Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.484,29 1,58%
Çeyrek Altın 2.464,00 1,36%
Yarım Altın 4.929,00 1,23%
Tam Altın 9.737,58 0,50%
Nefes Alırken Göğsün Sağ veya Sol Tarafında Batma Hissi

Nefes Alırken Göğsün Sağ veya Sol Tarafında Batma Hissi

ABONE OL
06 Mayıs 2023, 20:15:13

Nefes alırken göğsün sağ veya sol tarafında batma hissi, birçok kişinin zorlandığı bir durumdur. Bu durum, solunum yollarındaki birçok nedenle oluşabilir ve solunum fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu nedenle, bu semptomu yaşayan kişilerin uzman bir hekime danışmaları ve gerekli tedaviye başlamaları önemlidir. Bu yazıda nefes alırken göğsün sağ veya sol tarafında batma hissi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Nefes Alırken Batma Hissi: Nedenleri ve Tedavisi

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

İÇİNDEKİLER gizle
1. Nefes alırken batma hissi
2. Nefes alırken batma hissi: Yaygın nedenler
3. Nefes alırken batma hissi nedenleri: Akciğer sorunları
4. Nefes alırken batma hissi nedenleri: Kalp sorunları
5. Nefes alırken batma hissi nasıl tedavi edilir?
6. Nefes alırken batma hissi nasıl geçer?
7. Nefes alırken batma hissinde ne zaman doktora gitmeli?
8. Nefes alırken göğüs ağrısı: Video

Nefes alırken batma hissi, rahatsız edici bir histir ve bu şikâyetten etkilenen insanlar, bu acıyı “nefes alırken göğüs kafesinin ağrıması” olarak da tarif edilebilir. Nefes alıp verirken göğüste veya göğüs kafesinde hissedilen batma hissi, hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya kadar değişebilir ve bazen buna göğüs ağrısı da eşlik edebilir. Hissedilen bu şikâyet, bazen nefes alırken göğsün sol tarafında batma olarak hissedilirken bazen de nefes alırken göğsün sağ tarafında batma olarak da hissedilebilir. Batma hissine ek olarak, nefes darlığı gibi solunum semptomları da yaşayabilirsiniz.

Nefes Alırken Batma Hissi: Yaygın Nedenler

Nefes alırken batma hissi ve göğüs ağrısının en yaygın nedenleri, soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıklarıdır. Eğer kış mevsiminde batma hissinden şikayetçiyseniz ve baş ağrısı, yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kas ağrıları gibi semptomlarınız varsa, muhtemelen soğuk algınlığı veya gribe yakalanmışsınız demektir. Bu tür durumlarda aile hekimine muayene olarak size uygun tedaviyi alabilirsiniz.

DİKKAT!  KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR İÇİN 15 BESLENME ÖNERİSİ

Nefes Alırken Batma Hissi Nedenleri: Akciğer Sorunları

Akciğerle ilgili sorunlar, solunum sırasında batma hissinin yaygın nedenleridir. Örneğin, sağ akciğer bir sorundan etkilenmişse, nefes alırken göğsün sağ tarafında batma hissi duyumsayabilirsiniz. Aynı şekilde, sol akciğer etkilenmiş ise, nefes alırken göğsün sol tarafında batma hissedebilirsiniz. Bu tür batma hissini bazı insanlar nefes alırken kaburga batması olarak da tarif edilebilir.

Nefes alırken batma hissi yapabilecek akciğer sorunları:

– Pnömoni (bir virüs, mantar veya bakterinin neden olduğu akciğer enfeksiyonu)
– Tüberküloz (ciddi bir bakteriyel akciğer enfeksiyonu)
– Plörezi (

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler