takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Kasım 2019 - 10:23:38 - 162 Okunma

ÖĞRETMEN ÖĞRETİR

Her öğrenene, bir öğreten gerekir. Öğretende bir önceki öğrendiklerine tecrübelerini de katarak bir sonrakine aktarır. Gelişmenin adı yeniliğe cağın koşullarına göre yenilerini ekleyerek ülkesine katkı sunmaktır. Amaç çevreye, doğaya saygı duyarak insanların rahat ve refah yaşamasını sağlamaktır. Bilimi, ilimi kullanırken kendimiz kadar çevrede yaşayan canlıları da düşünmek zorundayız.

Birey doğduğu andan itibaren öğrenmeye, gelişmeye meraklıdır. Bireyin gelişmesi de üretmesiyle mümkündür. Bir ürünü üretebilmek için onu öğrenmeli, eğitimini almalıdır. Temel bilgileri, ahlak ve terbiyeyi aile ile çevreden alır. Belirli bir yaşa geldiğinde anaokuluna, ilköğretim okuluna giderek eğitim, öğretiminin temelini atar. Sosyal devlet her bireyi ücretsiz okutmak zorundadır. Günümüzde sosyal devlet kavramı kalmadı. Parası olan özel okullarda okutur. Devlette özele gönderen vatandaşın çocuklarına yardım yaparken, devlet okullarında okuyan çocuklarımız unutulur hale geldi. Parası olan okusun dercesine. Zamanımızda her şeyin özelleşmesiyle özel hastaneye de parası olan gidip tedavisini görmüyor mu? Parası olan kısa devre askerliğini yapar, parası olan birinci sınıf vatandaş muamelesi görür. Peki, parası olmayan işsiz, maaşlı ucu ucuna geçinen insanların halleri ne olacak?

Öğretmen öğrencileri için rehberdir, rol modeldir. Öğretmenin konuşmasıyla, davranışlarıyla, tavırları hareketleriyle, giyim kuşamıyla göz doldurması gerekmektedir öğrencilerinin karşısında. Bilgisini aktarırken sevgi, şefkatini esirgemeden eşit bir şekilde vermelidir. Günümüz öğretmenlerinin kılık kıyafeti bazı okullarda içler acısıdır. Gömlek bir yanda, sakal saç dağınık, ayakkabılar perişan, bayanların bazıları orta çağ giysilerine bürünmüşler. Öğrenciler nasıl bir bilgi alacaklar ben şaşmaktayım. Özgürlük adı altında eğitim ve öğretim nasıl yok edilmektedir. Öğretmen öğrenci karşısında etkisiz bir eleman haline getirilmiştir. Öğrenciye müşteri gözüyle bakılmaktadır. ”Neme lazım okursa okur, okumazsa kendi bilir” düşüncesi hâkim.

24 Kasım öğretmenler günü kutlanacak. İçi boş laflarla süslenip kendimizi avutacağız? Öğretmene sosyal hakları verilecek mi? Yaşantısında iyileşme olacak mı? Emekli öğretmenlere yıllarca hizmet ettiği için sosyal ekonomik bir yarar sağlanacak mı? Eğitim fakültesini bitiren öğretmenlere iş imkânı sağlanacak mı? Eğitim ve öğretime siyasi gözle bakılırsa geleceğimiz felakettir. Unutulmamalıdır ki İki bakanlığımızın adında “milli” kelimesi vardır. Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı. Milli olan bakanlıklara siyasetin girmemesi gerekmektedir. Uzun süreli projeye tüm siyasi partiler imza atmalıdırlar.

Öğretmenler günümüz kutlu olsun. Ülkenin dört bir tarafında al yıldızlı bayrak altında ilimi, bilimi milletimizin çocuklarına öğreten eğitim emekçilerini yürekten kutluyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarında Köy Enstitüsü ile öğretmenler eğitilmiş ülkenin gelişimine katkıda bulunmuşlardı.

“Bir toplumu mahvetmek istiyorsanız, öğretmenleri itibarsızlaştırın ki öğrencileri bile onları ciddiye almasın ve onların üzerinde hiçbir yaptırımları kalmasın. Velilerin fırçaladığı, talebesinin hakaret ettiği, yöneticisinin kıymet vermediği sıradan memurlara dönüşsünler. Sonunda ne bir nesil yetiştirebilecek heyecanları, ne toplumu ıslah edebilecek aşları, ne de zorluklarla başa çıkabilecek azimleri kalsın…”(alıntı) Anlatılan bu sözün üstüne başka ne denilebilir ki?

Eğitimle öğretimle kalınız? Öğretmenlerimiz ülkenin kalkınmaya hazır dinamik motorlarıdır. Onlara değer verdikçe ülkemiz kalkınacaktır. Kalkınan bir ülke medeni, çağdaş ölçülerde başka milletlerin sömüremeyeceği bir şekilde yaşarlar. Tam bağımsız Özgür bir cumhuriyeti el birliğiyle daha da yükseklere çıkartmak arzumuzdur. Ay yıldızlı bayrağım yüksekleri sever. Milletlerin gelişip yükselmesi eğitim, öğretimle başlar. Eğitimsizlik, öğretimsizlikle sona erdirilir…

 

Süleyman Erkan 15-11-2019 Cuma  Buca-İzmir.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Sosyal devlet anlayışından vazgeçildi,devlete eğitim hizmeti vermek zor geliyor,yükü üzerinden önce hafifletmek sonra da özel okullar vasıtasıyla üzerinden tamamen atmak istiyor.Vahşi kapitalizmin geldiği son nokta.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku