Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.459,73 0,60%
Çeyrek Altın 2.453,00 0,78%
Yarım Altın 4.908,00 0,80%
Tam Altın 9.688,85 6,48%
Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

ABONE OL
08 Mayıs 2023, 06:32:58

Sağ böbrek ağrısı, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bazen böbreklerde oluşan taşlar veya enfeksiyonlar nedeniyle yaşanabilir. Ayrıca küçük bir hasar bile ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, sağ böbrek ağrısının nedenini tespit etmek için bir doktora başvurmak önemlidir. Tedavi şekli, nedenine bağlı olarak değişebilir. İlaç tedavisi, dinlenme, diyet değişiklikleri gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak, bir uzman tarafından verilen doğru tedaviyle, ağrı hafifletilebilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek mümkündür.

Böbreklerin Konumu

Böbrekler göğüs kafesinin altında ve üst karın alanının arka kısmında yer almaktadır. Omurganızın her iki tarafında birer tane böbrek vardır. Karaciğerinizin boyutu ve konumu nedeniyle, sağ böbreğiniz soldan biraz daha aşağıda oturma eğilimindedir.

Böbrek ağrısına neden olan durumlar sadece bir tarafı etkileme eğilimindedir. Örneğin, sağ böbrek ağrısı, o bölgedeki organlardan, kaslardan ve diğer vücut dokularından kaynaklanabilir veya böbreğin kendisinden de kaynaklanabilir.

Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur?

 1. İdrar yolu enfeksiyonu

  Tipik olarak bakterilerin neden olduğu, ancak bazen mantar veya virüslerin de neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları yaygın görülen enfeksiyonlardır. Genellikle alt idrar yolunu (üretra ve mesane) etkileseler de üst idrar yolunu da (üreterler ve böbrekler) etkileyebilirler. İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle böbrekleriniz etkilenirse, sağ böbrek ağrısı haricinde belirti olarak aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

  • Yüksek ateş
  • Sağ/sol ve üst sırt ağrısı
  • Titreme
  • Sık idrara çıkma dürtüsü
  • İdrardan kan veya irin gelmesi
  • Mide bulantısı ve/veya kusma

  İdrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? İdrar yolu enfeksiyonlarının ilk tedavisi için muhtemelen doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Böbrekleriniz enfekte ise (buna piyelonefrit denir), florokinolon içeren bir ilaç reçete edebilir. Şiddetli bir idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz intravenöz antibiyotiklerle hastaneye yatış önerebilir.

 2. Böbrek taşları

  Böbrek taşları, böbreklerin içinde oluşan ve idrar yolunda ilerleyebilen küçük tuz ve mineral kütleleridir. Böbrek taşlarının boyutları sadece bir zerre kadar olabilir veya bir pinpon topu kadar büyük de olabilir. Böbrek taşları sağ böbrek ağrısının da olası bir nedenidir. Böbrek taşlarının semptomları genel olarak aşağıdakileri içerir:

  • Yanlarda ve sırtta ağrı
  • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrar yaparken ağrı ve/veya yanma (dizüri)
  • İdrarın çok az gelmesi
  • Kanlı veya bulanık idrar
  • Mide bulantısı ve/veya kusma

  Böbrek taşları nasıl tedavi edilir? Böbrek taşı yeterince küçükse kendi kendine düşebilir. Böbrek taşı için doktorunuz bir ağrı kesici ilaç reçete edebilir ve günde 2 ila 3 litre su içmenizi önerebilir. Ayrıca, taşın daha kolay ve daha az ağrılı düşmesine yardımcı olmak için sizi rahatlatabilecek başka ilaçlar reçete edebilir. Böbrek taşınız daha büyükse veya hasara neden oluyorsa, doktorunuz daha kapsamlı tedavilere başlayacaktır.

 3. Böbrek travması

  Böbrek travması, dış kaynaklı böbrek hasarıdır. Künt travma, vücuda girmeyen ve nüfuz etmeyen bir darbeden kaynaklanırken, penetran travma, vücuda giren bir nesnenin neden olduğu hasardır. Künt travmanın semptomlarından biri böbrek bölgesinde morarmadır. Penetran travmanın semptomlarından birisi ise yaradır. Böbrek travması, 1’den 5’e kadar bir ölçekte değerlendirilir; 1. derece küçük bir yaralanma ve 5. derece, parçalanmış ve kan akış

  DİKKAT!  BÖBREK KANSERİ SİGARA İÇENLERDE 2 KAT FAZLA GÖRÜLÜYOR
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler