, sezaryen iyileşme süreci hakkında merak ettikleriniz haber detayında.

Sezaryen Nedir?

Sezaryen, bebeğin doğmasını sağlamak için annenin karnında ve rahiminde kesik yapılmasını kapsayan cerrahi bir işlemdir. Doktorunuz, hemşireler, çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve yardımcı sağlık personeliyle yapılan cerrahi bir operasyondur. Epidural ve spinal anestezi altında yürütülen bu işlemin bazı durumlarında genel anestezi de gerekebilir. Öncelike ameliyata hazır olmanız için elinizin ya da kolunuzun üstüne bir damar yolu açılır. Ameliyat sırasında gerekli ağrı kesici veya başka bir sıvıya ihtiyaç duyarsanız ordan kolayca takviye edilebilir. Mesanenize bir idrar sondası yerleştirilir.Bel bölgenize anestezi uygulanır. Dizinizden karın bölgenize kadar olan kısım antiseptik ile temizlendikten ve örtüldükten sonra operasyona başlanır. Karnınızın alt kısmına 10-15 cm’lik bir kesi yapılır. Karın boşluğuna gelinince ise rahme de küçük bir kesik atılır ve bebek saniyeler içinde çıkarılır. Kordon kesilir ve çocuk doktoru ile hemşireye teslim edilir bebek. Bu sırada sizin doktorunuz da kesilerin cerrrahi tamirine başlar. 

Birçok insan normal doğumun sağlıklı oluşunu savunsa da sezaryene olan yığılmalar insanların acı çekmeden bir doğum atlatma hevesiyle ilgilidir. Her ne kadar normal doğum daha kolay atlatılsa da bazı durumlarda sezaryen tercih dışı gerekebilir. Bebek doğum için doğru konumda değilse, bebek büyük ise ve anneye zarar verebilecek olması gibi durumlarda hekim, sezaryene karar verir. Çoğu kadın doğumun vajinada neden olacağı hasarlardan kaçınmak için sezaryen tercih eder. Ve bazen de istenilen tarihte doğum yapma isteği yüzünden sezaryene karar verilir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum?

Sezaryen sonrası vajinal doğum olabilir. Fakat belli şartların sağlanması gerekmektedir. Anne rahminin yırtılması ve bebek kaybı gibi risklerin bulunduğu bu durum riskli bir doğum şeklidir. Aile her durumu ve riski göz önünde bulundurarak bir karar vermelidir. Her ne kadar sezaryenden sonra normal doğum tercih edilmese de Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler tarafından sezaryen sonrası normal-vajinal doğum hizmeti verilmektedir. Her an hatta normal-vajinal doğum gerçekleştikten sonra bile bir abdominal operasyon ihtimalinin olduğu bilinmelidir. 

İyileşme Süreci?

Sezaryen operasyonu alt karın bölgesine yapılır, bu nedenle iyileşma normal doğumdan farklı gerçekleşir. Alt karın bölgesinde olan ağrı hastanın ayağa kalkmasına ve günlük hareketlerine kısıtlamalar getirir. Ağrı kesici ihtiyacı fazla olurken özel yara ürünleri kullanan anne 24, bunlar yok ie 48 saat sonra ayakta duş alabilir. Yaklaşık bir 1 sonra günlük yaşantısına dönmüş olur. İyileşme süreci 6 hafta kadar sürebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler