takip et takip et takip et
Gündem

18 Eylül 2020 - 424 Okunma

POZİTİF VAKALARA EV YERİNE YURT SEÇENEĞİ

Abone Ol

Sağlık İçin Hepimiz İçin mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde yapılan denetimler devam ediyor.

Tokat’ta uyarılara rağmen Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki kurallara uymayan şahıslara kesilen cezaların ise tahsil edilmeye başlandı. Şuana kadar 55 bin TL tahsil edildiğini bildiren Vali Dr. Ozan Balcı, Kovid-19 testi pozitif çıkan ve gönüllü olarak izolasyona girmek isteyen vatandaşların kadın-erkek olarak ayrılan 2 yurtta ücretsiz olarak izole olabileceğini de duyurdu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl valiliğine gönderdiği genelge ile tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından Sağlık İçin Hepimiz İçin mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetim yapıldı. 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı beraberinde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve diğer yetkililerle dün GOP Bulvarı Üzeri Eski Niksaryolu Kavşağında denetim yaptı. Esnafı gezen yetkililer, maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarısı yaptı. Denetim sonrası konuşan Vali Ozan Balcı, amaçlarının ceza kesmek olmadığını belirterek kurallara uyulması noktasında vatandaşa hassasiyet vurgusu yaptı. Balcı, uyarılara rağmen kurallara uymayan bazı kişilere kesilen cezaların ise tahsil edilmeye başlandığını şuana kadar 55 bin TL tahsil edildiğini bildirdi. Ayrıca Kovid-19 testi pozitif çıkan ve gönüllü olarak izolasyona girmek isteyen vatandaşların kadın-erkek olarak ayrılan 2 yurtta ücretsiz olarak izole olabileceğini duyurdu. Öte yandan karantinadan kaçanlar bu yurtlarda zorunlu ve ücretli izolasyona tabi tutulacak.

HEM VATANDAŞLIK GÖREVİ, HEM SORUMLULUK

Denetimlerle ilgili açıklamasında Vali Balcı şöyle konuştu: “Tüm Türkiye’de illerde Valiler, emniyet müdürleri, jandarma komutanları ve ilgililer ilçelerde de kaymakamlarımız başkanlığında sosyal mesafe, maske takılması ve hijyen konusunda duyarlılığı arttırmak için esnaf ziyaretleri yapıyorlar. Pandemiyle dünyada da bir mücadele var. Türk milleti olarak inşallah bu işin üstesinden birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde geleceğimize inanıyorum. Tokat’ta toplum halinde beraber yaşıyoruz. Kimsenin sağlığını tehlikeye atma hakkımız yok. Buradan tüm Tokatlı hemşerilerimize söylüyorum; hem vatandaşlık görevidir, hem sorumluluktur hem de kul hakkıdır. İnsanların hakkını ihlal etmemek lazım. Bana bir şey olmaz diye bir şey yok. Tablolardan görüyoruz; küçük çocuğa da bulaşabiliyor, gencine,  yaşlısına da bulaşabiliyor. Biri de bir bini de bir canlarımızın. Sosyal mesafeye uyalım, maskelerimizi takalım ve hijyen kurallarına uyalım. Bu konuda sorumluluğumuzun üst düzey olması lazım. Dün sağlık Bakanımız da açıkladı; aşı ile ilgili olumlu gelişmeler var. İnşallah kısa zamanda bu sağlanacak.  Onun için biraz daha duyarlı olmak lazım. Duyarlı olan kendini kontrol eden akıllı olan bu mücadeleden başarıyla çıkacak. “

Amaçlarının ceza vermek olmadığını söyleyen Vali Balcı, “Vatandaşlarımızın sağlığı önemli. Kamu sağlığı önemli. Yaptığımız zaten rehberlik hizmeti. Ancak kurallara uymayanlara cezalar veriliyor. Cezalar tahsil edilmeye başlandı. Cezalarla muhatap olmalarını istemiyoruz. Kuralları ihlal edip cezayı da yerseniz bu tahsil ediliyor zaten.” dedi.

YURTLAR KARANTİNA İÇİN KULLANILABİLECEK

Karantinada olması gerekirken kural ihlali yaparak sokağa çıkan bazı vatandaşlarla ilgili Tokat genelinde bir sıkıntı olup olmadığına yönelik soruya Vali Balcı şöyle yanıt verdi: “İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda karar aldık 2 tane yurdumuzu bayanlar ve erkekler için ayırdık. Birincisi; gönüllü olarak izolasyon yani evde şartları uygun olmayan veya çevresini riske atmak istemeyen vatandaşlar bu yurtları kullanabilir. İkincisi; Alınan karantina kurallarına kesinlikle uymak zorundalar.  Bizim mahalle Timlerimiz var. Öğretmenimizden, mahalle muhtarımızdan, emniyet güçlerimizden ve jandarmamızdan oluşan. Evde kalması gereken herkes lütfen evde kalsın. Eğer kalmazsa sokakta gezerse yakalanırsa zorunlu karantinaya tabi. Bunu da vatandaşlarımıza duyurmuş olalım. Böyle bir şeyin kesinlikle olmasını istemeyiz. Ama halkımızın genelinin sağlığı için böyle bir Hıfzıssıhha kararı aldık.

Öte yandan Tokat Valisi, yurtlarda gönüllü izolasyona girmek isteyen vatandaşlardan zorunlu karantinaya alınan vatandaşlardan farklı olarak ücret tahsil edilmeyeceğini söyledi. Ayrıca kesilen cezalarla ilgili şuana kadar 55 bin TL tahsil edildiğini bildirdi.


" POZİTİF VAKALARA EV YERİNE YURT SEÇENEĞİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere POZİTİF VAKALARA EV YERİNE YURT SEÇENEĞİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda POZİTİF VAKALARA EV YERİNE YURT SEÇENEĞİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku