Dolar 28,9508 0.16%
Euro 31,4892 0.04%
Gram Altın 1.937,52 0,70%
Çeyrek Altın 3.232,00 2,15%
Yarım Altın 6.463,00 2,15%
Tam Altın 12.640,77 0,58%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME AÇIKLAMASI

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME AÇIKLAMASI

ABONE OL
01 Haziran 2020, 15:03:02

Öz Büro İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Mahmut Somuncu, pandemi sürecini yürütenlerin sadece doktorlar, hemşireler ve belirli memurlarmış gibi ayrım yapılmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, “Bu zorlu süreci başarı ile yöneten dünyada eşi benzeri bulunmayan sağlık başarısını gösteren Sağlık bakanımız kendi Bakanlığına bağlı çalışanları arasında ayrım yaparak sınıfta kalmıştır.” dedi.

Öz Büro İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Mahmut Somuncu ve sendika üyeleri Tokat Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Kovid-19 salgını sürecinde ülkenin zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Somuncu, “Bu zorlu sürecin en çok cefasını çeken gerek sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde gerek üniversite hastanesinde gecesini gündüzüne katan mesai mefhumu aramaksızın çalışmakta olan birilerinin söylemi ile yardımcı personel diye adlandırılan ama Sağlık Bakanlığının her sürecinde her kademesinde hem bedenen hem manen işin tam göbeğinde olan biz işçilerin bu süreçte ayrım yapılmasını asla kabul etmiyoruz ve bu yanlıştan acilen dönülmesini istiyoruz. Bu zorlu sürecin başladığı günden itibaren doktor hemşire memur bilgi işlem temizlik güvenlik hasta bakım hasta taşıma teknik birim 112 ambulans şoförleri hbys çalışanları yemekhane çalışanları olarak ayrım yapmadan sürecin sorunsuz yönetilmesi için halkımıza bu süreci daha rahat ve sorunsuz hizmet vermek için gece gündüz çalışıldı ve çalışılmaya devam ediliyor.” dedi.

Devletten beklenti içerisinde olmadık

Bu süreçte tüm sağlık çalışanları olarak devletten bir beklenti içinde asla olmadıklarını vurgulayan Somuncu, şöyle devam etti:

“Bu süreçte tüm sağlık ekibi olarak bizler devletimizden bir beklenti içinde asla olmadık ama Sağlık bakanımızın sağlık çalışanlarına ek ödemenin tavandan ödeneceğini açıklamasından sonra tüm sağlık çalışanları olarak bir umut ile beklenti içinde olduk. Resmi gazetede yayınlanan ve ödemenin yapılacağı kesimin belirlenmesini tamamen buranın altını çizerek söylemek istiyorum, ödeme alacakların belirlenme sürecini Resmi gazete ile Sağlık bakanımıza verilmesine rağmen sağlık bakanımız bu süreçte sadece bu süreci yürütenlerin doktorlar hemşireler ve belirli memurlarmış gibi ayrım yapması hem bizleri hem doktorlarımızı hemşirelerimizi ve diğer tüm personeli derinden üzmüştür.

DİKKAT!  TOKAT HENTBOL TAKIMIMIZ TELAFİ MAÇINA ÇIKIYOR

Bu zorlu süreci başarı ile yöneten dünyada eşi benzeri bulunmayan sağlık başarısını gösteren Sağlık bakanımız kendi Bakanlığına bağlı çalışanları arasında ayrım yaparak sınıfta kalmıştır.

Sayın Sağlık bakanım siz bu ayrım yapılmasına Bakanlıktan yapmış olduğunuz açıklama ile müsaade eder iken hastanelerde birimlerde ayrım yapmayan aldıkları ücretleri mesai arkadaşları ile paylaşan tüm yürekli cefakar doktor hemşire ve memur arkadaşlarımızı yürekten kutluyor ve onlara teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bu zorlu süreçte tüm kamu kurumları memur işçi gözetmeksizin sürece katkıda bulunmuşlardır bizler asla kimsenin almış olduğu ücretlerde gözümüzün olmadığı gibi bu ödemeleri yapan bakanlıkları ve yetkili bakanlarını kendi bünyelerinde çalışanları arasında ayrım yapmayıp zorda bırakmadan tüm çalışanlarına teşvik pirimi olarak ödedikleri ücretlerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bu zorlu süreçte bizlerin içini acıtan çalışma motivemizi düşüren bir haber daha almak bizleri derinden üzmüştür. Cumhurbaşkanlığımızın yayınlamış olduğu pandemi genelgesi gereğince ve akabinde sağlık bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelge gereğince esnek çalışma sürecinde idari izinli sayılan günlerde çalışanların hiçbir hak kaybına uğratılmayacağı açık bir şekilde yazılı olmasına rağmen ve bizler pandeminin tüm birimlerinde çalışırken bizleri teşvik etmek adına sadece 3 aylık süreç içinde  1000 TL enfeksiyon primi bekler iken  Aile ve çalışma bakanlığının nisan ayı içerinde yayınlamış olduğu bir görüş yazısı ile işe gelinen günlerde yol ücretinin ödenmesi gelinmeyen günlerde kesilmesi ile ilgili görüş yazısı bizlerin çalışma motivesini fazlası ile düşürmüştür.

Sendika olarak takipçisi olacağız

Öz büro İş sendikası olarak bu haksızlığın düzeltilmesi için sonuna kadar takipçisi olacağız.

Bizlerden kesilen rakam toplamda 35 TL’dir evet yanlış duymadınız toplamda 35 TL’dir. Pandemi sürecinde gece gündüz risk gözetmeksizin çalışmakta olan işçiler olarak aylık net yatan 60 TL olan yol paralarımızın kesilen 35 TL’sinden geri kalan 25 TL’sini de gönüllü olarak bu ücreti kim hangi zihniyet hangi akıl hangi bürokrat hangi bakanlık hangi makam kesilmesine karar verdi ise bağışlamaya hazırız.

DİKKAT!  VOLEYBOLCU KAAN BÜLBÜL: “EFELER LİGİ’NDE OYNAMAYI HEDEFLİYORDUM, BUNU PLEVNESPOR’LA GERÇEKLEŞTİRDİM”

Her platformda her konuşmalarında biz sağlık çalışanlarından ayrım yapmadan gurur ve övgü ile bahseden gerek yerel siyasetçilerimiz gerek ilimiz milletvekillerine  teşekkür ediyoruz biz sağlık çalışanlarının göstermiş oldukları başarıyı anlatırken nasıl ayrım yapmıyorlar ve gerekli ilgi ve alaka ile bizlere teşekkür ediyorlar ise şu anda yapılan ayrım konusunda aynı hassasiyet ile tepki gösterip bu yanlışın düzeltilmesi için desteklerini bekliyoruz.

Sözlerime burada son verirken, bizler yıllardır düşük ücret ile çalışan ve asla işimizi aksatmayan işçiler olarak buradan Sağlık Bakanımıza sesleniyoruz sürecin başladığı günlerde Sağlık çalışanlarına her akşam balkonlardan tüm halkımıza yaptırmış olduğunuz alkışları şimdi biz Anadolu’nun şirin ve güzel şehri Tokat’ımızdan Sağlık Bakanımız Korona virüs ayrım yapmıyor iken siz kendi bakanlığınızda çalışanlar arasında yapmış olduğunuz bu ayrım için sizi kınıyor ve tepki olarak alkışlıyoruz.

saglik calisanlarina ek odeme aciklamasi
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments