Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.221,77 0,09%
Çeyrek Altın 2.036,00 0,05%
Yarım Altın 4.071,00 0,02%
Tam Altın 8.096,40 0,92%
SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI

SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI

ABONE OL
05 Ağustos 2020, 11:34:51
SAMAN FİYATI YÜKSELDİ

Tokat’ta buğday ve arpa üreticisi bu yılki hasattan umduğunu bulamadı. Tarım ve hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı ve yaygın olarak buğday ve arpa ekilen Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Akarçay Görümlü beldesinde hasat dönemi yavaş yavaş tamamlanırken üreticiler saman endişesi yaşıyor.

            Hayvan besisinde kullanıldığı için yaygın bir şekilde ekilen buğday ve arpanın şu günlerde biçimi gerçekleşiyor. Tarlada anızı patozla saman yapan çiftçiler, yem ve saman fiyatlarındaki aşırı artış yüzünden samanın çöpünü dahi tarlada bırakmıyor.

sakla samanı

ÇİFTÇİLER HAYVANLARINI SATMAYI DÜŞÜNÜYOR

            Verimin düşük olması sebebiyle bu sene beklentilerinin karşılığını alamayan çiftçiler, saman bulma konusunda kara kara düşünüyor. Yoğun talepten dolayı artan saman fiyatları sebebiyle hayvanlarını satmayı düşünen çiftçiler yetkililerden konuya çözüm bulmalarını istedi. 

SAMAN KIYMETE BİNDİ

            Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Akarçay Görümlü beldesinde yaşayan Hüseyin Çoban (68) saman fiyatlarının çok yükseldiğini söyledi. Samana talebin arttığını ve ciddi anlamda sıkıntılar yaşandığını belirten Hüseyin Çoban,  “Önceki yıllarda çiftçilerin birçoğu samanına alıcı dahi bulamıyordu. Birkaç yıldan bu yana tam tersi bir durum yaşanıyor.  Samanın kilosu bir liradan daha fazla ama almak isteyen parasıyla bile saman bulamıyor. Çiftçiler şimdiden saman ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bu sene de saman sıkıntısı yaşanacağını tahmin ediyorum.” dedi.

sakla samanı1
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments