Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439699 -0.72428%
Ethereum 31144 0.76132%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Panik Atakların Mutlaka Bilmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Panik Atakların Mutlaka Bilmesi Gereken Faydalı Bilgiler

ABONE OL
14 Ocak 2023, 17:36:02

Panik Atak durumunu tetikleyen bazı durum ve yiyeceklerden uzak durursanız bu hastalığı kontrol altına almanız mümkündür. Kan şekerinde düşüklük, enfeksiyonlu hastalıklar, psikolojik bozukluklar panik atak geçirmenize yol açan durumlardan bazılarıdır.

Böyle bir rahatsızlığınız varsa hayatınıza çeki düzen vermelisiniz. Aksi halde panik bozukluğu durumu ileride kanserden çok daha fazla acıya neden olacaktır.

Kadınlarda Panik Atak

Panik atak beklenmedik anlarda sizi etkileyebilecek ve çaresiz bırakabilecek korku anıdır. Panik atak için en belirgin oluşan özellikler baş dönmesi, el ve ayak uyuşması, nefes alamama, mide bulantısı, kalp ve göğüs çarpıntısı, baş dönmesi, sıcaklık, titreme gibi birçok kontrol edemeyeceğiniz korku anları yaşanabilmektedir.

Endişe içerisinde olmaya başlayarak sürekli kötü bir şeyler olacağı hissine kapılmanıza neden olmaktadır. Özellik ile bayanlar için zorlu bir süreç olarak bilinen panik atak, fiziksel ve duygusal açıdan oldukça etkileyici nedenler yaratmaktadır. Geceleri daha çok görülen panik ataklar, davranışlarda çeşitli değişikliklere neden olan ataklar sonucunda panik bozukluk tanısı konulmaktadır.

Panik atak ile ilgili olarak son yıllarda çeşitli araştırmalar yapılarak nedenleri hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Bayanlar için en çok dile getirilen hususlardan biri ise “kendini çok dinleyen” kişilerin daha kolaylıkla panik atak geçirebilmesi olarak tespit edilmektedir.

Panik Atak mıyım ?

Kimler panik atağa daha yatkın, kimler değil gelin kısaca panik ataklık durumuna daha müsait olanlardan bahsedelim.

  • Genetik bir rahatsızlık olarakta görülmektedir. Bu nedenle akrabalarında yada ailesinde panik bozukluğu görünen kişide gözlemlenebilir.
  • Alkol, sigara veya farklı bir bağımlılığı olanlar panik atak durumuna çok daha müsait hale gelebilmektedir.
  • Sosyal dışlanma, cinsel tatminsizlik, cinselliği bastırma ve farklı cinsel eğilime sahip kişiler panik atak durumuna yatkındır.
  • Hayır demekten korkan, insanları kaybetmekten kırmaktan çekinen ve sürekli kendiyle konuşan bireylerde panik bozukluğu sıklıkla görülür.
  • Mükemmeliyetçi, ısrarcı ve aşırı hırslı bireylerde panik bozukluluğu gözlemlenebilir.

Eğer yukarıdaki maddelerden en az birine uygunsanız kendinize bu soruyu sorabilirsiniz, “Ben Panik Atak mıyım ?”. Aldığınız cevap evet ise bu durumu en aza indirgeyecek faydalı şeyleri sizler için paylaşalım.

1# Yeme içme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz.

Uzun süre aç kalıcı etkinliklerden kurtulmalı, düzenli beslenmelisiniz. Kan şekerinizin düşmesi durumunda vücudunuzda salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları çarpıntıya neden olabilir. Aslında bu durum oldukça doğaldır, fakat panik bozukluğu olan kişiler bu durumdan çok fazla etkilenir ve panik atak geçirirler.

2# Kan dengesi ve Sinir

Vücudunuzda dolaşan kan miktarı ne kadar düşük olursa o kadar çok çarpıntı hissedersiniz. Buda yine doğal olan bir olaydır fakat panik atak insanlar bu durumu ağır geçirirler. Bu nedenle kan yapıcı gıdalar tüketmek, sinir sistemine iyi gelen gıda maddelerine yönelmek faydalıdır. Demir deposu ıspanak, mercimek, nohut, tam buğday ekmeği daha sakin bir kişiliğe kavuşmak için önemlidir.

3# Bol Su İçmek

Günde en az 2 litre su tüketmek her insan için faydalıdır. Susuz kalan bir vücut, unutkanlık, dikkat problemi gibi birçok beyinsel fonksiyonu kaybetmeye neden olabilir. Buda yine panik atağı çok daha kolay tetiklemeye yeterli olacaktır. Hergün düzenli olarak en az 2 lt olmak şartı ile su tüketmek çok faydalıdır.

4# Lavanta Kokusu

Lavanta kokusu insanlarda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. İş hayatının ve ev hayatının stresini azaltmak için bulunduğunuz ortamlarda lavanta kokusu yayan oda spreyleri koyabilirsiniz. bu sizin panik atağınıza çok iyi gelecektir.

5# Mutluluk Hormonu

Aslında panik atak, en çok sosyal baskı nedeniyle bireylerin üzerinde kalıcı olur. Bu nedenle çevrenizdekilerin ne dediğini umursamayıp, mutlu olmaya özen göstermelisiniz. Sürekli güleceğiniz ve sevdiğiniz aktiviteleri tekrarlayarak kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. hergün düzenli olarak muz tüketmek mutluluk hormonlarını salgılar ve haftada 100 gram civarı bitter çikolata mutluluğu tavan yaptıracaktır.

Hayatta hiçbirşeyin tekrarı yoktur. Bu dünyaya bir kez geldiniz ve bir kez yaşayacaksınız. Bu nedenle çevreniz size baskı uyguluyorsa bu tür insanlardan uzak durmalı ve daha eğlenceli, keyifli ve mutlu vakit geçirmenizi sağlayacak kişilerle arkadaşlık etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kafanıza hiçbirşey takmayın, herşey eninde sonunda zaten olacağına varır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments