Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Otokannibalizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Otokannibalizm Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

ABONE OL
30 Aralık 2022, 05:21:49

Bildiğiniz üzere bazı insanlarda can sıkıntısından, bazılarında ise olumsuz bir duygunun ortaya çıkmasından ötürü beyaz saç telleri çıkabilir, saçları dökülebilir ve saçlarda kepek oluşabilir. Nadir de olsa bu durumlara kişinin yara kabuğu veya tırnak yemesi olarak nitelendirilen otokannibalizm (kendini yeme hastalığı, oto yamyamlık) eşlik edebilir.Otokannibalizm, kendini yeme dürtüsü ile karakterize edilen bir ruh sağlığı bozukluğudur.Bununla birlikte, Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabına göre, bu bozukluğu teşhis edilebilir bir ruh sağlığı sorunu olarak tanımadığını belirtmeliyiz.Bu makalede, otokannibalizmin altında yatan nedenlerin yanı sıra farklı otokannibalizm türlerini ve bunların nasıl tedavi edildiğini keşfedeceğiz.

Otokannibalizm Ne Demektir?

Kendine yamyamlık, oto yamyamlık veya otozarkofaj olarak da bilinen otokannibalizm, her ne kadar resmi bir rahatsızlık olarak kabul edilmese de kendini yeme pratiğiyle açıklanan bir yamyamlık biçimidir.Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Genelde Aşırı Değildir ve Endişe Gerektirmez

Otokannibalizmi uygulayan çoğu insan aşırı derecede kendi kendine yamyamlık yapmaz. Bunun yerine, daha yaygın biçimler aşağıdakiler gibi şeyleri yemeyi içerir:

 • yara kabukları
 • cilt
 • saç
 • tırnak
 • ve evet… sümük

Bunların birçoğu beden odaklı tekrarlayan davranışlar olarak sınıflandırılır. Birçok otokannibalizm türü, vücut odaklı tekrarlayan davranışlar (BFRB’ler) olarak sınıflandırılır.Örneğin BFRB’ler, gergin olduğunda kişinin tırnaklarını ısırma pasif alışkanlığından daha şiddetlidir. BFRB’ler, aşırı olduğunda vücutta kalıcı hasara neden olabilecek tekrarlayan davranışlardır.Otokannibalizm ve BFRB’ler, genellikle obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete veya depresyon gibi ek kişilik bozukluklarıyla bağlantılı olan karmaşık bir bozukluktur.

Otokannibalizmin Türleri, Diğer Bozukluklarla İlişkileri

Otokannibalizmin en ciddi biçimi tüm vücut parçalarını yemektir. Bununla birlikte, bu tür bir otokannibalizm o kadar nadirdir ki, üzerine yapılan çok az araştırma vardır.Otokannibalizm olarak sınıflandırılabilecek diğer ruhsal sorunlar şu şekildedir: Pika olarak da bilinen allotriofaji, bir birey, besin değeri olmayan şeyler yediğinde ortaya çıkar. Bunlar, buz gibi nispeten zararsız gıda olmayan maddeleri veya boya parçaları gibi daha zararlı maddeler olabilir.Onikofaji, kontrol edilemeyen tırnak yeme dürtüsü ile karakterizedir. Klasik tırnak yeme alışkanlığının aksine, bu durum tırnaklarda ve parmaklarda ciddi hasara neden olur.Dermatofaji, el ve parmak derilerinin yenmesi ile karakterizedir. Bu durum, birçok otokannibalizm türünden daha ciddidir ve genellikle derinin hasar görmesine ve kanamasına neden olur.Trichophagia (veya Rapunzel sendromu), bireyin, saçını yemeye mecbur hissettiğinde ortaya çıkar. Saç sindirilemediği için bu, sindirim sisteminde tıkanmalara veya enfeksiyonlara yol açabilir. Diğerlerini boş verelim de, bunu denemeyin dememize gerek yoktur diye umuyoruz. Tedavi edilmezse otokannibalizm yara izlerine, enfeksiyonlara ve bazı durumlarda ölüme neden olabilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Otokannibalizmin (Autocannibalism) Belirtileri Nelerdir?

Otokannibalizm, bazı zihinsel kişilik bozukluklarının bir yan etkisi olarak veya yönetilmeyen bir BFRB nedeniyle ikincil bir alışkanlık olarak ortaya çıkabilir.Otokannibalizmin semptomları, altında yatan kişilik bozukluğunun türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.Otokannibalizmin her türü vücuda zararlar verebilir, örneğin:

 • morarma
 • kanama
 • yara izi
 • solma
 • sinir hasarı
 • enfeksiyon
 • gastrointestinal sorunlar

Otokannibalizm ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere gastrointestinal semptomlara neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • ağrı
 • mide ülseri
 • dışkıda kan

Otokannibalizme, borderline kişilik bozukluğu, anksiyete veya çeşitli kişilik bozuklukları eşlik edebilir.

Otokannibalizmin Altında Yatabilecek Sebepler

Otokannibalizmin kesin nedenleri üzerine çok az araştırma olmasına rağmen, BFRB’lerin altında yatan nedenlerin, otokannibalizme neden olanlarla ilgili olduğu düşünülüyor. Bu nedenler şu şekildedir:Genetik: Araştırmalar, BFRB’nin ortaya çıkmasının genetik sebeplerden kaynaklanabileceğini ortaya koyuyor. BFRB’ye sahip bir aile üyesine sahip olmanın, benzer bir durumun sizde bulunma ihtimalini artırdığını söylemek mümkündür.Yaş: Otokannibalizme neden olan koşulların çocuklukta ortaya çıkması daha olasıdır. Başlangıcı 3 ila 5’ten 10 ila 15’li yaşlara kadar çıkabilir.Duygular: Çeşitli duyguların, bu ve benzeri sorunların altında yatan tetikleyiciler olduğu düşünülmektedir. Yapılan küçük çaplı bir araştırmaya göre can sıkıntısı, hayal kırıklığı ve sabırsızlığın otokannibalizm benzeri durumlara yol açabileceği ortaya çıkmıştır.Zihinsel Hastalıklar: Özellikle borderline, psikoz, anksiyete ve birçok kişilik bozukluğu otokannibalizmi beraberinde getirebilir.Tabii her ne kadar bu maddeleri sıralamış olsak da, konu hakkında yapılan araştırmaların henüz çok az olmasından ötürü daha net bilgilere ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Gelecekte yapılacak araştırmalar, otokannibalizm semptomları ve altında yatan sorunlar hakkında daha berrak fikirler edinmemizi sağlayabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Otokannibalizm genelde hafif semptomlarla ortaya çıktığı için genelde terapi tedavisi tercih edilir, ancak aşırı durumlarda ilaç tedavisi gibi ekstra tedaviler uygulanabilir. Tedavi yöntemlerini açıklamak gerekirse şu şekildedir:

Terapi

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), anksiyete, depresyon ve benzeri zihinsel sağlık sorunlarında etkili olan bu tedavi yöntemi, otokannibalizmde de başvurulan bir yöntemdir.Bu terapi düşüncelerinizin, davranışlarınızı ve ruh halinizi nasıl etkilediğine, bu düşünce ve inançları nasıl ortadan kaldırıp olumlu bir duruma çevireceğinize odaklanır.

İlaç Tedavisi

Otokannibalizm, anksiyete veya OKB gibi altında yatan bir psikiyatrik bozuklukla birlikte ortaya çıktıysa, terapiyle birlikte ilaç tedavisi de uygulanabilir.Bu gibi sorunlar için en yaygın ilaçlar, serotonin ve dopamin salınımını artıran ilaçlar veya antidepresanlar olabilir. Hangisinin gerektiğine doktorunuz karar verecek ve reçetenize ekleyecektir.Tedavi için doğru ilacı ve dozu bulmak biraz zahmetli olabilir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmalı ve talimatlarını harfiyen uygulamalısınız.

Alternatif Terapiler

Bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi, otokannibalizm gibi durumlar için en etkili tedavi olarak görülse de, bazı insanlar alternatif terapileri de tedavi süreçlerine dahil etmeyi tercih eder.Masaj terapisi veya akupunktur gibi alternatif yaklaşımlar, otokanibalizmin ve benzer sorunların bazı semptomların olumsuz etkilerini azaltabilir ve iyileşme sürecinize olumlu etki edebilir.Özetleyecek OlursakOtokannibalizm, bireyin cilt, tırnak ve saç gibi vücut parçalarını yeme dürtüleriyle karakterize edilen bir zihinsel sağlık sorunudur.Otokannibalizme sahip olan insanların birçoğu, borderline, OKB veya anksiyete gibi farklı kişilik bozukluklarına sahiptir.Otokannibalizm, özellikle allotriofaji ve trikofaji gibi durumlarda, tedavi edilmezse kişinin fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı durumlarda çok nadir de olsa ölüme yol açabilir.Otokanibalizm için en çok kullanılan tedavi yolları bilişsel davranışçı terapi ve eğer gerekirse ilaç tedavisidir.Otokannibalizm, en basit bir tırnak yemekten, kanatacak seviyede deriyi yemeye kadar oldukça geniş bir yelpazede incelenir. Tedavi amacıyla doktora başvurmak, sorunu çözmek ve sonsuza kadar ortadan kaldırmak için en etkili ve önerilen yöntemdir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments