Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Reçetesiz Antidepresan Nasıl Alınır? Antidepresan Nedir?

Reçetesiz Antidepresan Nasıl Alınır? Antidepresan Nedir?

ABONE OL
07 Mart 2023, 00:15:49

Reçetesiz Antidepresan Nasıl Alınır? Reçeteye ihtiyaç duymadan antidepresan almam lazım hangi ilacı satın almalıyım işte tüm detaylarıyla Antidepresan.

Antidepresanlar, depresyon semptomlarını hafifleten ve hastanın ruh halini iyileştiren ilaçlardır. Hastaya ve muzdarip oldukları depresyon tipine bağlı olarak reçete edilen birkaç antidepresan türü vardır. Bu ilaçlar genellikle psikoterapötik yönetim ile birleştirilir.

Antidepresanlar nelerdir?

Antidepresanlar psikotrop ilaçlardır. Bu, ruh sağlığını etkileyen maddeler içerdikleri anlamına gelir. Bu ilaçlar, diğerleri arasında üzüntü, karanlık düşünceler, depresyon, uykusuzluk, kaygı gibi depresyon semptomlarını tedavi etmeye yöneliktir.

Antidepresanlar Ne İçin Kullanılır?

Antidepresan ilaçlar, depresyon semptomlarını, özellikle bu hastalığı karakterize eden üzüntü ve motor geriliği hafifletmek için reçete edilir. Öforik ilaçlar değildirler ve depresif bozukluklardan muzdarip olmayan insanlar üzerinde etkileri yoktur. Bazıları ayrıca belirli kaygı veya bulimia türlerini tedavi etmek veya diğer akıl hastalıklarındaki duygusal bozuklukları düzeltmek için kullanılır. Yararlı etkiler, yalnızca birkaç haftalık tedaviden sonra hissedilir (iki ila altı hafta arasında). Bu nedenle, daha hızlı etkili anksiyolitik tedaviler genellikle tedavinin başlangıcında reçete edilir. Antidepresanların etkileri hissedilmeye başlayınca yavaş yavaş azalır.

Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Bilgi beyinde sinir impulsları adı verilen elektrik mesajları olarak akar. Sinapslar, nöronların kimyasal mesaj alışverişinde bulunduğu alanlardır. Nörotransmiterler (serotonin veya norepinefrin gibi) adı verilen bu kimyasallar, nöronlar yayarak salınır ve alıcı nöronlar üzerinde reseptör adı verilen spesifik moleküllere bağlanır. Antidepresanlar, nöronlar arasındaki bu kimyasal iletişimi değiştirir. Bununla birlikte, depresyonu nasıl etkiledikleri tam olarak bilinmemektedir.

Antidepresan Çeşitleri Nelerdir?

Antidepresan ilaçlar beyin üzerindeki etkilerine göre gruplara ayrılmaktadır. Bunlar:

Diğer antidepresanlar Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) Serotonin antagonisti ve geri alım inhibitörleri (SARI) Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI) Trisiklik antidepresanlar

Antidepresanlarla Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

“Antidepresan ne için kullanılır? Hangi hastalıklarla tedavi edilir?” Bu sorunun cevabı:

Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalar: Yaşam kalitelerini ve mutluluklarını olumsuz yönde etkileyen hareket ve düşünceleri olan kişilerdir. Bu tür kişiler takıntılı düşüncelerinden kurtulmak için nesneleri boy sırasına göre düzenleme, takıntılı temizlik, simetri gibi tekrarlayıcı hareketler sergileyebilirler.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler: Bu gruptaki kişiler, sebepsiz yere sürekli kaygı halindedirler.

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişiler: Trafik kazası, cinsel saldırı, deprem ya da ölüme tanık olma gibi travmatik bir olaydan sonra kişinin aşırı kaygı yaşaması durumudur.

Antidepresan İlk Birkaç Gün Nasıl Etki Eder? “İlk günlerde antidepresan nasıl etki eder?” sorusuna cevap vermeden önce beynin nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Sinapslar, serotonin ve norepinefrin…

Reçetesiz Antidepresan Nasıl Alınır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, antidepresan ilaçlar genellikle reçeteyle satılmaktadır ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Ancak, bazı eczanelerde reçetesiz antidepresan ilaçlar bulunabilmektedir.

Bu ilaçlar şunlardır: Atarax, Risperdal, Cipralex ve Passiflora şurup.

Ayrıca, 2023 yılı güncel reçetesiz antidepresan fiyatları şöyledir:

  • Cipralex 10 Mg fiyatı 53.30 TL’dir.
  • Risperdal 1 mg 20
  • Atarax 25 mg 30 tablet fiyatı 16,30 TL’dir.
  • Passiflora Şurup 180 ml şişe fiyatı 73,69 TL’dir.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments