takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

26 Nisan 2013 - 09:09:00 - 10 Okunma

Şampiyon Özel İdarespor

23 Nisan Salı günü GOP. Stadyumu’nda Tokat 1. Amatör Küme Şampiyonluğunu tayin eden Erbaaspor ile İl Özel İdarespor maçında; Erbaaspor’u 1-0 yenen Özel İdarespor takımı Tokat Amatör Küme İl Şampiyonu oldu.

            Başta Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erarslan olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyelerini, takımın teknik sorumlusu olan Kazım Hocamızı, takım kaptanları, senelerin futbolcusu, antrenörü olan Ekrem olmak üzere tüm futbolcularını, şampiyonlukta emekleri geçen tüm personelleri tebrik ediyor, kutluyoruz.

            GOP. Stadyumu, Erbaa’dan ve Tokat’tan gelen sporseverlerin hınca hınç doldurduğu ortamda, Erbaaspor-Özel İdarespor maçında gözümüze takılan hususları şöyle sıralayabiliriz.

1) Yukarıdaki satırlarda da belirttiğimiz gibi maça ilgi ve alaka çok idi. Erbaa’dan gelen kalabalığın büyük bir kısmını teşkil eden Erbaaspor taraftarları olan Erbaalıların yanı sıra, Erbaa Belediye Başkanı sayın Ahmet Yenihan ve Erbaa’nın spor konusunda ileri gelenleri, hemen hemen tüm partilerin başkanları, Tokat’ta ikamet eden spor severler, Tokat Belediye Başkanımız sayın Adnan Çiçek, ASKF Başkanımız, İl Hakem Komitesi Başkanı, Tokat Tüfad Başkanı ve Yöneticileri, çeşitli daire müdürleri ve yöneticilerinden oluşan sporseverler statta yer almışlardı.

2) Zaman zaman Tokatspor maçlarında da gördüğümüz bu seyirci potansiyeli güzel bir tablo oluşturmasına rağmen maçın sonunda 2 takım taraftarlarının karşılıklı birliklerine küfürle hitap etmeleri, sataşmaları ve bunlar da yetmiyormuş gibi Erbaasporlu taraftarların stadın oturaklarını kırarak sahaya atmaları bu güzellikleri birden bire çok kötü bir görüntüye terk etti. Taraf olduğu takımın galip geldiği zamandaki güzellikleri, takımlarının mağlubiyetinde de usulüne uygun bir şekilde tepkilerle göstermeli idiler. İşin doğrusu da bu idi.

3) Maçın teknik bakımdan görüntüsü ise; pek tabi ki şampiyonluğu tayin eden bir müsabaka olması hasebiyle genelde kalitesi düşük, bununla beraber Özel İdarespor bilhassa maçın 2. devresinde ortaya koyduğu futbol, Erbaaspor’a nazaran daha iyiydi. Biraz daha şanslı olsalar, maçın son 20 dakikasında kaçırdıkları gol pozisyonlarını değerlendirebilseler, maç en az 2-0, 3-0 gibi bir skorla devam edebilirdi. Erbaaspor’un da Niksar Belediyespor maçındaki gibi iyi bir futbol ortaya koyamadığını gözlemledik.

4) Maçı yöneten hakem triosuna gelince; Hakem Atama Komitesi, yerinde bir kararla bölgemizin tecrübeli, duruşu ile çaldığı düdüklerin ahengi ile, maç içerisinde futbolcularla tutum ve davranışları ile bölgemizin bu maçlar için en iyilerinden biri olan Ufuk Sözüpek’i orta hakem olarak tayin etmişti. Maçın son 10 dakikasında hakem şanssızlığı yaşandı. Özel İdarespor forvetleri boş kalelere kaçırdıkları pozisyonlardan biri veya ikisini iyi kullanabilselerdi maç en az 2-0, 3-0 gibi net bir skorla bitecek iken, 1-0’da kaldı. Erbaaspor’un son 10 dakika kala ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golü ortamı gerdi. Hakemler, bize göre de bariz ofsayt olan golünün pozisyonunu iyi süzdüler. Erbaasporlu futbolcunun daha top kaleciden dönmeden, kalecinin yanında bulunmasına yardımcı hakemin, bariz ofsayt pozisyonu olarak bayrak kaldırması çoğu taraftarların gözünden kaçmıştı. Hakemler için bu bir futbol şanssızlığı idi. Erbaasporlu futbolcu ve fanatik taraftarlarının yanlış tepkilerine sebep oldu. Allah’tan tecrübeli hakemimiz olayları serinkanlılıkla bertaraf etmesini bildi, doğru kararlar verdiler.

5) Bize göre Tokat futbolunu ilgilendiren maç, Şampiyon Özel İdarespor ile BAL Ligi Temsilcimiz Erbaa Güreş İhtisasspor takımı ile yapacağı terfi tenzil maçıdır. Şayet Erbaa Güreş İhtisasspor Kulübü müsabakayı kazanıp yine Vilayetimizi BAL Ligi’nde temsil etme hakkı elde etmiş olursa tüm Erbaalıların tam olarak desteklemediği Erbaa Güreş Takımı yerine Erbaaspor takımı ile Erbaa Güreş İhtisas Takımını birleştirerek tek takım olmalıdırlar. Takımlardan birisi Tokat Amatör Kümesi’ndeki alt yapı müsabakalarına katılıp, BAL Ligi’ndeki takımın alt yapısını oluşturur. Diğer BAL Ligi’ndeki takım ise tüm Erbaalıların benimsedikleri, Erbaa’nın tüm güçlerini buna harcadıkları kuvvetli bir takım olacağı kanaatindeyiz. Bu konuyu Erbaa Belediye Başkanı sayın Ahmet Yenihan çözebilir.

            Şayet Özel İdarespor maçı kazanarak BAL Ligi’nde temsil hakkını alırsa merkez takımı olduğu için Tokatspor’un BAL Ligi’nde oynayan pilot takımı olarak da kullanılabilir. Bu iki konu oynanacak Erbaa Güreş İhtisasspor ve İl Özel İdarespor maçından sonra, kim kazanırsa kazansın yukarıda açıklandığı gibi hareket edilmesi Tokat futbolu açısından önemlidir.

            Erbaa Güreş İhtisasspor ve İl Özel İdarespor takımlarına terfi/tenzil maçlarında bol şanslar diliyoruz. Her iki tarafın Yöneticileri, Belediye Başkanları mutlaka Tokat futbolunu düşünerek güçlerini birleştirip BAL Ligi’nde Tokat’a daha iyi temsil etmeyi sağlamalıdırlar.

            Sayın spor severlere sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku