Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 442037 -1.30128%
Ethereum 30870 -1.56523%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
SERVİSÇİ ESNAFININ ÇÖZÜM BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

SERVİSÇİ ESNAFININ ÇÖZÜM BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

ABONE OL
13 Ekim 2020, 11:02:09

Tokat Umum Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Hüseyin Atasoy, servisçi esnafının yaşadığı mağduriyeti dile getirdi. Okullarda bazı sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına rağmen velilerin çocuklarını okula gönderme konusunda kararsız olduklarını belirten Atasoy, okul servislerinde öğrenci sayısının az olduğunu ifade etti. Servis araçlarında bütün hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Atasoy, dezenfektan ve yedek maskelerin hazır bulundurulduğunu, öğrencilerin gönül rahatlığıyla servislere binebileceğini kaydetti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de tespit edilen koronavirüs nedeniyle eğitim-öğretime ara verilmiş ve servisçi esnafı zor durumda kalmıştı. Tokat Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Atasoy, okulların açılmasına rağmen çok az sayıda öğrencinin servis araçlarını tercih ettiğini belirterek, “Bu süreçte servislerin öğrenci taşıması çok verimli olmadı. Ben kendimde bizzat servise çıktım, 3 tane öğrenciyle gittik okula” dedi.

SERVİSLERDE DEZENFEKTAN VE YEDEK MASKELER HAZIR

Servis araçlarında hijyene çok önem verdiklerini ifade eden Atasoy, ” Hep beraber maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak bu süreci atlatabiliriz. Velilerimizde tedirgin, ne olacağını bilmiyorlar ve çocuklarını okula gönderme konusunda kararsızlar ama biz araçlarımızla ilgili bütün hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı tamamladık. Araçlarımızda bulunması gereken bütün materyallerimizi temin ettik. Dezenfektanlarımızı, yedek maskelerimizi hazırladık.  Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla servislerimize binebilir. Çocuklar ülkemizin geleceği, bu süreçte bizler elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz. Ayrıca kendi çocuklarımızda servislerle okula gidiyor. Her çocuk kendi çocuğumuz gibi değerli. Şehir içinde 210 tane S plakalı aracımız var. Şuanda bütün servislerimiz birkaç öğrenciyle gitti. Velilerimiz şehir içi belediye mücavir alan içerisinde S plakalı olmayan korsan diye tabir ettiğimiz araçlara çocuklarını teslim etmesinler. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor, son zamanlarda orman yangınları ile mücadele ediliyor, Azerbaycan’daki kardeşlerimiz savaş içerisindeler, Allah onlara güç kuvvet versin. Esnaf olarak bizlerde zordayız ama ülkemiz var olduğu süre bizler var olabiliriz. Bizim servisçi esnaflarımız çok sabırlı, yedi aydır hiçbir geliri olmadan kredi kullanarak, borç alarak zoraki ihtiyaçlarını karşılayabildi. En kısa zamanda hayatın normale dönmesini temenni ediyoruz. Bu süreçte esnaf kefalet kredilerimiz altı ay ötelendi, SSK ve Bağkur ötelendi ama Ekim ayının biri itibariyle bütün ödemelerimiz başladı. Kazancımız olmadığında bunlar nasıl ödenecek, ciddi sıkıntılarımız var, bu süreç böyle devam ederse birçok esnaf arkadaşımız ciddi manada zor duruma düşecek. Biz çalışmadan para kazanmadan para harcadık. Devletimiz 25 bin TL kredi verdi ama o kredinin de ödemesi geldi. Servisçi esnafımız her zaman devletimizin yanında. Sayın Cumhurbaşkanımız sesimizi duyar bizlere yardım ederse bu mağduriyeti atlatırız diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

“YEREL YÖNETİMLERDE GEREKEN YARDIMLAR YAPILIYOR”

Atasoy, “Belediye Başkanımız, Ticaret Odası Başkanımız, TESOB Başkanımız, iki tane esnaf kefalet kooperatif başkanlarımızın ilimizdeki sektör temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarımızla alakalı geniş bir çalışma yaptık. Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum, pandemi sürecinde belediyemizin imkânları dâhilinde esnafımıza gıda yardımları yapıldı. Her yıl belediyemizden almış olduğumuz belediye güzergâh belgelerini başkanımızdan talep ettik. Bu sene ücretsiz olarak belgelerin yenilenmesine karar verdiler. Yerel yönetimlerde gereken yardımlar yapılıyor. Başkanlarımızın bize verdiği güveni hissettik, onlara da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Servisçi esnafların sorunlarını dile getiren Atasoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak taleplerini şu şekilde sıraladı: “13.03.2020 tarihinde okulların tatil olmasıyla beraber kontak kapatan servisçi esnafımız zor durumda kalmıştır. Yaklaşık yedi aydır iş yapmayan esnafımızın kendi evinin geçim giderleri devam ettiği gibi çalışmayan araçlarımızın giderleri devam etmektedir. BAĞ-KUR, SGK ve Maliye’ye olan ödemelerimiz her geçen gün artarak büyük bir borç yüküne dönüşmüştür. Bunların altından kalkmamız artık imkânsız hale gelmiştir. Türkiye genelinde 360 bin servisçi esnafımız mağdur duruma düşmüştür.  Esnaflarımızın beklentileri ise; Hibe destek kredisi sağlanması, mevcut kredilerimizin (Devlet ve özel bankalara olan ) en az bir yıl faizsiz ötelenmesi, Bağ-kur primlerimizin 1 yıl dondurulması şeklindedir. Vergi ve SGK borçlarımızın 1.yıl ötelenmesi, araçlarımızın sigorta muayene kasko giderlerinin hazine tarafından karşılanması, servisçi esnafımıza işsizlik ödeneğinden faydalanma imkânın sağlanması, servis araç yaşlarının 12 yaş sınırının kaldırılıp 16-20 yaş aralığına uzatılması beklentimiz.  25.10.2017 tarihinde çıkarılan okul taşıtı yönetmeliğinde yer olan rehber personeller için istenen 22 yaş lise mezunu şartının yerine 18 yaş ilkokul mezunlarının çalışmasına izin verilmesi aynı yönetmelikle yer alan üç nokta kemer oturmaya duyarlı sensör ve iç dış kamera sisteminin yeni çıkan sıfır araçlarda uygulanması ve mevcut araçların muaf tutulması ekonomik olarak zor durumda olan esnafımıza biraz olsun nefes aldıracaktır. Milli eğitim taşıma ihalelerini yapmış olmasına rağmen taşıma faaliyeti başlamadığı için ihale olan sözleşme yapan esnafımızda zor durumda kalmıştır. Çalışmadıkları işin ihale teminatlarını yatırmışlardır, ihale karar pulu, damga pulu giderlerini ihaleye çıkılan tam gün üzerinden ödeme yapmışlardır. Bununla ilgili bir düzenleme yapılıp mağduriyetin giderilmesi esnafımız için önem arz etmektedir. Esnaflarımız adına sizlerden desteklerinizi bekliyoruz.”

servisci esnafinin cozum bekleyisi suruyor.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments