takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

13 Temmuz 2020 - 10:03:35 - 482 Okunma

NESİMİ ENİŞTEM VE BABASI

“-Bıldır ki tokluya ne denir?” “Şişek!” “Bunu bilmeyen eşek!))”

Eniştem, namı diğer Aşığın Oğlu anlatıyor:

*“Ahşamın dar vahtı. Hava da bi soğuh, bi soğuh. Goz gozu gormüyo. Bi de yağış dutturdu mu sana! Olursa eyle olur… Yağmurla gar garışımı! Bildiğin sulu sepken. Gafam iyi, eve dönerken (Tohlu) yani Mesimi, (Namı diğer Velallin (Veli Ağa Gil Mesimi) dedeyinen burun buruna gelmiyek mi? Pıçağı çektim, ula dede dedim, ben seni goğde ararken yerde buldum. Çohtan beri düşünüyodum. Irahmatlıh babam çok kuur (küfür) ederdi. Gunaa (Günahı) birikmiştir. Uzun bi dua et de yerinde ıraat uyusun babacığım.

Sohağın ortasındayıh. Depemizde şarıl şarıl sulu sepken yağıyo. Bastığımız yer, eyle çamur çaylak ki adım atsan ayakkabını çekip almacasına.

Dede bana bahtı, şöyle kendine çeki düzen verdi. Babacan bir tavırla öğüt vermeye gahdı. Elimdeki kamayı, yüzümdeki ciddi ifadeyi görünce öğüdü möğüdü bırahıp uzun bi duaya çöktü ki, melekleri titretircesine.

Dua bitince eline varıp teşekkür ettim.”

-Evlat dediğin beyle olur. Hayırlı evladımışın. Babana dua aldın dedi.

*”Babası da beyleydi dedi ablam: Babamınan barabar kağnılara ekinneri yüklemişler satmak uçun Çorum’a goturuyolar. O yıllarda eşkıya yatağı olarak bilinen Çahırn Dere’yi gazasız belasız geçip, düze inmişler, ahşamüstü. Çevre cıscılbah gâh Tekkenin gorhusu, gâh gine tekkenin yüzü suyu hörmetine ayahda galan bi gaç ulu pelit ağacından başga dişini gurcalıyacah bi çöp yoh.

Oküzleri pelitlere bağlamışlar, tekkeye demiş ki bunun babası. “Ula tekke, mallarımızı sana amenet edip uyuyacaah. Zabah gahınca onnarı yerinde bulamassah, şu ad, şu yemin olsun ki bi gece gelir, ağaçlarını yerle bir eder, mezerini de darma dağan dağıdırım. Zabahleyin her şeyi yerli yerinde bulmuşlar da, gağnıları goşup yola çıhmışlar…

İlave ediyor ablam bunnarın alavannı olduğuna bahma, yüzüne garşı demiyom, babası da gendisi de çoh yuha yüreklidirler.

Ahşamları iki bardah içinci, çocuhlara diyom ki. Dedeniz nineniz gibi iyi insanlar yoğudu koyümüzde. Allah var. Irahmatlıh babasının kimseye kötülüğünü ne gordüm, ne de duydum. Anası desen Allaan temiz bi guluydu. Ne zaman ahlıma gelseler duygulanır, goz yaşlarımı dutamam.”

Ben beyle diyinci, “Yeter artıh gâvur garı yeter! Beni de ağladacaan der, süyüm süyüm dökmeye başlar.

Ablam dâhil, adı geçenlerin hepsi şu anda essah dünyadalar. Hepsine de gani gani rahmetler diler, ışıklar içinde yatmalarını can ü gönülden arzu ederim…

07.07.2020

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku