takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

23 Kasım 2019 - 10:22:26 - 242 Okunma

ÖĞRETMENİM (2)

Öğretmen olarak sağlıklı, mutlu bir şekilde görev yaparken Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünü bitirdim. 02 Kasım 1994 tarihinde Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İlköğretim Müfettişi olarak göreve başladım. Anıları, unutulmazlarım arasına alıyor, yeni görevime bismillah diyorum.

İnsanın değerleri varsa, sayısının önemi yoktur. Bazen bir arkadaş ya da hakiki, gerçek bir gönül dostu yeterlidir. Kırılmamak, üzülmemek ve acı çekmemek için sayıyı sınırlı tutmak gerek. Gönül öyledir ki gerçek özele teslim edilebilir. Yüzde yüz güvendiğin, sevdiğine ait olabilir. Gönül ile sevgi birlikte düşünülmelidir. Sevgi tek reçetedir.

Dünya gerçeklerini görebilmenin yolu titreşimi yükseltmektir. Titreşim yükseldiğinde kalp gözün harekete geçer, sevgiye ulaşırsın. Şükreder, dua edersin. Zaten dünya da dua ve sevgi üzerine kurulmamış mıdır? İnsan, sevgi ve duayı birleştirince muhteşem enerji ortaya çıkar.

Bilindiği üzere her mesleğin kendine özgü özellikleri vardır. Öğretmenlik mesleğindeki özellikler birçok alanda farklılık göstermektedir. Mesleklerin üzerindedir. Merkezdedir. Kaynaktır. Olmazsa olmazdır. Eğiten – öğreten ve üretendir. Şerefli, insanlığı iyiye, doğruya, güzele, üretime götüren bir görevi yerine getirendir öğretmendir.

Görevi gereği doğruluğu, dürüstlüğü, eşitliği ve ortaya çıkardığı eserini topluma kazandırır. Aydınlık ve teknolojik yarınlara hazırlanan neslin önünde yavaş yavaş huzura ulaşan ve eriyendir.

Ne yaptığını, neden yaptığını bilendir.

Dünya hayatımızda en önde göreceğimiz meslek öğretmenliktir.

Gerçek öğretmenler, yarınların mimarları, aydınlık yarınlarımızın yol göstericisi, adsız kahramanlarıdır. Çocuk sevgisi ile yaşayandır.

Mesleki çalışmaların aile içinde yapılan edebi sohbetlerin derinliğinde oluşan gönül köprüsünde yürümek mutlu ediyor mu? Sesli ve sessiz söz ve ses varlığını günlük hayatın içine çekmek gerekmez mi? Var olanların üzerine yenilerinde eklenerek huzura ve gönül serinliğine ulaşır hale gelmesini sağlamak ihtiyaçtır.

Özellikle, okuma alışkanlığını geliştirici çalışmalar çocukların gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Burada en önemli görev aileye düşmektedir. Aile okulda kazandırılan okuma alışkanlığını destekleyici bir tutum ve davranış içine girmelidir.

Çocukların büyüme ve gelişmelerine hayal, duygu, düşünce ve duyarlılıklarına katkı da bulunan en önemli unsur ise okuma alışkanlığıdır.

Tüm bu çalışmaların merkezinde öğretmen vardır.

  • Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir. (Atatürk)
  • Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. (Atatürk)
  • Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum (Hz Ali (ra)

Öğretmenin tanımını yapmak, kelime kelime anlatmak, nasıl öğretmen olunur,

hazırlık yapılır, süreç tam bilinmeli ki yarınlar sağlıklı nesillerle bütünleşsin.

Öğretmenlik sevgi ve özveri mesleğidir. Yaşadığı topluma karşı görevleri ve sorumlulukları vardır. Kendine verilen görevleri yapar. Müfredat programlar doğrultusunda öğrencileri bir üst öğretime hazırlar.

Öğretim, amaca ulaşmak için yapılır. Öğrenciye kazandırılacak davranışları, bunların nasıl kazandırılacağını ve değerlendirmelerini ortaya koyar.

İşte ayetler; “Yaratan Tanrı’nın adı ile oku.”

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu…?”

“Oku, kalemle öğreten, insana bilmediğini bildiren Rabbin en büyük kerem sahibidir.”

Hadisler: “ Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahreti isteyen ilme sarılsın, her ikisini isteyen yine ilme sarılsın…

“İlim istemek Müslüman’ın ahlakındandır.”

“Manasını bilmeden Kur’an okumakta hayır yoktur.”

“İlim Çin’de de olsa gidip öğreniniz.”

İstendik davranış değişikliği için yapılan planlı çalışmalar.

Milli Eğitim Temel Kanununa göre öğretmenlik; “Devletin, eğitim, öğretim ve

Bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan bir ihtisas mesleğidir. “

“Öğretmenlik mesleği, eğitim sektörü ile ilgili olan sosyal, kültürel, ekonomik,

bilimsel ve teknolojik boyutlara sahip, özel uzmanlık bilgi ve becerisini temel alan akademik çalışma ve mesleki formasyonu gerektiren, profesyonel statüde uğraşı alanıdır.”

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Osman BAŞ

 

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku