takip et takip et takip et
Gündem

4 Ağustos 2020 - 357 Okunma

PANDEMİ OTOBÜS FİRMALARINI ETKİLEDİ

Abone Ol

OTOBÜS FİRMALARINDAN NORMALLEŞME TALEBİ

Tokat’ta otobüs firması sahibi Feti Yakar, koronavirüs önlemleri kapsamında yolcu taşıma kapasiteleri yarı yarıya düşen seyahat firmalarının fahiş fiyat artışı yaptığı dönemde geçen yılki fiyatlarla hizmet verdiklerini vurguladı. Otobüs firmalarının sıkıntıda olduğuna işaret eden Yakar, tam kapasiteyle yolcu taşımacılığına izin verilmesini beklediklerini söyledi.

Salgın sebebiyle yolcu taşıma kapasiteleri yarı yarıya düşürülen bazı seyahat firmaları çözümü bilet fiyatlarında artışa gitmekte buldu. Salgın sürecinde vatandaşlar, otobüs firmalarında uygulanan fahiş bilet fiyatlarından şikayetçiydi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 14 Mayıs’ta yayımladığı tebliğle yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin bilet fiyatlarındaki yükselmeyi ve firmaların üstlenmek zorunda kaldıkları ilave maliyetleri dikkate alarak tavan ücret tarifesi belirlemişti. Tebliğle otobüs bilet fiyatları devlet güvencesi altına alınırken, vatandaşlara yüksek fiyatlarla bilet satılmasının önüne geçilmişti. Tarifeye göre otobüs fiyatlarının abartıldığı şekilde yüksek olmadığını vurgulayan otobüs firması sahibi Feti Yakar, “Fiyatlar abartıldığı şekilde değil. Aynı eski düzenlerden 1+1 olmasına rağmen araçlarımız. 25 lira olan yolumuzun üzerine 5 lira koyduk, bütün yollarımız bu şekilde. İlk zamanlar uygulanmaya kalkışıldı ama uygulanmadı özellikle biz hiç uygulamadık. Firmalar tamamen kapandığında korsan olarak çalışan firmalar vardı onlar bir süre uyguladı ama biz araçlarımızı hiç göndermedik. Biz devam ettik eski fiyatlarımızla. Şuan ki uyguladığımız fiyat da bir önceki sene uyguladığımız fiyatların aynısı; İstanbul, Malatya, Kayseri olmak üzere aynı fiyatlarla devam ediyoruz.” diye konuştu.

“OTOBÜS FİRMALARI SIKINTIDA”

Otobüs firmalarının sıkıntıda olduğuna işaret eden Yakar, “1+1 olmasına rağmen ailesi olduğu zaman yan yana oturabiliyor. Ama aile olmadığı sürece herkes tek tek oturabiliyor. Otobüslerde koltuk sayımızda düşüş var o şekilde devam ediyor. Pandemi döneminde kapalı olduğumuz zaman çalışanlarımıza devletten pirim aldık ama çalışmaya başladığımızdan beri almıyoruz. Eski çalıştığımız gibi devam ediyoruz. Bizim zararımız çok büyük. Bizim otobüsçü sektörü böyle 3-5 ay daha devam etmiş olsa bütün sektör Türkiye genelinde sıkıntıya girer.” ifadelerini kullandı.

“BİZ DE NORMALLEŞMEK İSTİYORUZ”

Lokanta ve kafeler gibi normal sürece dönme beklentilerinin olduğunu dile getiren Feti Yakar, “Tam normal sürece dönme ile ilgili herhangi bir açıklama, bilgilendirme yapılmadı. Ama lokantalara, kafelere açıklama yapıldı serbest olduğuna dair. Keşke bizde de serbest olsa. İnşallah biran evvel çözülür de herkes yoluna devam eder, biz de rahatlamış oluruz. Bu konuda sıkıntılarımız çok büyük.” dedi.

“ÇOCUKLARINA BİLETALMIYORLAR”

Vatandaşların yanındaki koltuğun boş olduğunu düşünerek, çocuklara bilet almadığını ve bu durumun firmaları zor durumda bıraktığının altını çizen Yakar, “Bir kişi gelip yazıhaneden bilet alıyor yanındaki koltuğun boş olduğunu hesaplayarak, çocuğuna bilet almıyor. Yan koltukların boş olduğunu bildiği için çocuklarına bilet almayan vatandaşlar bizlerin de durumunu göz önünde bulundursun. Vatandaşımız böyle davrandığı için biz de bilet satarken zor durumda kalıyoruz. Tartışmalar yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını istiyoruz. Pandemi öncesi nasıl çocuklarına da bilet almak zorunda kalıyorlarsa bu süreçte de almaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

KURBAN BAYRAMINDA BİLET SATIŞLARI DÜŞÜK OLDU

Öte yandan vatandaşlar kurban bayramında da özel araçlarıyla ya da kiralık araçlarla seyahat etmeyi tercih etti. Bu durum otobüs firmalarını olumsuz etkiledi ve bilet satışları düşük seviyede seyretti. Bayramı öncesi her sene Tokat dışına gitmek isteyen vatandaşlar Tokat  Terminali’ne akın ederken bu sene otogarın boş kaldığı görüldü. Otogarda bayram dört gözle beklenirken beklenen yoğunluğun oluşmaması otobüs firmaları için hayal kırıklığı oluşturdu. Geçtiğimiz senelerde yüzde yüz dolmasına alışılan otogarın bu yıl büyük oranda boş kaldığı görüldü.


" PANDEMİ OTOBÜS FİRMALARINI ETKİLEDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere PANDEMİ OTOBÜS FİRMALARINI ETKİLEDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda PANDEMİ OTOBÜS FİRMALARINI ETKİLEDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku