takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

2 Kasım 2011 - 15:06:49 - 6 Okunma

ÖSS ADAYI VE SINIRLARI

Sevgili Üniversite adayı,


Nasıl ki, bir tarlanın, bir arsanın veya bir ülkenin sınırları varsa insan hayatının da bir sınırları vardır. İnsan hakları ve özgürlükleri yasalarımız ve anayasa ile güvence altına alınmıştır. Bunun yanında da insanlar gelenek ve görenekleri, dini inanışları, ailevi yapıları gereği de sınırları vardır. Bu sınırları aştıkları zaman kanuni yaptırımları, görgüsüzlükle ayıplanmak ve benzeri yaptırımlarla karşılaşır insanlar.


Hali hazırda insanların ÖSS hazırlıkta da sınırları vardır ki, bir ÖSS adayı ve ailesi bu sınırları çok iyi bilmelidir. Yoksa bu sınırların bilinmemesi , bu sınırların aşılması  adaya başarısızlık getirecektir mutlaka.Bu mektubumda ÖSS ye defalarca girmiş, yaklaşık 20 yıldan bu yana  ÖSS sistemini yakından izleyen bir ağabeyin  akıl vermesini  değil tavsiyelerini okuyacaksınız . Umarım anlatacaklarım sizlere ve ailenize  faydalı olur ve sınırlarımızın bilincine vararak ÖSS de başarılı olursunuz .


Sevgili ÖSS adayı,


Gün 24 saattir.Bu Allah’ın yeryüzünde yarattığı her insana eşit olarak dağıttığı eşiz bir nimet, bulunmaz bir servettir.Başarılı insanlar bu 24 saati nasıl kazanacakları hususunda kafa yorarken , boş insanlar zamanın yetmediğinden veya zamanın geçmediğinden şikayet ederler.ÖSS adayı için  uyulması gereken ilk sınır zamandır.Bu 24 saati o kadar uygun kullanması gerekmekte ki ÖSS adayı  zamanı hem arkadaşlarına, hem derse , hem  de ailesine, hem uykuya hem sosyal faaliyetlere yetsin. Bunun içinde plan yapmak lazım ve bu plana uymak gerekmekte.Başarılı ÖSS adaylarının çalışma yöntemlerine baktığım zaman  çoğunluğunun plan yaptıkları ve bu plana uyduklarını gördüm. Demek i ÖSS de başarıya giden yol, önce hedef belirlemekten, sonra da sınırlar çerçevesinde  hedefe ulaşmada plan yapıp ona uymaktan geçmektedir.O halde hadi hedefimize gidecek yolda kendimize bir plan yaparak ona uyalım.Bu sınırlarımızın bilincinde  güzel ve mantıklı bir plan olsun. Ne dersiniz ?


Sevgili ÖSS adayı,


Diyelim ki plan yaptınız.Bu planda evde 3 saat test çözmek var. Bu test çözmekten sonra arkadaşla buluşarak 2 saat beraber ders konusunda konuşmak, fikir alış verişinde bulunmak var. Siz tam derse çalışmaya başladınız ve 1 veya 2 saat sonra arkadaşınız cepten telefon etti.”Hadi gel gezelim.” Dedi.Siz buna hemen karşı çıkarak arkadaşlarla gezme zamanının daha gelmediğini hemen söylemelisiniz .Bunu yaparken arkadaşım acaba bana darılır mı yoksa küser mi ? diye düşünmemelisiniz .Plana uymak size hayatınızı  kazandıracak, arkadaşa uymak ise belki o an, o gün birkaç güzel saat geçirmenizi sağlayacak ama bu mutluluk o gün ile kalacaktır. Arkadaşınıza verdiğiniz cevapta sınırlarınızı bilmenizi sağlar. Bu kendinize olan saygınız gereğidir tabii ki. Genç iken çalışan ihtiyarlayınca rahat edecektir.Bunu unutmamak lazım. Sınırlarınızı bilere neye , ne zaman “evet” , neye  ne zaman “ hayır” diyeceğinizi de bilmek lazım.Yoksa BAŞARISIZLIK sizi bekliyor demektir.Sınırları aşmadan ve arkadaşlarınızı da kırmadan, ama  geleceğinizi de düşünerek karar vermek lazım


Sevgili Kardeşim,


Bizler de sınırlarımızı zamanında tam bilmiyorduk.sınırlarımızın neler olduğunu da iş hayatına atıldığımız zaman öğrendik ama birde geriye doğru baktık ki, sınırlarımıza sahip olamamanın bedelini çook ağır ödemişiz .Sizlerde bunun cezasını ağır ödememek için sınırlarınızı bilmek zorundasınız .  Sınırların bilincine varıp , kime ne zaman “evet” ne zaman “hayır” diyeceğimizi öğrendiğimiz zaman   hemen uygulayarak geçmişteki  hatalarımızı tam telafi edememiş olsak da gelecekte daha az hata yapar olduk.Sizlerde hemen uygulamaya geçerseniz hayat size bun andan itibaren daha kolay olacaktır eminim.


Geleceğimizin yöneticisi olacak sevgili gençler,


“Başarılı olmak” bence ne şanstır.Ne de kader.İnsanın yapabileceklerinin sınırı yeteneklerine bağlıdır. Ancak yeteneklerinin sınırını da moral ve motivasyon düzeyleri belirler.  İşte insanlara bu morali aşılayacak insanlara ihtiyaç vardır. Bu fırsatı bulduğunuz aman hiç kaçırmamaya bakınız . Yani bir gün sizlere yol gösterecek ve moral motivasyon verecek bir öğretmene , yahut bir komşuya veya uzak yakın bir akrabaya rastladığınız zaman “ Bu adam ile arkadaş olayım da bana yol göstersin, rehberlik etsin” diyerek hemen onunla dostluk kurmaya bakınız  Eğer bu imkanı bulup ret ederseniz ,yani onlardan kaçarsanız , biliniz ki sınırlarınızı  daraltmışsınız demektir. Bilmeli ki dar elbise , dar ayakkabı da her zaman insana sıkıntı verir, hatta ayaklarımızda yaralar oluşmasına sebep olur. Sınırlarımızı daraltmakta ruhumuza sıkıntı verir.Bu yüzden sınırlarımızı kullanabileceğimiz ölçüde ve imkanda  geniş tutmak , çevremizde bizlerle ilgilenen insanlara karşılık vererek onların sevgisini kazanmak bizlere  yeni ufuklar açar.


Sevgili nazmet,


Bizim çalıştığımız iş yerine her yıl, Ticaret Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi insanlar staja gelirler. Biz bu gençlerle her zaman yakından ilgilenir ve onlara  yol göstermeye çalışırız.    ÖSS nin önemini bu gençlere anlatmaya çalışırım. Onları yemeğe, çay içmeye davet ederim.Ama onlar ailelerinden aldıkları kültür, gelenekler gereğince bu davetimizi hemen ret ederler. Çünkü aileleri onların sınırlarını genişletmek yerine daraltmaya  çalışmışlardır bilmeden.Halbuki bu önüne çıkan bir fırsattır.Bu fırsatı değerlendiren bir genç  sınırlarını genişletmiş olur.Unutmamalı ki , bütün güzel arkadaşlıkların,bütün sevgi ile yoğrulan dostlukların  başlaması da , başlamadan bitmesi de , bir selamla , bir çay daveti veya yemek daveti ile başlar ve biter. Gençler bu çerçevede  davetlere değer vermeleri lazım.


Sevgili Genç Kardeşim,


Hayat sınırları bilmemek kadar, önümüze çıkan fırsatları tepmek veya değerlendirmekle de sonuçlanır.Bugün Ülkemizin  en büyük ekonomik gücü olan Sabancı Holding bir işçi olan Hacı Ömer Sabancı’nın sınırlarını bilmesi, önüne çıkan fırsatları değerlendirmesi ile  bunun bilinç ve farkındalığını çocuklarına aşılaması ile olmuştur.Gene Koç Holding de Vehbi Koç’un küçük bir bakkal dükkanından  sınırları bilerek fırsatları iyi değerlendirmesi sonucu doğmuştur. Bugün torunları dedelerinden aldıkları bu bilinç ve farkındalıkla  dünyaya açılmışlar ve açılmaya deva etmekteler. Bir bakkal çocuğu veya işçi çocuğu olabilirsiniz ama sınırlarınızı bilerek, hedef belirleyerek planlı çalışarak sizlerde ilerde bir Holding patronu olabilirsiniz .Bu hiçbir zaman imkansız bir şeyde değildir.Onlar yapmışsa sizlerde yapabilirsiniz. Hatta onlardan daha büyü başarılara bile imza atabilirsiniz neden olmasın. Yeter ki sınırlarınızı iyi bilin.


Sevgili ÖSS adayı Kardeşim,


Hayatımızı  her zaman arkadaşlarımız, ailemiz, dershanemiz ,okulumuz , komşularımız ve akrabalarımızla çepeçevre çevrelenmiştir.Hepsi ile sınırlarımız  saygı ve sevgiye dayalı ilişkilerimiz vardır. Derler ki “ Ateşe fazla yaklaşma yanarsın, fazla da uzaklaşma donarsın” Bu sınırlarımızı iyi bilmemize örnek olan bir  söz.Düşünen bir genç bundan ne kadar güzel ibret alır .Bu sınırlar çerçevesinde ÖSS’nin ve hayatın önemini bilen insanın “ başarısızlıkla “ karşılaşacağına ihtimal veremiyorum


Sevgili ÖSS adayı ,


Atalarımız gen ederler ki “ özgürlüğün fazlası hayvanlara mahsustur” Evet insan olmamızın en büyük özelliklerinden birisi de özgürlüklerimizi dengede tutmaktır.Özgürlüklerimizi sınırlarımız olarak da görebiliriz. Bu özgürlüklerimizdeki ölçü hayatımızda ya başarı ya başarısızlık olarak bizlere geri dönecektir.Bizler müsaade etmezsek kimse başarımızı başarısızlık , başarısızlıklarımızı ise başarıya çeviremeyecektir.  Kısaca başarılı olmanın ya da başarısızlıklarımızın merkezinde her zaman bizler varız .Bizler sınırlarımızı bilere ya “var” olacağız ya da “yok” olacağız.


Sevgili ÖSS adayı


Bu güzel ve zorlu maratonun başında hepinize “sınırlarımızın bilincine ererek” üstün başarılar dilemekteyim.Hayat her zaman sınırlarımızın bilincinde yaşamaya ve başarılı olmaya değer.

Hepinizi muhabbetle kucaklıyorum.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku