takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

21 Temmuz 2017 - 08:30:28 - 19 Okunma

ORMANLARI KORUYALIM

Ormanları, ağaçları ve çevreyi daima korumalıyız.

Ağaç hayatımızın bir parçasıdır. Dünya kara alanlarının %30’u ormanlarla kaplıdır. Ülkemizin yaklaşık %26 olan ormanlık alanı, yangın ve kesim gibi sebeplerle %20’lere düşmüştür.

Bir orman tam anlamıyla 30-40- yılda meydana gelmektedir. Ormanlar, hayvanların barındığı, kuşların yaşadığı, çeşitli bitkiler, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki ve hayvan bir arada bulunur. Çami sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın ve gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır.

                Yakın çevremizde tarım alanlarının dışında kalan ormanlarda, sulak alanlarda, dağlarda, varlıklar denge halindedir. Ülkemizdeki mevcut ormanların ortalama %55’i bozuk vasıflıdır. Ülkemizde her yıl ortalama 2 bin adet orman yangını çıkmakta, bunun sonucunda 10 bin hektar ormanımız kül olmaktadır. Tabii bunların yanında can, mal ve hayvan kayıpları da olmaktadır.

ORMANLARIN BELLİ BAŞLI FAYDALARI

1-       Kağıt sanayinde, ev eşyası üretimi, ahşap malzemeden yapılan çok sayıda ürün imalatında hammadde kaynağıdır.

2-       Bozuk vasıflı olan ve kuruyan ağaçlardan yakacak olarak yararlanılmaktadır.

3-       Doğada ekolojik dengeyi korur.

4-        Havaya salınmış gazları ve kirli suları filtreler, kirli havayı temizler.

5-       Dünyadaki ısıyı dengeler, yazın sıcaklığı azaltır, kışın arttırır, radyasyonu önler. Kış sıcaklığını yaklaşık 2 derece arttırır. Yaz sıcaklığını yaklaşık 6 derece azaltır. Sıcağı soğuğu dengeler.

6-       Ormanlar oksijen kaynağıdır, bol oksijen üretir. Otuz yaşındaki bir ağaç saatte 2 kg’a yakın oksijen üretebilmektedir.

7-       Yağış düzenini ayarlar, bol ve bereketli yağmurlar getirir. Su buharını yoğunlaştırarak yağmur haline gelmesini sağlar.

8-       Akarsu ve rüzgara karşı toprağı tutarak erozyonu ve toprak kaymasını önler.

9-       Sel ve taşkınları önler, su ekonomisini düzenler, verimli toprağı tutar.

10-    Çevreyi süsler cennet yurduma eşsiz bir doğal güzellik sağlar.

11-    Bitki ve hayvanlar için doğal bir su kaynağıdır.

12-    Eğlenmek ve dinlenmek içi,n uygun yerlerdir.

13-    Ülkenin turizmine katkıda bulunur.

EROZYON SAVAŞÇILARI

Erozyon ve toprak kaymalarının en etkili önleyicisi ağaçlardır. Erozyon nedeniyle birçok can kaybı, hayvanların telef olması ve verimli topraklarımızın yok olması söz konusudur.

Bu yüzden fidan dikimi ve ağaçlandırma projelerinin en kısa zamanda hayata geçirilmesi zorunludur.

Ağaçlandırma konusunda  toplumu bilinçlendiren, teşvik eden ve büyük gayretleri olan TEMA Vakfına destek olmalıyız. Bir ağaç, erozyona karşı savaşan bir asker gibidir. Bir orman, erozyona savaş açacak bir ordudur.                                                                                                                                          CİĞERLERİMİZ YANMASIN

Geçen yıl yaz aylarında ve sonbaharda, yemyeşil ormanlarımız cayır cayır yandı. Ormanlar bile ülkenin akciğerleridir. Bu yüzden ciğerlerimiz yandı. Bu korkunç olan ve ülkeme çok zarar veren yangınları, ne pahasına olursa olsun, mutlak surette önlemeliyiz ve bu uğurda her türlü tedbiri almak zorundayız.                        

 Ülkemizde orman yangınlarında yüzde 97’lik kısmı insan kaynaklı, yüzde 3’lük kısım ise yıldırım gibi doğal nedenler sonucunda çıkmaktadır.

Ormanlarımızın büyük bir kısmı, vatan haini teröristlerce kasten yakılmaktadır. Bunun dışında zengin kişiler tarafından güzel manzaralı yerlerde villa veya bina yapmak için; imara açılan ormanlık arazilerde bir kısım müteahhitlerce bina inşa etmek için; yine bir kısım çiftçiler tarafından tarla açmak için kasten orman yangını çıkartılmaktadır.

 Bilinçsiz ve duyarsız bazı kişiler ormanda piknik yaptıktan sonra, ocak veya mangaldaki ateşi söndürmediklerinden; çok sıcak veya rüzgârlı havalarda ormandaki kurumuş otların üzerine sigara izmariti attıklarından; sorumsuz bazı çiftçilerimiz tarlalarında anız yaktıklarından; piknik yapılan yerlerde kırık cam parçalarını rastgele attıklarından güneş ışınlarının yanması sonucunda çok sıcak havalarda yangınlar meydana gelmektedir.                                                                                                                     

ORMAN YANGINLARININ VE KATLİAMININ ÖNLENMESİ İÇİN YAPILMASI

1- Ormanla ilgili tüm ceza yasaları gözden geçirilerek, yeniden ve ağırlaştırılmış olarak, caydırıcı niteliği artırılmış bir şekilde yasalar çıkartılması ve en kısa zamanda yürürlüğe konulması.

2- Eski yıllarda olduğu gibi, orman koruma memurları (ormancı veya orman bekçisi) istihdam edilmesi.

 3- Büyük orman alanlarına gözetleme kuleleri ve gözetleme ve kontrol memurları konulması.

 4- Ormanlık arazilerinin imara açılmaması.

 5- Büyük orman alanlarının yakınlarına kadar yollar açılması, bu suretle itfaiye araçlarının yangın yerine ulaşmasının sağlanması.

 6- Yeterli miktarda uçak ve helikopter temin edilmesi.

 7- Çocuklarımızın ve gençlerimizin, orman yangınlarına karşı duyarlı ve tedbirli olmaları, orman sevgisi ve ormanların faydaları konusunda, tüm okul hayatlarında eğitilmesi zorunlu olmalıdır.

 8- Halkımızın çeşitli etkinlikler kapsamında, orman yangınlarına karşı bilinçli ve duyarlı olmaları için bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gereklidir. Orman yangınlarıyla beraber insanları birçok akciğer hastalıkları bekliyor. Orman yangınları devam ettiği müddetçe felaket geliyorum diyor. Gelecek felaketlerden bizler ve yarınlarımız olan çocuklarımız çok etkilenecektir.

 9- Yanan ormanlarımızın sahasına derhal fidanlar dikilmelidir.

 10- Çevre ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ‘’ Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Projesi’’ kısa bir sürede hayata geçirilmelidir.

CAN VE MAL KAYIPLARI

Orman yangınlarında çok sayıda evler yanmakta ve hayvanlar telef olmaktadır. Bu nedenle trilyonlarca maddi kayıplar meydana gelmektedir. Bu kayıplardan daha da önemli olan ise can kaybıdır.25 Ağustos 2007 tarihinde vukua gelen Yunanistan yangınında 64 kişi hayatını kaybetmiştir.

SANAL FATURA 24 BİN AĞACI KESİLMEKTEN KURTARACAK

Türk Telekom’un yeni başlayacağı e-fatura uygulaması ile yılda 24 bin çam ağacına denk gelen bin 5 yüz ton kağıttan tasarruf edecek. Müşteri kopyalarının da isteğe bağlı olarak elektronik ortama taşınmasıyla bu rakam yaklaşık üç kat artarak 4 bin 2 yüz tona ulaşacak. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, e-fatura projesinin maliye bakanlığı tarafından onaylandığı belirtilerek, devletin de desteği ile bundan sonra elektronik faturaların Maliye Bakanlığı tarafından kıymetli evrak olarak kabul edileceği kaydedildi. Şirket yönetimi aldığı ikinci bir kararla tasarruf edilecek ağaç sayısından daha fazla sayıda ağacın dikimini yapaya karar verdi.Türk Telekom bu sayede yıl sonuna kadar yüz bin ağaç dikmeyi hedefliyor.

Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu cennet vatan bizlere atalarımızdan miras, çocuklarımıza bırakacağımız emanettir. Bu emaneti sonsuza kadar korumalıyız.

Hoşça kalınız…

 

 

ORMANLARI KORUYALIM

 

Yeşil ağacı keserek,

Doğa’yı öldürmek neden?

Korumak, yaşatmak varken,

Gülleri koparmak neden?

 

Zalimce vurdun kuşları;

Balıkları öldürdün neden?

Orman’da kestin yaşları;

Ozon’u incelttin neden?

 

Ormanı koruma bilinci,

Öğretelim çevre bilimi,

Aşılansın orman sevgisi,

Yılların ihmâli neden?

 

Allah’ın lütfûdur bu doğa,

Bak! Nimetlerdeki bolluğa! 

Tadıyorsun hep doya doya,

Ormanı mahvetmek neden?

 

Oksijen  kaynağı ormanlar,

Yağış düzenini ayarlar,

Verimli toprağı tutarlar,

Ormanları yakmak neden?

 

Ormanlarımız hiç yanmasın!

Geleceğimiz kararmasın!

Güzel ülkemiz çöl olmasın!*

Ekolojik tahribat neden?

 

Kuşları barındırır,

Hayvanları yaşatır,

Salınmış gazları arıtır,

Ormanları yakmak neden?

 

Kirli suları filtreler,

Dünya ısısını dengeler,

Kirli havayı temizler,

Güzel ormanlarımız.

 

Bol oksijen üretir,

Doğaya yağmur getirir,

Yurduma güzellik verir,

Zümrüt ormanlarımız.

 

Ekolojik dengeyi korur,

Erozyona engel olur,

Doğamızı selden korur,

Güzel ormanlarımız.             

 

Bizleri içinde yaşatan,

Sayısız nimetler sunan,

Ve dengeleri sağlayan,

Çevremizi koruyalım!

 

Gelecek nesiller için,

Sağlıklı yaşamak için,

Cennet gibi bir dünya için,

Çevremizi koruyalım!

21.07.2017

Hamdi ERTÜRK

 

 

"Hamdi Ertürk" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku