takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

15 Kasım 2019 - 10:10:05 - 500 Okunma

S. P. BÜYÜK KONGRESİ

Milli Görüş hareketinin 50. yılına rastlayan 3 Kasım 2019 günü, Saadet Partisinin 7. olağan büyük kongresi yapıldı. GELECEK SAADETLE GELECEK ana sloganıyla icra edilen bu kongrede gördüğüm manzarayı ve verilen mesajların önemli bulduğum kısımlarını siz değerli okuyucularla da paylaşmak istedim.

Şunu hemen belirteyim ki şahsen kongreye giderken içimde “acaba salon dolacak mı?” gibi bir soru oluşmuştu. Zira uzun zamandır partimiz ve genel başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu hakkında olumsuz haberler çıkıyordu. Ayrıca Partimiz Ankara’nın bu en büyük salonunu tutmakta çok ısrar etmişti. Salona girdiğimde gördüğüm manzara düşündüğüm olumsuzlukları boşa çıkardığında anladım ki Sadet Partisi hız kesmeden yoluna devam ediyor. Zira Ankara’nın bu en büyük salonunun içi de dışı da hem keyfiyet hem kemiyet bakımından görülmeye değerdi. MHP ve HDP dışındaki partilerin, 10 civarındaki sivil toplum kuruluşlarının ve yabancı devlet temsilcilerinin de yoğun katılımı kongreye ayrı bir anlam yüklemişti. Ancak herkes gibi ben de Genel Başkanın konuşmasını bekliyordum. Genel Başkanın gelişiyle salona hâkim olan coşku ve heyecan doruktaydı. Tam bir toplumsal mutabakat temelli olan konuşmanın bazı bölümlerini şöylece özetleyebilirim.

Kongrede Genel Başkan Temel Karamollaoğlu: 1-Sadet Partisi bütün çalışmalarını veri ve bilgi merkezli yapar. 2- Yalan, iftira ve karalamaya matuf haber ve yorumlarla oluşturulan algı operasyonlarına teslim olmaz. 3- Bilimsel araştırmaları, bilgi ve teknoloji üretimini ve tecrübeyi esas alır. 4- Algı oluşturmak için yapılan hamasete itibar etmeyerek hakikatin ardından yürür. 5- Güçlü, süratli ve yaygın kalkınmanın bilimsel çalışma ve üretimle olacağını bilir. 6- Gücün tek elde toplanması anlamına gelen “Güçlünün hukuku” uygulamasına karşı çıkar. 7- Her koşulda, HAK’kın hâkim olması için mücadele eder. 8- “TAM BAĞIMSIZLIK HAREKETİ” olarak, bireyde ve devlette her yönü ile bağımsızlığı savunur. 9- Ekonomiden sosyal hayata, askeri imkânlardan yüksek teknolojiye kadar, tüm alanlarda kendi kendine yeten bir ülke olmayı savunur. 10- Şahsiyetli bir dış politika olmazsa olmazımızdır. 11- Tarihi, coğrafi ve kültürel bağlarımız olan ülkelerle çok yönlü işbirliğine önem veririz. 12- Kamu kaynaklarının tüketime ve gösterişe ayrılmasına razı olamayız. 13- Bize emanet edilen her imkâna “yetim malına sahip çıkar gibi” sahip çıkarız. 14- Hiç kimseye ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmaz, herkese eşit mesafede dururuz. 15- Kamu ihalelerini ve makamları, ulufe dağıtır gibi yandaşlara dağıtmayız. 16- Şeffaflığı ve hesap verebilirliği kamu yönetiminin vazgeçilmez prensibi olarak biliriz.

Temel Bey bu açıklamalarının arkasından “Biz kimsenin hasmı ve düşmanı değiliz” dedikten sonra başladığı 17 yıllık iktidara ait eleştirilerini sıralayarak: 1- “Komşularla sıfır sorun” sözüyle yola çıkıp, içte ve dışta sorun yumağı oluşturuldu. 2- Olağanüstü hali olağan hala getirildi. 3- Baskı ve tahakkümle muhalif sesleri susturuldu. 4-Devletin omurgasını oluşturan kurumların yıpratılması sonunda adalet olgusu iflas ettirilerek, adeta mağdurlar ordusu oluşturuldu. 5- İltimas, adam kayırma, torpil ve partizanlığı sıradanlaştırıldı. 6-  İsraf ve yolsuzluk had safhaya çıkarıldı. 7- Yaz-boz tahtasına dönen eğitim sonunda aile yapısı, toplumsal bağlar ve ahlak anlayışımız tarumar edildi. 8- Özellikle gençlerimizin geleceğe güveni yok edilerek yarınlara ait umutları söndürüldü.

Bu sebeple diyoruz ki, AK Parti miadını doldurmuş olup bu ülkemize de, insanımıza da daha verebileceği bir imkân ve umut kalmamıştır. Ancak şu husus çok iyi bilinmelidir ki, AK Parti kendini bitirirken, ülkeyi de bitirmesine asla müsaade edilmeyecek ve bu husustaki mücadelemiz artarak devam edecektir. Bizler bu mücadeleyi verirken: 1-  Hiçbir partiyi hasım veya düşman bilmeyiz. 2- Partileri değil, politikaları eleştiririz. 3- Kişilerin değil, yanlış zihniyetlerin karşısında dururuz. Bu yüzden: 1- 50 yıldır her türlü zorluğu göze alarak, milletin inancıyla, ortak değerleriyle mücadele edenlere nasıl karşı çıkmışsak, bu gün de halkın inanç ve değerlerini istismar edenlere karşı çıkıyoruz. 2- 50 yıl boyunca, halkın değil tankın yanında duranlara nasıl karşı çıktıysak, bu gün de, halkın değil rantın yanında duranlara karşı çıkıyoruz. 3- 50 yıl buyunca halkın iradesine ipotek koymaya kalkan laikçi, dayatmacı vesayet anlayışına nasıl karşı çıkmışsak, bugün de vesayeti ortadan kaldıracağız diyerek iktidara gelip, kişisel vesayetlerini kurmaya kalkanlara karşı çıkıyoruz. Aziz milletimiz şu hususu da çok iyi bilsin ki bizler, “KINAYANIN KINAMASINA ALDIRMADAN İNANDIĞIMIZ DOĞRULARI EN GÜR ŞEKİLDE HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ. ÇÜNKÜ MİLLİ GÖRÜŞ İLİKLERİYLE DEĞİL, İLKELERİYLE ÜNLÜDÜR.”

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, kamuoyunda da çok konuşulan ortak değerlere vurgu yaptığı konuşmasında: 1- Bu dava, bu sevda, bu vatan bizim. 2- Karacaoğlan bizim, Dadaloğlu bizim, Yunus Emre bizim, Ahmet Yesevi, Pir Sultan Abdal bizim, Hacı Bektaş bizim, Hacı Bayram bizim, Mevlana bizimdir. 3- “Kürt’ü Türk’ü Lazı, Çerkez’i, Hepsi Adem’in oğlu kızı… Beraberce şehit gazi” diyen Aşık Veysel bizimdir. 4- Semah bizim, halay bizim, horon bizimdir. 5- Munzur bizim, Fırat bizim, Kaz Dağları bizimdir. 6- Madımak, Roboski,  Başbağlar bizimdir. 7- Yasin Börü,  Eren Bülbül, Berkin Elvan bizimdir. 8- Acısı bizim, sevinci bizim, kederi bizim, türküsü bizimdir. Bu çağrımız, KÜRT’E, TÜRKE, ALEVİYE, SÜNNİYE, LAZA, ÇERKEZE ARNAVUTA BOŞNAKADIR. BU ÇAĞRIMIZ, DİNDARA MUHAFAZAKÂRA, LİBERALE, SOSYAL DEMOKRATADIR. GÖRÜŞÜ, DÜŞÜNCESİ NE OLURSA OLSUN 82 MİLYON VATAN EVLADINADIR. GELİN CANLAR BİR OLALIM. İŞİ KOLAY KILALIM. SEVELİM SEVİLELİM BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ.

Temel Bey, konuşmasının sonlarında özellikle SAADET PARTİLİLERE seslenerek: 1- Gelecek 50 yılı da gene Milli Görüşçüler inşa edecektir. 2- Saadet Partisi siyaseti mevki ve makam için değil, Allah rızası için yapan tertemiz bir kadronun adıdır. 3- Bu kadro kimseye tuzak kurmaz. 4- Kimseye kumpas yapmaz. 5- Kimseyle gizli kapaklı işler yapmaz. 6- Bu kadronun tek derdi bu ülkeye ve bu millete olan aşkıdır, sevdasıdır. 7- Sizler bu ülkenin umudusunuz. 8- Siz bu ülkenin aydınlık geleceğisiniz. 9- Biz çizgimizden hiç taviz vermedik. 10- Yolumuzdan dönmedik. 11- Rüzgâra konjonktüre, makama ve mevkie göre yön değiştirmedik. O yüzden: 1- İstikrar görmek isteyenler bu salona baksın. 2- Diklenmek değil dik durmak nasıl olurmuş görmek isteyenler bu salona baksın. 3- Bu salonda güce teslim olmayanlar var. 4- Bu salonda haksızlığa boyun eğmeyenler var. Bu salonda ilk viraj da veda edenler değil, ahde vefa gösterenler var. 5- Aldatmayanlar var. Bu salonda aldatılamayanlar var. İyi ki varsınız.

15.11.2019

Nizamettin Aydın

"Nizamettin Aydın" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku