takip et takip et takip et
Gündem

21 Kasım 2019 - 166 Okunma

‘SAVAŞ, GÖÇ VE KAYIPLAR’ ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

Abone Ol

Erasmus+ projesi kapsamında;savaş sırasında yaşanan, sıkıntı, işkence ve hastalıklar yüzünden ülkemize kaçan mültecileri anlamaya çalışmaları için gerçek yaşanmış hikayeler öğrencilerle paylaşıldı.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 4 öğretmen ve 9 öğrenci ile “Weareallhuman-beings” ” Hepimiz insanoğluyuz “başlıklı Erasmus + projesi kapsamında 11-15 Kasım tarihleri arasında Slovakya-Trnava şehrinde gerçekleştirilen Öğrenme/Öğretme faaliyetlerini tamamlayarak yurda döndü.

Öğrenme/öğretme faaliyeti “Savaş, Göç ve Kayıplar” konusunda bir dizi faaliyet ve gezi içerdi. Tokat, İspanya, İtalya, Romanya ve Slovakya’ dan toplam 50 katılımcı ile gerçekleştirilen faaliyetlerle katılımcıların dil yeterliliklerinin ve çok kültürlü ortamlarda çalışabilme yetenekleri geliştirilmeye çalışıldı. Programda ilk gün Birinci Dünya Savaşı’nın resmen bittiği an olan 11 Kasım saat 11:11 de 1’nci Dünya Savaşı anıtındaki törenlere katılım sağlandı. Daha sonra okulda Yugoslavya’nın dağılmasından sonra meydana gelen çatışmalarla ve Srebrenitsa ile bilinen Balkan Savaşına katılmış bir savaş gazisi bu savaşla ilgili tecrübelerini ve tanık olduğu trajedileri katılımcılarla paylaştı. Daha sonra misafir ülkelerin dillerinde söylenen şarkılarla (Türkiye için Tarkan’dan Şımarık ) birlikte ilk gün tamamlandı. İkinci gün bir ilkokul ziyaret edildi. Burada Slovakya ordusunda aktif olarak çalışan ve Afganistan Barış Gücü’nde görev almış bir generalle söyleşi yapıldı. Afganistan da süregelen savaş ve Dünya’nın farklı yerlerinde devam eden iç savaşlar ve bunların sebepleri hakkında bilgi veren general gençlere “bir değişiklik yapabilirsiniz” dedi. Daha sonra başkent Bratislava’nın tarihi yerleri gezildi. Üçüncü gün Slovak Diriliş ve Savaş müzeleri gezildi. 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında esir alınan Slovaklara dair paylaşımların ve sesli savaş ortamının da yapıldığı müze savaşın soğuk yüzünü ve acımasızlığını bir ke daha kanıtladı. Dördüncü gün 2. Dünya Savaşı sırasında işçi kampı olarak kullanılan ve Slovakya da ki Yahudilerin alıkonulduğu kamp müzeye ziyarette bulunuldu. Savaş sırasında yaşanan, sıkıntı,işkence ve hastalıklar, proje hedeflerinden olan, öğrencilere savaşın gerçek yüzünü göstermek ve onların şu anda savaş yüzünden ülkemize kaçan mültecileri anlamaya çalışmaları için gerçek yaşanmış hikayeler (tutsakların günlük çevirilerinden) paylaşıldı. Hareketliliğin son günü broşür hazırlanması, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Myanmar,Doğu Türkistan, Sudan, Afganistan gibi yerlerde ki İnsan Hakkı ihlalleri ile ilgili bilgilendirmeler ve sertifika töreni ile hareketlilik faaliyeti tamamlandı.


" ‘SAVAŞ, GÖÇ VE KAYIPLAR’ ÖĞRENCİLERE ANLATILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ‘SAVAŞ, GÖÇ VE KAYIPLAR’ ÖĞRENCİLERE ANLATILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ‘SAVAŞ, GÖÇ VE KAYIPLAR’ ÖĞRENCİLERE ANLATILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku