takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Ağustos 2019 - 08:59:33 - 254 Okunma

ÖĞRETMEN

Tarlada çalışan çiftçiden cumhurbaşkanına kadar ülkenin insanlarını eğitip yetiştiren kişidir öğretmen. Buna göre öğretmen en önemli, en mualla, en titiz kişi olması gerekir. Çocuğun gözünde öğretmen kahraman rolündedir. Doğrusu da budur. Öğretmen onun örnek alacağı kişiler arasında ilk sıralardadır. Öğretmen çocuklar için bu örnek alınacak kişi misyonunu korumalıdır çünkü aksi durumda öğrencileri kendini derslerine yeterince vermeyecektir. Bunun gerçekleşmesinde velilere de görev düşmektedir. Çocuğunun yanında öğretmenini eleştiren bir veli aslında çocuğuna büyük kötülük yapmaktadır. Öğretmenin itibarını zayıflatması çocuk için iyi değildir.

Eskiden öğretmenler çocukların karşısına ütülü pantolon, takım elbise, kravatlı, en azından günaşırı traşlı çıkardı. Okulumuz kontrolden uzak, dağın başında olmasına rağmen başka türlü çıkmaktan çekinir, çocuklara örnek olamamaktan korkardık. Azalan güveni toplamak çok zor olur. Buna dikkat etmezsek sonradan sıkıntı çekeceğimizi düşünürdük.

Başarının en önemli şartı sevgi ve saygıdır. Öğretmen ve öğrencinin başarısı bu iki duygu ile gerçekleşip büyür. Öğretmen öğrencilerini çok sevmeli ama onların saygısını kazanmak için bunun sınırını iyi korumalıdır. Öğretmen sevgi ve saygının yanında mevzuata hakimse, mesleğini içselleştirmişse başarısı sonsuzdur. Kendini geliştirme konusunda da çaba gösteriyorsa öğrencileri iyi bir eğitim alarak ayrılacaklardır okullarından.

Gelelim bugüne. Öğretmenler de öğrenciler de başkalaşmış. Bizim zamanımıza göre çok farklı her şey. Saç sakal birbirine karışmış, kravat yok, hele kot pantolon başka bir alem.. Öğrenciler de öğretmenlerine uymuşlar. Aralarında sevgi ve saygı ilişkisi zayıflamış. Eski öğretmenler gibi kılık ve kıyafetine dikkat edenler de var elbette. Bu konunun eski önemini kaybetmesine üzülüyorum.

Öğretmen zeki ve yaratıcı olmalıdır. Bir ülkenin geleceğini eğitim ve öğretim kurar ve kurtarır. Devletimiz eğitim fakültelerine ihtiyacı kadar öğrenci alırsa bu mesleği gönülden isteyen ve layıkıyla yapacak olan gençlerimizin oranı artacak, bu durum elbette eğitimin de kalitesini artıracaktır. Şu anda yüz binlerce öğretmen atanamadığı için başka işlerle uğraşmakta ve bu sürede eğiticilik yetenekleri körelmektedir. İnşallah bakanlığımız öğretmenliği eski durumuna getirirse ülkenin geleceğinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

23.08.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku