Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.165,63 -0,05%
Çeyrek Altın 1.931,00 -0,36%
Bitcoin 434224 0.3384%
Ethereum 29659 -0.30528%
Yarım Altın 3.863,00 -0,34%
Tam Altın 7.655,54 -0,47%
Sağlık Bakanlığı’ndan “sahte kanser ilacı” iddialarına yanıt

Sağlık Bakanlığı’ndan “sahte kanser ilacı” iddialarına yanıt

ABONE OL
09 Ocak 2023, 16:36:37

“SGK tarafından yurtdışından getirilen ICLUSIG adlı ilacın sahte olduğu iddiası, kamuoyunun dikkatini çekti. Sağlık Bakanlığı, 2019 yılında SGK tarafından orijinal olarak tespit edilen ilaçların yeni alınan numunelerinin sahte olduğu tespit edildiğini doğruladı ve suç duyurusunda bulunulduğunu vurguladı.”

“KALİTE KURALLARINI SIKILAŞTIRMA AMACIYLA YAPILDI”

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından “sahte kanser ilacı” iddialarına yönelik bir açıklama yapıldı. TİTCK, Bakanlığın 2019 yılında ilgili suç duyurusunda bulunarak soruşturma sürecini yürüttüğünü ve Yurt Dışından İlaç Temini ve Kullanımı Kılavuzu’nda yapılan değişikliklerin kalite kurallarını sıkılaştırma amacıyla yapıldığını bildirdi.”

“TİTCK İLAÇ ALIMI YAPAN BİR KURULUŞ DEĞİLDİR”

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ilaç alımı yapan bir kuruluş olmadığını ve sadece ilaçların ruhsatlandırılması, piyasa gözetimi ve denetimi gibi faaliyetlerle sorumlu olduğunu açıkladı. Ayrıca, TİTCK tarafından ruhsatlandırılmayan ancak sağlık hizmeti sunumu açısından ihtiyaç duyulan ilaçların temininin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) tarafından hasta bazlı olarak yurt dışından yapıldığı belirtildi. TİTCK, haberlerde yer alan iddialara karşılık, laboratuvarlarının ulusal kontrol laboratuvarları statüsünde olduğunu, analize konu numuneler ve şahit numunelerin saklandığını ve tüm cihazlarda gerçekleştirilen analizlere ait log kayıtları ve ham verilerin de akreditasyon gereklilikleri çerçevesinde tutulduğunu vurguladı.”

“KOLLUK GÖZETİMİ ALTINDA NUMUNE TEMİN EDİLDİ”

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ilaç numunelerinin inceleme sürecinde, ilaçların aynı olup olmadığının TİTCK’nın bilgisi ve yetkisi dahilinde bir konu olmadığını açıkladı. Bu numuneler, SGK tarafından resmi yazı ekinde TİTCK’ya iletildi ve orijinal olduğu tespit edildi. Ancak, soruşturma sırasında, kolluk gözetimi altında depodan yeni numuneler temin edildi ve bu numunelerin sahte olduğu tespit edildi. Bu süreçte, TİTCK tarafından tüm inceleme ve soruşturmalar gerçekleştirildi ve adli makamlara da gerekli bildirimler yapıldı.”

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments