takip et takip et takip et
Gündem

15 Ekim 2020 - 267 Okunma

NİKSAR’DA BUĞDAY TOHUMLUĞU DAĞITILDI

Abone Ol

Tokat’ın Niksar ilçesinde buğday tohumluğu dağıtım programı düzenlendi.  Tokat Valiliği oluru ile uygulamaya alınan ‘’Tahıl Üretiminin ve Kalitesinin Yükseltilmesi Projesi’’ ile il ve ilçelerinde buğday üretiminde verim ve kaliteyi artırmak amaçlanıyor.

Bu kapsamda Niksar’da EKİZ, ADANA99 ve GLOSA çeşitlerinin her birinden 30’ar ton olmak üzere toplam 90 ton sertifikalı tohumluk dağıtılacak. Dağıtımı yapılan buğday tohumluğu ile yaklaşık 4000 dekar alanda ekim yapılacak. Her biri ekmeklik çeşit olan tohumluklar çiftçilere İl Özel İdaresince destekli %50 hibeli olarak verilecek. İlçe genelinde sağlanan toplam destek miktarı 153.000 TL. Her çeşit için ayrı olarak 3 partide yapılacak olan dağıtım için toplam 50 köy ve 350 çiftçiden talep alındı, EKİZ çeşidinin dağıtımına başlandı.

Verilen sertifikalı bu tohumluklar ile dekara 300-350 kg olan verimin 550-600 kg. seviyelerine yükseleceği düşünülmekte. Üretim artışı sonucu ilçe ekonomisine sağlayacağı artı katkının yaklaşık 1.500.000 TL olacağı tahmin edilmekte. Ayrıca bu tohumluklardan üretilecek tohumlar 4 yıl boyunca tohumluk olarak kullanılabilecek. Buğday Tohumluğu Dağıtım programına Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Refik Kaymakam Metehan Toy, İl Genel Meclis Üyeleri Sadullah Karataş ve Kamil Yıldırım, İlçe  Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün ve çiftçiler katıldı.


" NİKSAR’DA BUĞDAY TOHUMLUĞU DAĞITILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere NİKSAR’DA BUĞDAY TOHUMLUĞU DAĞITILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda NİKSAR’DA BUĞDAY TOHUMLUĞU DAĞITILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku