takip et takip et takip et
Gündem

19 Haziran 2020 - 1022 Okunma

PAZAR İLÇESİNDE ÇİFTÇİLERE KAZ PALAZI DAĞITILDI

Abone Ol

Tarım Tokat Kanatlı Hayvancılığının Geliştirilmesi projesi kapsamında Pazar ilçesinde Kaz Dağıtım Törenine yapıldı.

Tokat’ta kaz kültürü olan Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ilçelerinde İl Özel İdaresi destekleriyle geçen yıl 4 bin adet dağıtılan kaz palazına, bu yıl da devam edileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, proje kapsamında bu yıl Reşadiye, Başçiftlik, Pazar, Erbaa, Almus ilçeleri ve Tokat Merkezde yine  4 bin adet kaz dağıtımı yapılacağını belirterek mevcut 8 bin olan kaz varlığının iki katına çıkarıldığını Tokat’taki kaz varlığının 16 bin olacağını söyledi.

Pazar İlçe Spor Salonu önünde düzenlene törende yetiştiricisine 3 dişi 1 erkek olmak üzere 4 kaz palazı dağıtıldı. Projenin devamı olarak bu yılda diğer ilçelerde bu kültürün canlandırılması ve yetiştiricilere alternatif kazanç sağlamak amaçlı kaz palazı dağıtımının devam edeceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,  dağıtımın Pazar ilçesinden başlatıldığını ifade etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, kaz palazlarının kaz yetiştiricilerine hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diledi. Programa Pazar Kaymakamı Sinan Korkmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, davetliler ve tarım teşkilatı temsilcileri ile kaz yetiştiricileri katıldı.

Tokat canlı kaz sayısı bakımından yapılan çalışmalar ile önümüzdeki 3 yıllık süreçte ülke genelinde ilk 10’da bölgemizde ise 1. sırada olması hedefleniyor. Projenin 2. yılından itibaren yıllık 15 bin ergin kaz üretimi sağlanması planlanmakta ve etlik kaz satışı ile toplamda 2 milyar 250 bin TL ek gelir sağlaması hesaplanmakta.

Proje ile yetiştirici başına 20 (15+5) Kaz Palazı dağıtımı planlandı. Proje kapsamında bu yıl Reşadiye, Başçiftlik, Pazar, Erbaa, Almus ilçeleri ve Tokat Merkezde dağıtımlar yapılacak.


" PAZAR İLÇESİNDE ÇİFTÇİLERE KAZ PALAZI DAĞITILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere PAZAR İLÇESİNDE ÇİFTÇİLERE KAZ PALAZI DAĞITILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda PAZAR İLÇESİNDE ÇİFTÇİLERE KAZ PALAZI DAĞITILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma codlio web tasarım ajansı
tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla