Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439249 -0.10231%
Ethereum 31266 0.46085%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 02:03:32

Semizotunu dondurucuda saklamak için aslında çok farklı bir yöntem kullanılmamaktadır. Diğer yeşil sebzelere uygulanan adımları uygulayarak, semizotunu da dondurucuda rahatlıkla saklayabilirsiniz. Yeşil sebzeler genellikle 1 hafta kadar rahatlıkla buzdolabında saklanabilir. Fakat tüketilmesi ne kadar beklerse, 1 haftanın sonunda da o kadar sararmaya, yumuşamaya ve çürümeye başlayacaktır.

Böyle bir durumu engellemek adına, eğer aldığınız sebzeleri 1 hafta içinde tüketecekseniz ve tazeliğini korusun isterseniz, buzdolabına koymadan önce yıkadığınız sebzeleri havluya ya da gazete kağıdına sararak buzdolabınızın sebzelik bölümünde muhafaza edebilirsiniz.

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanmalıdır?

Semizotunu sağlık bir şekilde dondurucuda saklamak istiyorsanız, aşağıda yazacağımız adımları dikkatle uygulamanız gerekmektedir.

1-)Semizotunu Temizleme

Bu işlem oldukça önemli bir işlemdir. Semizotunu öncelikle bir tepsiye yayarak içindeki çürümüş ya da yumuşamış olan semizotlarını taze olanlardan ayırın. Çürük ya da yumuşamaya başlamış sebzeler, taze sebzeler ile temas halinde olursa, kısa bir süre içinde taze sebzenin de çürümesine sebep olabilmektedir.

2-)Semizotunun Yıkanması

Temizlemiş olduğunuz semizotlarını herhangi bir böcek ya da kir kalmaması açısından yıkamanız oldukça önemlidir. Dondurucuya koymadan önce kesinlikle akan su altında semizotunu yıkamanız gerekmektedir.

3-)Poşetleme İşlemi

Yıkadığınız semizotları suyunu iyice süzdükten sonra, porsiyonlar halinde ayırabilir ve buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde doldurup ağzını kapatabilirsiniz.

Semizotunun miktarı fazla ise porsiyonlara ayırmanız oldukça önemlidir. Sürekli olarak dondurucu ve oda ısısına maruz kalmış bitkiler çürümeye başlayacağından, pişireceğiniz kadarını poşetleyip o şekilde kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

4-)Şoklama Yöntemi

Bir diğer saklama yöntemi olarak ise şoklama tercih edilmektedir. Bu yöntemde öncelikle 2-3 dakika kadar semizotunuzu kaynamış suyun içinde bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise kaynamış sudan çıkardığınız semizotunu çok soğuk olmayan akan bir suda bekletip soğutun. Bu işlem sonrasında yine porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

  • Semizotunun en belirgin özelliği içinde yoğun miktarda demir olmasıdır. Demir eksikliği yaşayan kişilerde halsizlik, kansızlık gibi etkiler gözlemlenmektedir. Bu tür hastalar için semizotu tüketimi oldukça önemlidir.
  • Semizotunun nemlendirici özelliği de bilinen özelliklerinden biridir. İster belirli karışımlar kullanarak cildinize sürebilirsiniz, ister direkt olarak tüketebilirsiniz. Cilt için oldukça faydalıdır.
  • Özellikle çok sık kabızlık sorunu yaşayan kişilerin semizotu tüketimi, bu problem için de pratik bir çözüm niteliğindedir.
  • İçeriğindeki omega 3 sayesinde, kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Kalp rahatsızlığı olan kişilerde semizotu tüketimi, vücudu yaşanabilecek kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklardan uzaklaştırmaktadır.
  • Semizotu çiğ olarak tüketilmesi vücutta bakteri oluşumunu da engellemektedir.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler