takip et takip et takip et
Gündem

24 Ekim 2018 - 549 Okunma

OSMAN ÇAKMAK’A TÜBİTAK’TAN PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ

Abone Ol

Bir ayağı Gaziosmanpaşa Üniversitesi bir ayağı Yıldız Teknik Üniversitesinde yürütülen ve Osman Çakmak’ın proje yürütücülüğünü yaptığı “Bromlanmış Metoksi, Siyano ve Nitro/Amino Kinolin Türevlerinin Seçici-Etkin Sentezleri ve Biyolojik Aktivitelerinin İncelenmesi” başlıklı çalışma TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda TÜBİTAK-Proje Performans Ödülü (PPÖ) kazandı. Bu ödül TÜBİTAK projelerini YÜKSEK BAŞARI (çok sayıda buluş ve ürün-çıktı) sahiplerine veriliyor.

            Proje yürütücüsü Prof. Dr. Osman Çakmak, bu projenin kimyasal incelemeler kısmının Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamlandığını; biyolojik çalışmaların ise Gaziosmanpaşa Üniversitesinde gerçekleştiğini belirtti. Osman Çakmak  Proje Performans (PPÖ) ödüllerinin proje tamamlandıktan iki yıl sonra projeden hasıl olan ürünler değerlendirilerek verildiğini ifade etti. Projede Prof. Dr. Şaban Tekin ve Dr. Salih Ökten araştırmacı olarak yer aldı. Ayrıca projenin tamamlandığı 3 yıl içinde muhtelif zamanlarda 5 kadar bursiyer çalıştı. 

            Çakmak, projeye ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

            “Proje aşamasında bir doktora tezi ve iki yüksek lisans tezi tamamlandı. 10 kadar uluslararası bilimsel yayın (SCI; SCI -expanded), çoğu uluslararası olmak üzere 20 kadar tebliğ-bildiri çıktı. Patent müracaatı oldu.

            Sonuçlar çok bereketli oldu. Hala sonuçları değerlendirmeye devam ediyoruz. Başvuru yaptıktan sonra bile bugünlerde 4 yayın daha çıktı. Uluslararası bilim camiasında da yankısı büyük oldu. Yayınlarımıza bir çok atıf geldi.

            Birçok ilaç ve biyoaktif maddenin çekirdek yapısı olan; doğal yapılarda çoğunlukla yer alan Kinolin türevleri (quinoline derivatives) için bilinenlerden farklı (kenetleme yerine ucuz ticari çekirdek yapı tetrahidrokinolin molekülünden yola çıkarak) kolay ve basit metotlar geliştirmiş olduk. Bu reaksiyonların genelleştirilebileceğini ispat ederek bir reaksiyon stratejisi ve metodu olarak ortaya koyduk.

            Birçok ilaç vd biyoaktif moleküllerin yapısında KİNOLİN türevleri  bulunur. Kinolin türevleri (fine chemicals) ticari olarak çok yaygın kullanıldığından sırf bu alana hitap eden özel ticari firmalar bile mevcut. Biz ilk defa üç farklı yoldan sistematik uygun-kolay-basit sentez stratejisi-metodu geliştirmiş olduk. Sonuçların bir kısmı sahasında en saygın ve prestijli bilimsel dergilerde yayınlandı. Çalışmalarımız, yeni çalışmalara kapı açıldı. Hala yeni yayınları ve sonuçları değerlendiriyoruz. Yeni proje başvurularımız oldu. 1003 çağrılı proje hazırlığımız var.

            Sentezlenen moleküllerin çoğunluğu yüksek biyoaktivite (örneğin antikanserojen, antimikrobiyal) göstermektedir. Hem sentez yolunun korunması ve hem de ilaç adayı olarak ileriki projelerde değerlendirmek üzere aktivitesi yüksek moleküller için patent müracaatımız yapıldı. Süreç zaman aldığından inceleme sürüyor. 

            Prof. Dr. Osman Çakmak, mesleğinde (kimya- organik kimya) başarılı ve üretken bir bilim adamı. Bilimsel makaleleri sahanın dünyada en prestijli dergilerinde yayınlanıyor. Zorluklara rağmen, ülkemiz imkanları üniversite şartlarında 100 kadar uluslararası bilimsel eserin sahibi olmuştur. Bu eserlere 700 ü aşkın atıfta bulunulmuştur.”

            Osman Çakmak, doktora eğitiminden (Atatürk Üniversitesi)  sonra  o ülkelerin bursları ile Almanya (Wurzburg Üni), İngiltere (Sweansea Uni)  ve Amerikada (New York State Uni) araştırma çalışmalarında bulundu. Çeşitli bilim ödülleri var. Aynı zamanda ülkemizin önde gelen popüler bilim yazarlarındandır. Ağır bilimsel konuları toplumsal seviyeye indirmenin güzel örneklerini sunuyor. Üniversite-okul ve eğitim konularında çözüm sunan yazıları ile de dikkat çekiyor.


" OSMAN ÇAKMAK’A TÜBİTAK’TAN PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere OSMAN ÇAKMAK’A TÜBİTAK’TAN PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda OSMAN ÇAKMAK’A TÜBİTAK’TAN PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv Kızlık Zarı Dikimi Ankara Burun Estetiği Ankara Lazer Epilasyon İstanbul