Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.484,29 1,58%
Çeyrek Altın 2.464,00 1,36%
Yarım Altın 4.929,00 1,23%
Tam Altın 9.737,58 0,50%
Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? Safra Taşı Nasıl Düşer?

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? Safra Taşı Nasıl Düşer?

ABONE OL
07 Mayıs 2023, 08:21:10

Safra kesesi taşı, safra kesesi içinde oluşan küçük taşlardır. Bu taşlar, karaciğerden salgılanan safra sıvısının akışını engelleyerek ağrı, bulantı ve kusma gibi belirtilere neden olabilir. Safra taşı düşürmek için ise bazı yöntemler uygulanır. Safra kesesi taşı belirtileri arasında karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık ve ateş yer almaktadır. İleri vakalarda ise sarılık gibi daha ciddi belirtiler de görülebilir. Safra taşı düşürmek için ise doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bunlar arasında ilaç tedavisi, beslenme düzeni değişiklikleri ve cerrahi müdahale yer alabilir. Kendinizi ağrı ve rahatsızlık hissederseniz, hemen bir uzmana başvurmanızda fayda var.
Safra Kesesi Taşı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşı, safra kesesinde oluşan ve sert kolesterol ya da bilirubin birikintileri olan taşlardır. Safra kesesi içinde bulunan safra, çok fazla kolesterol ya da bilirubin içerdiğinde safra taşları oluşur. Bu taşlar genellikle karnın sağ tarafında ağrı, mide bulantısı, terleme veya sarılık gibi semptomlarla kendini gösterir.

Safra taşı hastalığı farklı tipte taşlar oluşturabilir. Kolesterol taşı en sık görülen tiptir ve safrada çok fazla kolesterol bulunmasından kaynaklanır. Diğer bir taş türü olan pigment taşı, fazla bilirubin birikiminden ortaya çıkar. Bu taşların boyutu ve sayısı da her insanda farklılık gösterir. Semptomsuz sessiz safra taşları tedavi gerektirmez, ancak semptom gösteren taşlar genellikle safra kesesinin alınmasını gerektirir.

Safra kesesi taşının yaygın belirtileri arasında karnın sağ üst tarafında ağrı, kil renkli dışkı yapma, iştah kaybı, mide bulantısı ve/veya kusma, karından sağ omuza veya sırta yayılan ağrı, derinin ve gözlerin beyazının sararması yer alır. Safra kesesi taşı enfeksiyon riski oluşturabilir ve safra kanallarında tam bir tıkanıklık geliştirebilir. Bu durum, safra kesesi iltihabı olan kolesistite sebebiyet verir.

DİKKAT!  Su Gibi Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Neden Olur? (6 Önemli Neden)

Safra kesesi taşlarının nedeni çok fazla kolesterol birikmesidir. Bunun nedeni olabilecek faktörler arasında 60 yaş üstü olmak, 30–34,9 vücut kitle indeksi, diyabet hastalığı, genetik yatkınlık, kadın olmak, düşük kalorili diyet veya çok hızlı kilo kaybı, hamilelik ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların kullanımı sayılabilir.

Safra taşlarının teşhisi doktor tarafından yapılır ve muayene sonrası bazı testler istenebilir. En yaygın tedavi yöntemi, safra kesesinin çıkarılmasıdır. Laparoskopik kolesistektomi bu yöntemlerden biridir. Safra taşları, yeterince küçükse sindirim için safrayı serbest bırakmak üzere kasıldığında, taşlar safra kanalından sindirim sistemine kolaylıkla düşebilir.

Safra kesesi taşı hastalığı hakkındaki bilgilerinizi taze tutmak ve hastalığın belirtilerini bilerek hastalığın erken tedavisini sağlamak, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler