Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Safra Kesesi Ağrısı Nerelere Vurur?

Safra Kesesi Ağrısı Nerelere Vurur?

ABONE OL
05 Ocak 2023, 03:34:56

Safra kesesi ağrısı uzun süreli olması durumunda kişilere büyük bir acı vermektedir. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu sağlık sorunu sık sık görülebilir bir ağrı türüdür. Safra kesesi ağrısı oluşmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler her kişide farklılık gösterebilir ve hastalığın kesin tanısı için kişinin doktor kontrolünde muayene olması gerekmektedir. Safra kesesi ağrılarının oluşmasının birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerin tamamı her kişide farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kişinin iyileşebilmesi için öncelikli olarak hastalığın neden ortaya çıktığını bilmesi önemlidir.

Safra kesesi ağrısı oluşması vücudun birçok yerinde ağrılara da neden olabilmektedir. Safra kesesi ağrıları sırta da vurabilmektedir.

Safra Kesesi Ağrıları Neden Olur?

Safra kesesi ağrısı oluşmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler her kişide farklılık gösterebilir. Safra kesesi ağrısı oluşmasının nedenleri aşağıda yer almaktadır:

 • Safra kesesi ağrısı oluşmasının belli başlı iki ana nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi safra kesesinin taş vb. nedenlere bağlı bir biçimde tıkanmasıdır. Bu durum ağrıya direkt olarak neden olabilir.
 • Safra kesesi ağrısı oluşmasının diğer bir nedeni ise safra kesesi iltihabıdır. Safra kesesi iltihabı bu bölgede bulunan dokuların enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu iki neden safra kesesinde çeşitli büyüklükte ağrılara neden olabilmektedir.

Safra kesesi oluşmasının bu iki neden dışında belli nedenleri daha bulunmaktadır. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:,

 • Safra kesesi taşı,
 • Safra kesesi iltihabı,
 • Safra kanalı iltihabı,
 • Pankreas iltihabı,
 • Safra kesesinde yer alan sistik kanalda farklı nedenlere bağlı olarak tıkanma meydana gelmesi.

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi ağrılarında birçok belirti bulunur. Bu belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Aralıklı atak biçiminde gelen karın ağrıları,
 • Ağrıların bazen sürekli bazen ise kısa süreli ataklar halinde olması,
 • Yağlı gıda tüketilmesi ile ortaya çıkan şiddetli ağrılar
 • Mide bulantısı, kusma gibi yan belirtiler.

Safra Kesesi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

1-)Sıcak Kompres

Safra kesesinde meydana gelen ağrıları tedavi edebilmek için kişinin uygulayabileceği yöntemlerden birisi sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompres uygulaması için ütü ile ısıttığınız havluyu karın bölgenize sarabilirsiniz. Bu şekilde ağrı kısa süre içinde yok olacaktır.

2-)Bitkisel Tedavi

Safra kesesi ağrılarından kurtulabilmek için bitkisel tedavi yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu işlem için ısırgan otu, zencefil, hindiba, biberiye gibi ürünleri bir kap içinde karıştırabilir ve düzenli aralıklar ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu karışımın etki etmesi için düzenli kullanım gereklidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments