Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.302,73 1,15%
Çeyrek Altın 2.291,00 0,88%
Yarım Altın 4.596,00 0,88%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
PANDEMİDE Çare, SİZSİNİZ

PANDEMİDE Çare, SİZSİNİZ

ABONE OL
07 Eylül 2020, 11:57:27

Altı ay önce başladım pandemiyle yaşamaya. Evden çıkarken tedbir almayı alışkanlık haline getirdim. Maskemi dezenfektanı almayı unutmuyorum. Kalabalıklara, maskesizlere, mesafe kurallarına dikkat ederek yürüyorum. Bir kalabalık ortamda işim olduysa hemen ayrılmaya gayret ediyorum. Toplumda/dünyada ilk günden itibaren söylenen ve şimdi gerçek olduğu anlaşılan bir söz vardı. “Pandamı sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

Her konuşan, her yazan sözün başında ve sonunda bunu tekrarlamak durumunda yaşadık son altı ay.

Hep tekrarlandığı halde herkesin gönlünde bu sıkıntılar bitecek umudu var. Yetkili kurum ve kuruluşlar sağlık çalışmalarını artırdı. Kalabalık yerler kapatıldı. Restoranlar, kafeler, Çay ocakları, kıraathaneler aylarca kapalı kaldı. Kuaförler, terziler, marketler, sanayi kuruluşları çalışmalarına aylarca ara verdiler.

Verdiler ama bir arpa boyu yol alınmadı.

Bazı kurum ve kuruluşlar işi ciddiye aldılar. Esnaf kirasını ödeyemediği dükkânından içi acıyarak ayrıldı. Evinde yattı. Sefalet içinde yaşamayı göze aldı. Sağlık için bunlara katlandı.

Kimse tatile gitmekten geri kalmadı. Kimse düğünsüz evlilik yapmadı. Kurallara uyulmadan yapılan eğlenceler, çekilen halaylar bir gurubun tepkisini çekti. İsyan ettiler. Bunlar engellilerdi. Halay çekenlere:

“Biz hayatımızda hiç halay çekmedik. Sağlığınızı korumak için sizde halay çekmeseniz ne kaybınız olur?“ tepkisini gösterdiler.

Olanlar vaka sayısını artırdı. Ölüm oranları çoğaldı. Yöneticiler kararsız kaldılar. Kararsız kalanların verdiği yanlış kararlar, Halk arasında da kararsızlık oluşturdu.

İnsanlar nasıl davranacaklarına karar veremez oldular.

Yasaklara tepki göstermeye başladılar. Kuralları uyguladılar, tepkilerini gösterdiler. Tepkiyle kural ihlali yapmadılar.

Sağlık kurulu etkisiz kaldı. Sağlık bakanlığı sözlerinin inandırıcılığı yok. Halk kaderine terk edildi. Tek çare olarak kabak yine altmış yaş üstündekilerin başında patladı.

Onlara, “Evden çıkmayın. Denildi. Kimsenin demesine gerek yok. Bilinçli insanlar bunu zaten uyguluyor.

DİKKAT!  KARŞIDAKİ KOMŞULARIMIZ “TÜRKOSPOROSLAR”

Sen onlara evde kal, Evden çıkabilirsin diye emir vermene gerek yok.

Sen ne kadar düğünlere, eğlencelere, tatile, halaylara, mitinglere, tavrını koyarsan pandemi nin bataklığını kurutmuş olursun.

Tecrübeli, uzman sağlıkçıların aramızdan ayrılması beni çok üzüyor. Korona ile mücadele ederken korona onların ölümüne neden oluyor. Hepsine Allah rahmet eylesin. Mekânları cennet olsun.

01.09. 2020

osman kablan
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments