takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Ocak 2020 - 10:11:19 - 389 Okunma

SAMİ YAMAN

Diğer günlere göre vaktinden önce gelip doğru vestiyere yöneldi. Palto, şapka, çanta poşet neyi varsa acelesiz hareketlerle hepsini yerli yerine astı. Çantasından çıkardığı hacimli bir kitapla bizi doğru yöneldi. Yanımızda boş koltuk kalmadığını fark edince izin isteyerek komşu gruptaki koltuğu çekip yanımıza geldi.

Selam verdikten sonra her zamanki centilmenliğiyle ellerimizi birer birer sıktıktan sonra yerine otururken elindeki kitabın kısa bir süre önce satın aldığı “Giderayak” adlı kitabım olduğunu görüp takıldım.

-Hayırdır Sami Bey, beğenmedin de kitabımı iade etmeye mi getirdin yoksa? Deyip cebime davrandım, kitabın parasını geri vermek için.

-Estağfurullah hocam sözleriyle kitabı bana uzattı. Kitabın bir iki sayfasını çevirirken kimi kelime ve cümlelerin fosforlu kalemle çizildiğini görüp;

– Hatalarımı mı tespit edip çizdin? Ne imiş bakalım hatalarım?

-Hata ne demek hocam beğendiklerimi çizdim.

Şu anda emekli edebiyat öğretmeni olan Sami ile yollarımız, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesinde kesişmişti. O, öğrenci, ben öğretmendim.

Dersine girmem kısmet olmadı ama dersine girmişim gibi gördüğü her yerde saygıda kusur etmedi.

Yıllar önceydi. Geç vakit uğradığım öğretmenevinde Sami’yi elinde sigara, müstahdemlerle sohbet eder buldum. Selam verip yanlarına oturunca sigaralı eli kalorifer peteğinin arkasından hiç çıkmadı. Biz konuşuyoruz petek tütüyor. Dayanamadım.

-Sami bir sigara ver de yakalım. Hemen toplandı. Paketi çıkarıp uzattı. Bir sigara çektim.

-Hadi bi de sen al.

-Ne demek hocam, sizin yanınızda sigara ha!

Sami, kitabı karıştırdıkça çizilmedik sayfa bırakmamış nerdeyse. İt tepinmiş yonca tarlasına dönen kitabın bu haline üzülmem mi sevinmem mi gerek derken çok sevindim. Çünkü o çizgilerin hepsi, bir takdir ifadesiydi. Her zaman mevki makam sahibinden takdir alınmaz ki bazen de burada olduğu gibi eski öğrencisinden de takdir alabilir insan.

Kitap konu edildi uzun uzun. Sağ olsunlar, Sami’nin yanı sıra Sevgili Turan çelik de olumlu konuştu. Herkes methedecek değil ya Emekli Avukat, arkadaşımız Musa Mehmet bey de “Hocamın bazı yazılarını okudum. Hikâye etmesi, kurgusu, imla ve noktalamasına diyecek yok ama yazılarının içi boş geliyor bana.” Diye görüş belirtti.

Bir başka arkadaşım, Sevgili Ahmet Demiroğlu da “Senden bir Tolstoy ayarında yazı bekleyecek değiliz ya. Hanım çok sevdi kitabını” demişti.

Ne yapalım, “Ustamın abdı Hıdır, elimden gelen budur.” Diye de bir söz vardır. İlave ederler “Beğenene beğenek, beğenmeyene değnek” de demişler

Öğretmenin en büyük müfettişi, öğrencileridir derler. Takdir, teşekkür almaya alışık değilim ama kitabımdaki Sami’nin fosforlu kaleminin çizgileri, hayatta aldığım en büyük ödül oldu.

Kendisine içtenlikle teşekkür ederim.

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku