Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.133,05 0,09%
Çeyrek Altın 1.896,00 -0,05%
Bitcoin 431128 -0.22427%
Ethereum 31161 1.27786%
Yarım Altın 3.792,00 -0,08%
Tam Altın 7.552,28 0,32%
Polikarbon

Polikarbon

ABONE OL
29 Kasım 2021, 15:08:20

Camdan ve pleksiden daha dayanıklı olan polikarbon da bir çeşit plastik malzemedir. Diğerlerine göre daha hafif ve uygun fiyatta olduğu için birçok alanda kullanılmak üzere en çok tercih edilen malzemedir. 

Polin Yapı olarak ürettiğimiz bu malzeme tam olarak nedir, nerelerde kullanılır biraz bunlardan bahsedelim. 

Polikarbon ve Özellikleri 

Normalde şekilsiz ve saydam olan polikarbon, işlenip renklendirilerek yarı saydam biçimde cama alternatif olarak piyasaya sürülmüştür. Birçok alanda camın yerin alan bu malzeme iyi derecede ısı direnci gösterir. Ayrıca alev geciktirici özelliği ile de bu direnci daha üst seviyeye taşıyabilmektedir. Daha dayanıklı ve sağlam materyal yapımında kullanılan polikarbon “mühendislik plastiği” olarak da bilinmektedir. Montaj kolaylığı ile göze çarpman bir üründür. 

Esnek bir yapıya sahip olması sebebiyle plakalar halinde üretilip kolayca depolanabilmektedir. Soğuk büküm alabildiği gibi yüksek sıcaklıkta da şekillenebilme özelliğine sahiptir. Prototip yapımında vaz geçilmez bir malzeme niteliğindedir. Termoplastik bir ürün olan polikarbon, erime noktasına kadar ısıtılıp, ardından soğutularak bozulma göstermeksizin tekrar ısıtılabilme özelliğine sahiptir. En çok da bu özelliği ile değerli bir malzemedir. İklim ve doğa olaylarına karşı da oldukça dirençlidir. 

Polikarbon Kullanım Alanları

Birçok özelliği ile cama ve diğer plastik ürünlerine göre daha çok tercih edilen polikarbon kullanım alanı oldukça geniştir. 

 • İzolasyon ve ses yalıtımında ana malzeme olarak kullanılır. 
 • Işık geçirgenliği ve ısı yalıtım özelliği ile sera ve kış bahçelerinde tercih edildiği gibi, fabrika, hastane ve ışığa ihtiyaç duyulun birçok binada kullanılır. 
 • Binalar arası geçiş köprülerinde kullanıldığı gibi mimari dekorasyon için de oldukça tercih edilen bir üründür. 
 • Güneş enerjisi panelleri yapımında da polikarbon kullanılır. 
 • Çatı ve cephelerde kullanılmak üzere tercih edilir. 
 • Uzun süre kullanım ömrü olan ve genel olarak her şeye karşı dayanıklılığı ile inşaat ve otomotiv sektöründe kullanılan bir malzemedir. 
 • Kışın daha az ısınma maliyeti oluşturması için, yüzme havuzlarının tavanlarında bu ürün kullanılır. 
 • Kapı giriş saçaklarında da estetik bir görünüm elde etmek için de polikarbondan yararlanılır. 
 • Otobüs durakları ve otoparklarda da polikarbon kullanılır. 
 • Ekonomik bir ürün olduğu için birçok alanın aydınlatılmasında tercih edilmektedir. 
 • Yaya üst geçitlerinde ve reklam panolarında da bu malzeme kullanılmaktadır. 

Polikarbonun Avantajları

Güneş ışığından etkin bir biçimde yararlanmayı sağlayan polikarbon, özellikle mekân aydınlatma konusunda oldukça tasarruflu bir üründür. Hafif olması sayesinde dizaynı da kolaydır. Laboratuvar malzemelerinden inşaat sektörüne kadar daha birçok alanda kullanıma uygundur. 

Zorlu iklim şartlarına karşı dirençli olan polikarbon, ekosisteme uygun olmasıyla da yüksek performans gösterir. Aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi birçok ihtiyaca da karşılık vermektedir. Esnekliği ile soğuk bükümlü olma özelliği de gösterir. Uzun süre dayanıklılık gösteren polikarbon 10 yıla varan bir garantisi ile maliyeti de azaltmaktadır. 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler