Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.159,73 0,36%
Çeyrek Altın 1.935,00 0,62%
Bitcoin 443030 -1.17697%
Ethereum 31055 -1.28963%
Yarım Altın 3.870,00 0,60%
Tam Altın 7.691,64 -0,74%
Sararmış Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Sararmış Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 02:02:36

Yastık kılıflarının çok kısa bir süre içerisinde sararmaya başladığı bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni, gece uykusu boyunca insan vücuduna doğrudan temas etmesidir. Yastık kılıflarındaki sararma genel olarak gece terlemeleri nedeniyle meydana gelir ancak bu duruma yol açan farklı nedenler de olabilmektedir. Çamaşır makinesinde doğrudan yıkama yolu ile sararmaların tam anlamıyla temizlenmediği görülmektedir. Bu nedenle makineye atmadan önce yastık kılıflarının çok daha temiz olmasını sağlayacak birkaç yöntem bulunmaktadır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Çamaşır makinesinde suda bekletme özelliği bulunuyorsa işler nispeten kolaylaşacaktır. Ancak bu özellik bulunmayan makineler için de çözüm basittir. Sararmış durumdaki yastık kılıfları bir leğende birkaç saat bırakılır ve daha sonra ıslak halde çamaşır makinesinde yıkanır. Makinede ya da ayrıca bekletme işleminin çok daha iyi sonuç vermesi için suya yarım çay bardağı sirke, yarım su bardağı çamaşır deterjanı ve bir su bardağı da oksijenli su konulmalı ve kılıflar bu karışımda bekletilmelidir. Ardından makinenin uzun yıkama programında tüm kılıflar yıkanmalıdır.

Elde Yıkama Yöntemleri

Sararan kılıfları elde yıkamak da mümkündür. Bunun için sararmış olan kılıflar bir kovaya ya da leğene konur, oksijenli su ve sirke karışımı yine bekletme suyuna eklenir. Bekletme süresinin sonunda, kılıfların üstüne bir miktar boraks ve çamaşır deterjanı eklenir, bu boraks ve deterjanlı karışımda kılıflar iyice çitilenerek yıkanır. Daha sonra durulanır ve asılır.

Elde yıkama için kullanılabilecek bir yöntem daha bulunmaktadır. Bulaşık deterjanı, yağ sökücü özelliği ile yastık kılıflarındaki sararmaların giderilmesi için kullanılabilmektedir. Bunun için 1 bardak bulaşık deterjanı ve 1 miktar boraks eklenmiş suda sararmış olan kılıflar iyice yıkanır. Kılıflar renkli ise oksijenli su kullanımı renklerde ağarmaya yol açabilir. Bu nedenle kullanılacak olan malzemelerin önceden denenmesi tavsiye edilmektedir.

Sararan Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Yastık kılıflarındaki sararma kadar rahatsız edici bir durum da kılıfın altındaki iç yastığın sararmasıdır. Bu durum ortaya çıktığında her ne kadar kılıf değiştirilse de iç rahatlığı sağlanamaz. Bu nedenle bu yastıkların da bir an önce temizlenmesi gerekir. Bunun için;

  • Yarım su bardağı boraks,
  • Yarım su bardağı sirke,
  • Bir su bardağı oksijenli su,
  • Yarım su bardağı çamaşır deterjanı gerekmektedir.

Bu malzemeler büyükçe bir leğende birleştirilir ve daha sonra yastıklar, bu karışımın içinde bekletilir. Bu aşamada yastığın içi boşaltılabilir de, bu bir tercih meselesidir. Yastık yün değilse bekletme sonrasında makineye de atılabilir. Ancak yün yastıkların içlerinin çıkarılması önerilmektedir, yün ıslandığında kat kat ağırlaşan bir yapıda olduğu için çamaşır makinesine zarar verebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments