takip et takip et takip et
Günlük

8 Ağustos 2019 - 112 Okunma

ÖZ BÜRO İŞ’TEN HAK KAYIPLARINA TEPKİ

Abone Ol

Öz Büro İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Mahmut Somuncu, “Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir.”

Öz Büro İş Sendikası Tokat Şubesi, Tokat Devlet Hastanesi önünde yaptığı basın açıklaması ile sendika üyelerinin sorunlarının hala çözülmemesine tepki gösterdi.

Tokat Devlet Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına, Öz Büro İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Mahmut Somuncu, sendika üyeleri ve Devlet Hastanesi çalışanları katıldı.

Sendika üyeleri adına açıklama yapan Öz Büro İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Mahmut Somuncu, 2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerinin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve psikolojik baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığını söyledi.

Sendika üyeleri üzerinde baskı uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmanın zor bir hale geldiğini belirten Somuncu,” Taşeron çalışanıyken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir.

696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı %4 + %4 iken, enflasyon oranı %21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize %13’lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz.

696 sayılı KHK’nın 112. maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı?

Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor?

Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerimizin bu haktan yoksun olmaları aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozmaktadır.

Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir.

Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun ve etkin/verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır.

SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu ise sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artmasıdır. En son Pazartesi günü Ağrı Doğubeyazıt Hastanesi’nde görev yapmakta olan üyemiz Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımında yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulması için hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz.

Sonuç olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüzbinlerce insanı mutlu eden Cumhurbaşkanımızın kararname ile güvence altına aldığı haklarımızın bordrolarımızdan çıkartılmış olması hem KHK’ya hem de mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bütün ilgililerden Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, çalışan mağduriyetinin önlenmesi ve kamu zararının önüne geçilmesi konularında hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


" ÖZ BÜRO İŞ’TEN HAK KAYIPLARINA TEPKİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÖZ BÜRO İŞ’TEN HAK KAYIPLARINA TEPKİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÖZ BÜRO İŞ’TEN HAK KAYIPLARINA TEPKİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yorumlar (1 Yorum)

 • devletimiz imtaan acıp imtaanla alması gerekır bedava kadro verildi
  ayrıca calışan sağlıkcılar ve memurlar bunları calıştıramamakda iş görme deyil amacları
  yüzde onu calışırsa dıyerleri calışmıyor sac sakal birbirine karışmış bir biçimde dolaşıyorlar sendika şube başkanınında baktığınızda kamuda sanki çalışmıyor gibi görünümü var masa başında oturuyor aylığını devletden alıyor bankamatık memurluğu yapıyor
  bedava kadro alan bunlar idarciyide tehdit etmekde siyasetede zarar vermekde
  devletin imtaan acıp hakkı olanı alması gerekır
  haftalık 48 saat olması gerekır işçinin mesaiyisi bunlar coğu kamu kurumunda 40 çalışıyorlar eksık mesai tamamlıyorlar devleti zarara uğratıyorlar kısacası bu insanları calıştıramıyorlar bunların yüzde doksanı bankamatık memurluğu yapıyor siyasetide alet edıyorlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku