Dolar 27,4835 0.11%
Euro 28,8922 0.15%
Gram Altın 1.605,26 -0,49%
Çeyrek Altın 2.733,00 -0,47%
Yarım Altın 5.467,00 -0,46%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
Ordu’da Lisanslı Depo İçin İlk Kazma Vuruldu

Ordu’da Lisanslı Depo İçin İlk Kazma Vuruldu

ABONE OL
01 Haziran 2023, 15:14:56

Ordu’da Lisanslı Depo İçin İlk Adım Atıldı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 6 ay önce başlattıkları lisanslı depo çalışmaları için ilk adımı attıklarını açıkladı. Fındık sektöründe yıllardır dile getirilen lisanslı depo sorunu çözülüyor. Başkan Güler, talimatıyla başlatılan çalışmaların bürokratik aşamalarının çözümlenmesinin ardından inşaata başlandığını duyurdu.

Lisanslı depoculuk için şirket kurulduğunu ve yerinin belirlendiğini açıklayan Başkan Güler, Ordu’nun Karaağaç Mahallesi’nde 36 dönüm üzerinde 14 bin metrekarelik bir alanın satın alındığını ve 20 bin ton kapasiteli bir lisanslı depoyu üreticilere açacaklarını söyledi.

Depoda, son teknoloji kullanılarak çelik silo yükleme bunkerleri ve besleme istasyonları, fındık tankları, fındık temizleme ekipmanları, fındık numune alma ve analiz ekipmanları, elektronik fındık tartım kantarları, fındık beslemesi sağlayan muhtelif ölçülerde konveyör ve elevatör ekipmanları, fındık boşaltılmasını sağlayan muhtelif ölçülerde konveyör ve elevatör ekipmanları, lisanslı depoculuk yazılımı ve ekipmanları, barkod sistemi ve ekipmanları, jüt çuval ve bigbag çuval paketleme ekipmanları, azot jeneratörleri ve ekipmanları, kabinli dizel jeneratör ve ekipmanları ile sıcaklık görüntüleme sistemleri yer alacak.

Fındıkta yabancıların elinde oyuncak olmaktan kurtulacaklarını ve üreticilerin piyasaya ’emaneten’ indirmek zorunda kaldıkları fındıklarını çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Başkan Güler, “Lisanslı depo ile fındığın daha da değer kazanacağını” ve sektördeki tekel olma çalışmalarına da Rekabet Kurumu’nu harekete geçirerek engel olduklarını belirtti.

Ordu’da lisanslı depo çalışmalarının başlangıcından sonra bu sektörde bir rekabet açığının kapatılması ve fındık fiyatlarına yönelik üreticilere yardım amaçlı çalışmaların da başlatılması bekleniyor.

DİKKAT!  Banka görevlisi kılığındaki dolandırıcılardan 60 bin lira dolandırıldı
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments