takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

29 Ekim 2019 - 09:48:40 - 432 Okunma

Olmuyor Beyler!

Bu ay elektrik faturam 177 TL geldi. 130 TL üzerine bir faturam gelmemişti düne kadar. Zannedersem elektriğe dört ayda yüzde otuz civarında bir zam yapılmış oldu. Mevsim yaz, 3 kişilik bir aileyiz, evimizde buz dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi bir de derin dondurucu var, ısıtıcı falan yok. Hem alışkanlık hem inancımızdan dolayı hem de çocuk yetiştirdiğimiz için tasarrufu da önemsiyoruz. Peki bu para neyin nesi. Bir kalem bu olursa diğer kalemlerin toplamının altından aileler nasıl kalkacak? Elektrik ithal ürün olsa anlardık. Hemen hemen tamamı yerli kaynaklardan üretilen elektrik niye bu kadar pahalı olur, niye bu kadar zam yapılır. Bunu anlamak mümkün değil.

Petrol ürünlerine zam geldiğinde millet o kadar etkilenmiyor. Çünkü hem ithal malıdır ve fiyatını ayarlamak elimizde değil hem de temel tüketim maddesi değil özel aracı olanlar düşünsün denebilir. Ancak ekmek, su, elektrik, mutfak malzemeleri… Temel tüketim maddeleridir ve bunlara enflasyon üzerinde zam yapmak milletini önemsememe anlamına gelir. Sosyal devlet bunu ayarlamak, planlamak ve kontrol etmek zorundadır. Enflasyonun %15 olduğu ortamda elektriğe %30, sarımsağa %100 ve üzeri zam yapmak bu milleti sevmemek, yabancının yapmadığını bu millete reva görmektir. İster devlet yapsın ister başkası. Hiç fark etmez, devlet milleti hem dağdaki teröristten hem de temel ihtiyaçlarını gasp eden teröristlerden, hatta kendi zulmünden bile korumak zorundadır! Aksi takdirde devlet devletliğini yapmamış, iktidarın daha ehillere devredilmesi vacip olmuş olur. Sarımsak rekoltesi az mı oldu, doğal afet mi oldu? Tüketiciye bundan ne? Bir kısmını devlet sübvanse eder, üreticiye sıfır faizli kredi açar, tüketici de biraz takviye yapar (biraz pahalı alır) iş çözülür. Allah afet verdi diye tüketiciye de afet yağdırmak neyin nesi! Böyle Müslümanlık olmaz, bu durumun rüşvetten ne farkı olur?

Hükümet ne yapıyor? Bu millet sizi ne pahasına olursa olsun iktidara taşıyor diye millete bu yapılmaz ki. Birilerinin ihale zengini olması için millet bu zulme maruz bırakılamaz. Milli meseleler için kaynak gerekiyorsa sonuna kadar evet. Ancak bazılarının zenginliğine zenginlik kattığı bir ortamda milletin sıkıntı çekmesi, kıt kanaat geçinmesi olacak iş değil. Lütfen ayağınızı denk alın, empati yapmayı iktidardayken becerin!

Bu gidişle muhalefetin bir şey yapmasına gerek yok, yan gelip yatsa bile seçim garanti! Başkanlıkları altın tepside onlara sunmanız sonucu millete tekrar zulüm yaşattığınızı görmüyor  musunuz? Müslümanlar ne zamandan beri “kırk katır mı kırk katır mı” demeye başladı? Bunu yapmayın ALLAH aşkına. İnsanları üzmeyin, düşmanları sevindirmeyin. Emaneti ehline verin arkasından da kontrol edin. Bu zamları hükümet mi, bürokrat mı yoksa kapkaççılar mı yapıyor? Eğer hükümet yapıyorsa yanlış yapıyor, bürokrat yapıyorsa el altından yaptırıyor, kapkaççı yapıyorsa hükümet edemiyor demektir. İşinizi iyi yapın artık.

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku