takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

22 Mayıs 2020 - 11:07:11 - 736 Okunma

SANATCI (ŞAİR-RESSAM)

Ali Koç’la Ankara’da tanıştık. Kendisi Ankara’da P.T.T de çalışan dağıtıcı memurdur. İnce uzun, kısa bıyıklı, güler yüzlü bir insandı. Konuşurken kimseyi kırmamaya incitmemeye gayret gösterirdi. “ Gözünü yerim.” Sözü alçak gönüllü mütevazı bir insan olduğunun deliliydi. Her davranışı karşısındakine güven veriyordu. Her haliyle kalkın arasından acılardan süzülerek geldiği belliydi.

Ali Bey’i şair –yazar ve ressam olarak tanıdım. Kendisi Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Üzümören beldesindendir. Kendi çabaları doğrultusunda şairlik-yazarlık ve resimler çizmektedir. Okul yıllarının dışında hiçbir eğitim almamıştır. Kendi iç dünyasındaki düşünceleri şiir, yazı, resimle anlatmaya çalışan insandır. Kesin kararlı, dik duruşlu inandığı davadan vazgeçmeyen, sevdiğini seven kızdığına kırmızı kalemle üstünü çizendir.

Ankara’da tanıştıktan sonra telefonlarımız susmadı. İki yıl sonra Bursa’ya tayini çıkmıştı. Bursa’dan geçerken Ali Koç’a eşimle misafir oldum. Eserlerini itina ve titizlikle bana gösterirken, her eser hakkındaki çalışmalardan da bilgiler veriyordu. Köy resimleri, manzaralar ve Üzümören beldesinin kuş bakışı resmini (3,5 metre uzunluğunda, 1,5 metre eninde) gösterdi. Şiir kitabını bana hediye etti. Şair Ali Koç’a ; “Benim içinde bir şiir yazar mısınız? ” Dedim. Önce yüzüme manalı bir bakış atıp sonra;” Her istediğin an şiir yazılmaz. İnsana ilham ve bir kayna olacak ki şiir yazılsın.” Demek ki şaire iz bırakacak, ilham olacak hiçbir şey yapamamışım ‘ diye düşündüm’. Bu güzel insanı etkileyememişsem buda benim eksiğimdir.  5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan zaman diliminde konuştuk. “Bana şiir yazmanızı söylemiştim ama sizi etkileyemedim” dedim. Alıngan ve mahcup bir sesle” Senin gözünü yerim. Söz en kısa zamanda sana şiir yazacağım.” İkinci günü bana yazıp gönderdiği şiir:

Sırt verdiğim yüce dağ yamacına,

Bir güneş doğar ki Süleyman Erkan.                                                                                                                                              Tat vermiş diline biz yaratan,

Bir sevgi dolu ki Süleyman Erkan.

Vakfeder ömrünü harf öğretmeye,

Yaptığı hizmet kendince yetmeye,

İnsan odaklı derdi dert etmeye,

Bir sevda dolu ki Süleyman Erkan.

Çöl sanılan yerde bulur vahayı,

Edep ölçüsünde bilir sefayı,

Yol eyler gönlüne ahde vefayı,

Muhabbet dolu ki Süleyman Erkan.

Üzülme, üzmez yüreği aşk dolu,

Mazluma kırılır kanadı kolu.

Eğer dostluk kazanmak ise konu,

Yolunu bulur ki Süleyman Erkan.

Gülmeyi esir etmiş gül yüzüne,

Koymuş Allah korkusunu özüne,

Şair Ali yazar tatlı sözüne,

Unutulur mu ki Süleyman Erkan…

Bu güzel dizelere duygularını aktardığın için teşekkür ederek kendisini aradım. Anadolu insanı mutfakta pişirdiği yemekten bir kapta yan komşusuna verirdi. Boşaltılan kap boş verilmezdi. Elinin altında ne varsa içine konulur verilirdi. Ali Koç’un bana yazdığı şiire karşılıkta ben şu sözleri karaladım.

Sevgileri yol eyledim.

Gönlü gönlüme bağladım.

Sana can dostumsun dedim.

Şair Ali Koç dostum dost.

Uzundur incecik boyu,

Gülen yüze doyulur mu?

Süleyman Erkan’ım dolu,

Şair Ali Koç dostumsun dost.

Şair kendini tanıtırken “ Hiç kimseye suç, kusur bulma hakkım olmadan, kadere bağlıyorum bütün olanları.” Diye kendini tanıtır. Ali Koç hayat mücadelesi 1974’de babasını kaybetmekle başlar. Liseyi bitirir bitirmez liseye başlar. Askerlik dönüşü Turhal Üç yol (Biçin), Kuytu ve Çivril köylerinde vekil öğretmenlik yapar.

Doğum Güneş derler, hayatsa duman.

Yetim damgasını vurdular bana,

Geçti mahzun gençlik ne çetin yaman,

Garip yaftası vurdular bana.

1989 yılında nişanlanır, 1990 yılında evlenir. Memlekette iş yoktur. Yol gurbeti gösterir. Yatağı yorganı omuzlar İstanbul’a gelir. Dostlarının sayesinde final dergisinde iş bulur. Bir süre çalıştıktan sonra P.T.T de acılan imtihanına girer. 1991 yılında dağıtıcı memur olarak göreve başlar. Bir süre sonra geçici tayin ile 1993 ‘de Üzümören çalışır. 2000 yılında Ankara’ya atanır.  Bu arada çocuklar büyümüş, ihtiyaçlar çoğalmıştır. Tek maaşla yaşamak sanatların en büyüğüydü. Birde dert ortağı edinmişti ki kendine sormayın? Her daraldığında koynundaki arkadaşı sigaradan bir tane yakar dertleşir, mutlu olurdu. Emeklilik yılları yaklaşmış, daha rahat olur diye tayinini Bursa’ya ister.

Asker oldum harçlık görmeden geldim.

Geldim amma hepten çoğaldı derdim.

Ben insanı insan diyerek sevdim,

Abdal safçasına vurdular beni.

Zorluklar üstüne geldikçe, kendini sanata veriyordu. Kalemiyle, fırçasıyla dertleşip gecesini gündüz ediyordu.  Şairler, yazarlar, ressamlar duygulu narin insanlardır. Kimseyi incitmezler. İncinirlerse kalemleriyle karşılık verirler. Bir kurşun değse sanatçıya yarasını sarar geçer. Ama bir söz değince sanatçıyı sızlatır, yaralar iflah etmez.

Sevmek ne haddime sevilmek nasıl,

O yıllara ad koyup dedim fasıl,

Unutmak kolay mı geçti velhasıl,

Tüccar laftası vurdular bana.

Şair Ali; “ Şairliğe ve resim yapmaya çocukluk yıllarında başladım. Bu yeteneği bana Allahın verdiği yetenek olarak biliyorum.” Yıllar geçtikçe Şair Ali’de ki sanat sevgisi artar. Bu sevgi aşk insana duyduğu saygıdan olsa gerek.

Ekmeğini taştan çıkart dediler,

Gönül, kâğıt bir kaleme yenildi.

Bunca duygu mısra, mısra dizildi,

Sevdi haytasını vurdular bana.

“Şiirlerimi yazarken ‘tın’ ile yazdığımın nedeni, kafiye ye uyumlu olarak beste olsun isterim. Sözleri konuyla uyumlu, anlamlı olsun isterim.” Şairlik, ressamlık bir tutku işidir. Bir kere sevdiniz mi bu hastalığın sonu Dört kişinin omuzlarındaki saltanatla biter. Hayat kızarmış yağda dilinmiş patates gibi Şair Ali’yi yakıp kavurur. Ev geçimi, çocukların eğitimini karşıla, sonra bir maaşla yaşa yaşayabilirsen. “ Resmime gelince, her resim kültürel yaşama anlam taşıması amacıyla çizdim.” Diyen şair, ressam çalışmalarına bıkmadan usanmadan devam eder. Pazar ilçesinin en güzel beldesidir Üzümören. Adı üstünde üzümü bol olan bir yer. Toprağı bereketli, Kaz ova’yı önüne almış, sırtını Güneye dayamış. Dağlık taşlık toprağında bağlık, düz arasında can eksen biter. Pekmezi, şarabı, sirkesi meşhurdur. Hala sirkesinden bahsedilir. Şair Ali koç anılarından bahsederken, şunları anlatır.” 2000 yılında ayrıldığım köyümden, bugün 2010 yılına gelmiştik. Bir gün oğlum  ‘ anne, baba siz köyde nasıl bir evde doğdunuz?’ “ Diye sordu. “ Dilimin döndüğünce anlattım ama oğlum ikna olmamıştı. Bu kafama takılmıştı. Bu sözün üzerine aklıma kasabanın resmini çizmek geldi aklıma. Üç buçuk metre uzunluğunda, Bir buçuk metre eninde bire bir kuş bakışı bir resim çizdim. Bu resim Ankara Atatürk kültür merkezinde sergiledim. Görenler hayranlıklarını gizleyemediler. Bu resmi köyüme hediye ettim.”

Bıraktım yazmayı, resimler yaptım.

Çizdim koca köyü tabloya astım.

Ben beni sallayıp, sallayıp sarstım.

Deli divane bu vurdular bana.

Ali Koç yazdığı kitaplardan da kendinden söz ettirecekti. Yirmiye yakın şiir kitaplarım basıma hazır durumda beklemektedir. Tarih kitapları olarak” Peygamberler tarihi ve Nübüvvet yolculuğu, Türkler ve Türklerin İslam tarihinde izleri YAFESOĞLU” adında ki kitaplarımda yayına hazır durumdadır. Halen araştırmaya, okumaya, incelemeye, yazmaya devam etmektedir. Bursa P.T.T sinde çalışmaya devam etmektedir. Emekli olmayı düşünüyor.

Geri dönüp baktım harcanmış ömür,

Yazdığım kitaplarda kaldı ödül.

Ne Güneşi ne Ay günüm kömür,

Zorlu hayatımı sordular bana.

Şair Ali Koç; “Emekli olduktan sonra yazmaya çizmeye daha fazla zaman ayıracağım. Bu benim insanlığa borcundur.” İnanıyorum ki bu güzel yürekli insan yaşamının her alanını dolu dolu değerlendirmiştir. Bana söylediği son söz ise; “ Allahın vermiş olduğu ömrümün son demine kadar insanlık, insan sevgisini edep ölçüsünde aşk şiirleri ve bestelerle çalışmalarıma devam ederek, şiir yazmak, resim çizmekten vazgeçmeyeceğim.”

Hadi Ali Koç yolun insanlık yolunda şansın bahtın acık olsun.

Süleyman Erkan 12-05-2020 Salı Hasköy- Beyoğlu- İstanbul.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf