takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Haziran 2020 - 12:26:53 - 511 Okunma

ÖNLEMLERDE KARARLILIK OLMALI

Pandemi, dünyaya çarptı. Uzaydan gelip çarpmış gibi oldu. En azından biz öyle bir duyguya kapıldık. Ülkemizde çok korkunç olmadı. Bunun nedeni önlemlere önem vermemiz oldu.

Daha önce yazdım. “Pandemi ile her şey daha çok değişecek.” dedim. Değişimler kendini gösterdi.

Eli kalem tutan bu konuda bir şeyler yazmaya çalıştı.

Sosyal medyada, mahalli basında, ulusal basında çok yazıldı.65+ olanlara mikrofon uzatıldı. Söylenenleri paylaşmak istedim.

– Paramı çekemiyorum. Her yanım ağrıyor.

– Siz işe yaramazsınız. Diyorlar.

– Pazar günü her yer kapalıyken çıkma izni veriyorlar.

– El eline bakar olduk. Bu aşağılayıcı bir durum.

– Artık yasak bitsin. Yaşlılara güvenin.

– Yeter artık çare bulunsun… Diyenler var.

Diyorlar da bunları duyanlar yok. Bu gün Cuma, hafta sonu için üç defa karar değişti. Son noktayı Cumhurbaşkanı koydu: Halkımın sıkıntıya düşmemesi için kısıtlama kararını kaldırma kararı aldım.” Dedi. Hafta sonu çıkılacak.

Daha önce bir yazımda (25. Mayıs. 2020) her şey daha çok değişecek demiştim. Meşeli yaylasından Ankara’nın üstüne nasıl kirli hava çöktüğünü anlatmıştım. Yetmiş günü aşkın süre insanların dışarı çıkmamasıyla oluşan değişiklikleri haber alıyorum. İstanbul’da yaşayan bir öğrencim:

“Hocam bahçemde ot bitmiyordu. Şimdi beton parkelerin arası otlandı. Her taraf yeşillik oldu. Mevcut yeşillerin rengi koyulaştı. Gökyüzü ve deniz mavisi güzelleşti.”

Sabah bir televizyon programında konuşan bir parti genel başkanı:

“İstanbul’da evimin küçük bir bahçesi var. Orada yeşillikler bir güzel oldu ki, bu kadar değişeceğini hiç beklemiyordum. Çok değişti. Gökyüzü ve denizin mavisi de bir başka Mavi oldu.” Diyor.

Trafik yok, egzoz gazı yok. Fabrika bacaları havayı kirletmiyor. Yerlere rastgele çöpler atılmıyor. Bunlar olmayınca da doğa temiz kalıyor, Kendini yeniliyor.

İnsanların doğaya acımasız davranmalarının cezasını yine insanlar çekiyor. HES. lerin bacasına filtre koymayan birkaç kişinin kaç kişiyi zehirlediğini hepimiz biliyoruz. Ormanımıza, ağacımıza, yeşilimize, suyumuza, sahip çıkmıyoruz. Yok, olmalarına seyirci kalıyoruz. Sonunda bir pandemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Doğadan hepimiz dışlanıyoruz.

Bazı ülkelerde savaş alanı gibi sokaklarda ceset torbaları birikti. İnsanlar eve kapanınca boş kalan cadde ve sokaklara, ormansız kalan hayvanlar indiler.

Hava kirliliğine seyirci kalanlar artık seyirci kalamıyorlar. “Evden çıkmayın.” denilince çıkmıyorlar. Sonra 65+ için içeride kalmak çekilmez oluyor. Şikayetlerini yukarıda sıraladım. Çıkılmasın emrine tam itaat var. Onların sağlığına yardımcı olmak yok.

Büyük çoğunluğu psikolojik sıkıntıda olan bu insanların kapısını çalan kimse yok. Sıkıntıları her geçen gün artıyor. Resmi kurum ve kuruluşlarda, bazı eşyalar üzerine “yangında ilk kurtarılacak” yazıldığı gibi, bizi de “ Siz artık ise yaramazsınız. “ diye toplumdan ilk dışlananlar gurubuna eklediler. Gözden çıkardılar. 05.06. 2020 

"Osman Kablan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku