takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

4 Mart 2019 - 09:35:45 - 6 Okunma

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM – 1

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM – 1

 

Sizler evlatsınız, sizler can ciğersiniz, sizler hayatımın anılarısınız. Sizleri unutmak ne mümkün. Tembeli, çalışkanı, yaramazı, uysalı hangi özelliğiniz olursa olsun kabulüm olup kalbimde ve gözümün önündesiniz. Çoğunuzun ismini unutmuş olabilirim yaşın getirisi ile. Yüzünüzle, şeklinizle, karşılıklı saygı ve sevginizle hep yanımdasınız.

                1960’da öğretmen olunca ilk görev yerim Bitlis – Ahlat Seyrantepe Köyü’ydü. Onların da ilk öğretmeniydim. Öğrencilerimle aramdaki yaş farkı 8 – 10 yılı geçmiyordu. Onlar beni ben onları sevmiştim. Onları üçüncü sınıfa kadar okuttum. Veliler de beni çok sevmişlerdi. Üç yıl daha kalmamı istediler hatta sana birer koyun verelim dediler. Memleket hasreti ve biraz da ileriyi göremediğimizden Allahaısmarladık dedik.

                Yarım asır sonra öğrencilerimi, köyümü  bir türlü unutamadığım için gidip görmek istedim. Eşime de dedim ama orada yaşadığımız zorlukları hatırlamış olacak ki pek hevesli olmadı. Tek başıma yollara düşerek Ahlat’a indim. Geleceğimi duyan Ahlat ve köydeki on kadar öğrencim karşıladılar. Ben geldikten sonra doğan muhtarımın torunu köyün yeni muhtarı olmuş. Onun minibüsü ile gelmişlerdi. On – on beş yaşında bıraktığım öğrencilerim altmış yaş civarındaydı. Tanımam tabi ki imkansızdı. Köyümün Tokat’lı imamı isimlerini söyleyerek tanıttı. O anda dünyalar benimdi. Ellerimi öptüler. Ben de onları öptüm. Saygı ve sevgileri sonsuzdu. Tokat’tan aldığım elli adet Tokat Hatırası sofra bezlerini alarak köye yollandık.

                Köye girişte oradaki üç yıllık yaşam gözümün önündeydi. Roman olacak yaşam dursun öğrencilerimize dönelim. Köyden ayrılmadan önce kırk beş öğrencimin boy resmini çekerek bir deftere yapıştırıp yanlarına ailelerini ve kısaca özelliklerini yazmıştım. Muhtardan aldığı izinle ilk gece öğrencim Tacnir’e misafir oldum. Ben yetmiş o da altmış yaşındaydı. Kanepede otururken yanıma oturtamadım. Karşımda dizinin üstünde oturdu. Dört gün benimle dolaştı. Öğrendiğime göre günde iki paket sigara içen Tacnir’in sigara içtiğini görmedim. Resminin yanına haylazlığını vurguladığım Tacnir dört dörtlük adam olmuştu.

                Ertesi gün ölen öğrencilerimin ve velilerin mezarlarını ziyaret edip Fatiha okudum. Mezarlıktayken köye bir araba geldi. Ahlat’taki öğrencilerim sürpriz yapıp basına haber vermişler ve  kamera getirmişler. Eski okul binasına gidip çekim yapıldı bana o günleri anlattırdılar. Yapılan çekim daha sonra TRT’de haberlerde yayınlandı. Ben bunu yayınlandıktan sonra öğrendim.

                Eşim en çok karı koca olmuş öğrencilerimizi merak ediyordu. İkinci akşam öğrencim Mevlüt’ün evinde misafirken Ahlat’tan okulumun en çalışkanı Hulusi ve Necmiye geldiler. Evlenmişlerdi. Aralarına oturup resim çektirdim. Hulusi ilkokul mezunu olmasına rağmen tam bir şair olmuştu. Hastalanıp sonradan vefat etti. Allah rahmet etsin. Daha sonra ki sene eşimle gittiğimde de bir başka iki öğrencimiz Gülizar ile Hanifi’yi karı koca bulduk. Zayıf Hanifi iyice şişmanlamıştı. Kendi başına buyruk Ayvaz Ahlat’ta iyi bir iş kurmuş, yaramaz Ekrem’in iki evli olmasına üzüldüm, Necmetttin çocukluğu gibi yine kocamandı, Seyit kardeşleri iyi buldum, Maşuk, Sedrettin, Cemal, Cemil hepsi çok iyiydi. Muhtarımın kızı Hayriye’yi Güroymak ilçesinde buldum. Kocasının çok iyi biri olmasına rağmen çocuklarının sorunlarından çöktüğünü gördüm ve üzüldüm.

                Sevgili öğrencilerim; ölenlere rahmet, yaşayanlara daha nice sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim. Ölene dek kalbimde kafestesiniz.

Saygılarımla.

28.02.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku