Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.221,75 0,08%
Çeyrek Altın 2.036,00 0,05%
Yarım Altın 4.071,00 0,02%
Tam Altın 8.087,15 0,81%
PET ŞİŞELERDEN HAYVAN BARINAĞI YAPTILAR

PET ŞİŞELERDEN HAYVAN BARINAĞI YAPTILAR

ABONE OL
10 Şubat 2020, 11:06:03

Tokat’ın Yeşilyurt ilçesinde Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneğinin (TEKMED) “The Four Paws Mission” Projesi kapsamında dernek üyeleri, atık pet şişeleri kullanarak sokak hayvanları için barınak yaptı.

Yeşilyurt Belediyesi ve TEKMED arasında yapılan işbirliği, planlanan program ile uygulanan etkinlik kapsamında Yeşilyurt Belediyesi tarafından sokak köpeklerinin yoğun olarak yaşadığı, ve halkın kolaylıkla ulaşabileceği şehre yakın alan üzerine yapılan kulübeler, Yeşilyurt Şehit Yusuf Parlak Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Yunus Emre İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte toprağa tespit edildi. Her gün kullandıkları pet şişeler ile üretilen köpek kulübeleri öğrencilerin oldukça ilgisini çekti. Köpek kulübelerin yerleştirme işlemi yapılırken, genç beyinler kendi üretecekleri kulübelerin planlarını yaptı. Yeşilyurt Belediyesinin plastik atıklardan hazırladığı su ve yem kapları kulübelerin yanlarına tespit edildi ve su ve köpek yemleri ile dolduruldu.

TEKMED Başkanı Müslim Kaçmaz “Araştırdık, atık pet şişeler ile üretilen köpek kulübesi bulamadık. Biz çevresi metal, duvarları pet şişe ve iç kısmında naylon izalasyon kullandığımız kulübeleri ürettik. Atıkların değerlendirilmesi, sokak hayvanlarının önemsenmesi ve doğanın korunmasını amaçladık. Masrafsız şekilde anne-kız, baba-oğul birlikte yapabilecekleri, yaparken eğlenecekleri ve gençlere iyi örnek olacak bir çalışma sunduk. Yeşilyurt Belediyesi çevrenin korunmasına, hayvanlar için duyarlılığı takdire şayandır. Bizimle işbirliği yapan, destek olan Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” Dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Muhsin Yılmaz “TEKMED aracılığıyla Yeşilyurt’ ta gerçekleştirdik sıfır atık kapsamında günlük hayatımızın bir parçası haline gelen pet şişeler ile yapılan 10 adet köpek barınağını ilçe merkezi dışında sokak hayvanlarını korumak ve onları aç susuz bırakmamak için uygun bölgelere yerleştirdik. Atık yiyeceklerinizi buraya yerleştirilen yiyecek kaplarına getirebilirsiniz. Plastik pet şişeler zararlı olmaktan çıkarılarak, faydalı hale getirilebilir. Şehirleşme hayvanların yaşam alanlarına girdi ve hayvanlar aleyhine sonuçlar doğurdu. Kısa süre önce kuşlar ve yabani hayvanlar için doğaya yem bıraktık. Bu vesile ile başta TEKMED Dernek Başkanı Sayın Müslüm Kaçmaz Hocamıza Yunus Emre İlköğretim Okulu Müdür yardımcısı Sayın Ayça Ünan hocamıza, Yeşilyurt Lisesi ve Yunus Emre İlköğretim okulu Öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Oliver
Oliver
3 yıl önce

…Good jobs kids! Sizlerle iftahar ediyorum. “…Ne Mutlu Turkum Diyene!”/ K.Ataturk