takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

23 Kasım 2019 - 10:25:42 - 472 Okunma

ÖĞRETMENİN GÜNÜ

Öğretmen, insanları eğitip, öğreten kişidir. Çocuklarınıza şekil verip onları olması gereken insan yapan kişidir. Ülkenin geleceğini kuracak kişileri yetiştiren kişidir. Bu nedenle öğretmen bir gün değil, ömrü boyunca sevilip sayılan kişidir. Serveti sevgi ve saygı olan öğretmenin servetine kimse ulaşamaz. Başöğretmen Atatürk, emekli ve çalışan bütün öğretmenlerin gününü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Atatürk, öğretmeni çok önemsemiştir. Cumhuriyetten sonra, bütün yokluklara, olumsuzluklara rağmen en büyük maaşı öğretmene vermiştir. Öğretmenin önemini şu sözü ile anlatır.

“Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Birincisi vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, ikincisi milletin istikbalini yoğuran kültür ordusu. Birinci ordunun kazanımları kültür ordusunun çabasıyla muhafaza edilip korunabilir.” diyerek öğretmenliğin önemini vurgulamıştır.

Öğretmen, ülke içinde ve insanlar arasında barışı sağlar. Ruhta güzellikleri basamak basamak yükseltir. Tohumları fidanlara ulaştırır. Kişinin becerilerini meydana çıkarıp, şekillendirir. İnsanları; ahlak, kültür, doğruluk, mertlik ve güzellikleri bakımından geliştirir.

Düşünür; alimin uykusu, cahilin ibadetinden hayırlıdır der. İnsanlarımız fikir sahibi olursa her şeyden ibret alır. Kültürlü insan, güneş gibi çevresini aydınlatır. Ekilmeyen tarla ürün üretmeyeceğine göre, okumayan kafada düşünce üretmez. Bugün insanların hayatını kolaylaştıran icatları kültürlü kafalar üretir. Cahil kafa ülkenin geleceğini göremeyip, günü birlik yaşar. Atatürk, kültürü sayesinde ülkenin geleceğini kurmuştur.

24 Kasım 1928 Atatürk’ün, millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. 24 Kasım 1981 yılından bu yana (Milli Eğitim eski bakanı Hasan SAĞLAM dönemi), 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenin bilgisi ve kültürü ile çevresini aydınlatması, kendisini çocuklarına adaması için stresten uzak tutmamız gerekir. Bunun içinse maddi sıkıntıdan uzak tutmalı. Zeki çocukları eğitimlere alarak iyi yetiştirmemiz gerekir. Öğretmen de sürekli kendisini yenileyerek, çağın gerisinde kalmamalı. Öğrencisinden geride kalan öğretmen çocuğuna bir şey veremez.

Köy öğretmenlerinin, öğrencisini ve veliyi daha iyi tanıması için köyde yaşaması gerekir. Onlarla haşır neşir yaşayarak, kültüründen çevresi yararlanmalıdır. Öğretmene köyde rahat etmesi için gerekli ortam sağlanmalıdır.

Öğretmen, öğrencisinin karşısında hazırlıklı çıkmalı. Onların anne babası gibi olmalı. Gündüz gece öğrencisi ile ilgilenerek onları yönlendirmeli. Bunun için velilerle işbirliği yaparak onları bilinçlendirmelidir. Ağaç yaşken eğilir atasözüne dayanarak, öğrencilerimize güzel alışkanlıklar kazandırmalı. Örneğin, okuma alışkanlığı, aile ile diyalogla kazandırılır. Televizyonda olumsuz yayınların izlenmesini önlemek olumlu bir davranış olur. Okumuş işsiz sayısını göz önüne alarak, her şeyi devletten beklemenin olumsuzluğuna değinip, mesleğine

göre hemen kendi işini kurmaya yönlendirmeli… Çocuklarımızı tüketiciliğe değil, üreticiliğe yönlendirmeli.

Öğretmenlik, aynı zamanda, peygamber mesleğidir. Hz. Muhammed, “ya öğrenen ol, ya öğreten ol, ya da bunları seven ol” demesi ne kadar önemlidir. Peygamberimiz Müslümanların ilk öğreticisi olmuştur.

Çocuklarımızı karanlıktan aydınlığa ulaştıran öğretmenlerimize yardımcı olup, işlerini kolaylaştıralım.

Saygılarımla.

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku