takip et takip et takip et
Gündem

30 Temmuz 2013 - 367 Okunma

Organik tarımda potansiyel Doğu’da

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada 1980’li yıllardan itibaren ticari boyut kazanan organik tarımın günümüze kadar hızlı bir gelişim gösterdiğini, organik tarımın Türkiye’ye de önemli imkanlar sunduğunu bildirerek, “İlaç ve gübrenin en az kullanıldığı, kimyasallarla toprağın en az kirlendiği Doğu Anadolu Bölgemiz, olağanüstü organik tarım potansiyeline sahip” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünya nüfusundaki hızlı çoğalma ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte gıda maddelerine duyulan ihtiyacın yoğun bir şekilde arttığını, gıda maddelerine olan talebin karşılanabilmesi amacıyla; birim alandan daha fazla ürün alabilmek için tarımsal alanlarda kimyasal girdilerin kullanıldığı konvansiyonel üretime geçildiğini belirtti. Konvansiyonel üretimde kimyasal mücadele yapılması ile kimyevi gübrelerin bilinçsiz ve aşırı kullanılması sonucunda ekolojik dengede bozulmalar meydana geldiğini vurgulayan Bayraktar, bundan dolayı çevre ve insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekti.

ORGANİK HAYVANCILIK VE ORGANİK

ARILI KOVAN DESTEK TEBLİĞLERİ

Organik üretimin en önemli ayaklarından birisi olan organik hayvancılık için destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğin, 20 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tebliğe göre; 2013 yılında organik hayvan yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan yetiştiricilere; organik anaç sığır, manda, buzağı, anaç koyun, keçi yetiştiriciliği ile organik arılı kovan konularında destek ödemesi yapılacaktır. Organik anaç sığır, manda ve buzağı, anaç koyun ve keçi desteğinden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren 22 Kasım 2013, organik arılı kovan desteğinden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin ise 9 Eylül 2013 tarihinden itibaren 11 Kasım 2013 mesai saati bitimine kadar, tebliğde belirtilen belgelerle birlikte il/ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Destekleme ödemesine hak kazanan yetiştiricilere; organik anaç sığır-manda için hayvan başına 150 lira, organik buzağı için hayvan başına 50 lira, organik anaç koyun-keçi için hayvan başına 10 lira, organik arılı kovan için ise kovan başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacaktır.”

 

Bayraktar, genelde organik tarım, özelde organik hayvancılığın yaygınlaştırılması açısından verilen desteklerin yanı sıra, tüketicinin bilinçlendirilmesi suretiyle talebin artırılmasının da önemli olduğunu bildirerek, “Talebin artırılması üreticilerin ürettiği ürünlerin pazar bulmasını sağlayacaktır” dedi.


" Organik tarımda potansiyel Doğu’da konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Organik tarımda potansiyel Doğu’da ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Organik tarımda potansiyel Doğu’da ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku