takip et takip et takip et
Gündem

9 Aralık 2019 - 638 Okunma

Serenli’de 2 bin 700 ceviz fidanı toprakla buluşturuldu

Abone Ol

Tokat’ımızda ‘Tarım Tokat’ projesinin içeriğinde CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ çok ciddi bir yer ediniyor. Tokat’ta projenin hedefinde toplamda 230 bin ceviz fidanının toprakla buluşturulması var.

Niksar Serenli Beldesinde 1600 dönüm üzerinde 2.700 ceviz fidanı toprakla buluşturuldu. Fidan dikim programında konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Üreticinin dostuyuz, tarımın yanındayız. 10 numara iş oldu” diyerek gelecek güzel günlere dair umut aşıladı.

Tokat Valiliği koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Tarım Tokat Ceviz Kabuğunu Kırıyor’ projesi kapsamında Serenli Beldesinde Cumartesi günü gerçekleştirilen ceviz fidanı dikim töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Gerçekleştirilen etkinlikte 1600 dönüm üzerinde 2.700 ceviz fidanı toprakla buluştu.

Proje ile ilgili bilgilerin verildiği programda, İlçe Tarım Müdürü, İl Müdürü Orhan Şahin, Niksar Kaymakamı İlhami Doğan projeye dair teknik bilgiler aktardılar. Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt da projeye dair kıymetli bulduğunu sözlerinde dile getirdi.

Vali Dr. Ozan Balcı, DOKAP desteği ile devlet ve millet birlikteliğine örnek bir proje uygulandığını söyledi.

Her zaman üreticinin, tarımın ve çiftçinin dostu olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Şu anda 1600 dönüm alanda ceviz fidanı dikimi gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 1300 dönüm alan Hüseyingazi’de dikim gerçekleştireceğiz. Bunun dışında Bakışlı Köyüne 500 dönüm ceviz alanı yapacağız. Toplamda da 230 bin adet fidan dikilecek. Yaklaşık 14 bin dönüm alana ceviz dikimi gerçekleştireceğiz.

Tokat’ın önü açık. Narince üzümünde, seracılıkta, cevizde, çilekte, nohutta, şekerpancarında üretim kat kat artıyor. Devletimizin yaptırdığı göletlerin ve barajların yapılmasıyla beraber yaklaşık 3-4 yıl sonra 500 bin dönüm alanımız sulanmış olacak. Niksar Ovası’nda arazi toplulaştırması bittiği zaman hem sudan tasarruf olacak, hem üretim daha da artmış olacak. Bu çiftçimizin daha da  zenginleşmesi demek. Daha çok üretim demek. Bundan çok büyük mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim.

Bunun dışında Başçiftlik İlçemize büyük meyve plantasyonları kuracağız, geç turfanda. Yine Pazar İlçemiz Çayköy’de sadece 1500 dönüm alanda narince üzümü dikeceğiz. Kısacası tarım adına Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Devletimiz Milletimiz el ele, kaynaklarını akıtarak, çiftçimizin milletimizin zenginleşmesi için, bizde bundan büyük mutluluk duyuyoruz.”

HER AĞAÇ BÜYÜDÜKÇE İNSANIN RUHUDA YÜKSELİRMİŞ

Her ağaç büyüdükçe insanın ruhunun da yükseleceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu aynı zamanda memleket sevgisi demek. Sadece çiftçimiz zenginleşmeyecek, memleketin kurduna kuşuna, börtüsüne böceğine, havasına suyuna toprağına da katkı sağlayacak. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma, ama özelliklede Serenlili çiftçilere çok teşekkür ediyorum. Projemiz Niksar’ımıza, Tokat’ımıza, Serenlili  hemşerilerime  hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol üyeleri tarafından ceviz fidanı dikimi gerçekleştirildi. Vali Balcı’nın “10 numara iş oldu.” sözü günün de manşetlik sözü olarak kabul edildi.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ile kurum yetkilileri, DSİ İl Müdürü Ali Çetinkaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, protokol mensupları ve çiftçiler katıldı.


" Serenli’de 2 bin 700 ceviz fidanı toprakla buluşturuldu konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Serenli’de 2 bin 700 ceviz fidanı toprakla buluşturuldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Serenli’de 2 bin 700 ceviz fidanı toprakla buluşturuldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku