takip et takip et takip et
Gündem

22 Ağustos 2019 - 278 Okunma

ŞABAN CEYLAN MUTABAKATSIZLIĞI DUYURDU

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan sosyal medya hesabından toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığını duyurarak, "Mutabakatsızlığımız hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan sosyal medya hesabından toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığını duyurarak, “Mutabakatsızlığımız hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevliler Sendikaları Heyeti arasında 1 Ağustos’ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi tamamlandı. Hükümet ve memur sendikaları arasında 20 günlük süre zarfında sözleşme konusunda mutabakat sağlanamadı.

Uzlaşma sağlanamadığını sosyal medya hesabından duyuran Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, “5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Kamu işveren Heyetinin oldukça ilgisiz, değersiz, yetkisiz ve anlayışsız yaklaşımları, heyete başkanlık yapan bakanın başarısız yönetimi neticesi uzlaşma sağlanamamıştır. Aradan geçen 1 aylık süreçte gerek onurlu ve kararlı duruşuyla gerekse makûl talepleri ile süreci yöneten Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın’ı ve Memur Sen heyetini kutluyorum. Ayrıca görüşmelerin ilk gününden tezviratlarla süreci zehirleyen, memurun kaybetmesini kendi çıkarına tahvil eden, sözüm ona sendikamsı görünümlü yapıları ve zihniyeti de kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Anlaşma için belirlenen sürenin sona ermesiyle toplu sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru aşamasına gelindi. Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 21-23 Ağustos tarihlerinde Hakem Kuruluna başvurması gerekiyor.

Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı. 2020’nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021’nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos’ta 2020’de yüzde 4 4, 2021’de yüzde 3 3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuştu. Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin de sözleşmeyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, yeni teklif beklediklerini söylemişti. Taraflar arasında son güne kadar uzlaşının sağlanamaması üzerine Memur-Sen, iş bırakma ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan bırakma eylemi yapmıştı.


" ŞABAN CEYLAN MUTABAKATSIZLIĞI DUYURDU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ŞABAN CEYLAN MUTABAKATSIZLIĞI DUYURDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ŞABAN CEYLAN MUTABAKATSIZLIĞI DUYURDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku