Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.313,37 1,98%
Çeyrek Altın 2.298,00 1,19%
Yarım Altın 4.584,00 0,61%
Tam Altın 8.957,55 1,21%
Myasthenia Gravis Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Myasthenia Gravis Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

ABONE OL
10 Mayıs 2023, 05:07:07

Myasthenia gravis, nöromüsküler bir hastalıktır ve kasları kontrol eden sinir hücrelerinin ve kaslar arasında bir aracı olan nörotransmitterlerin antikorlarına karşı bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saldırması sonucu oluşur. Bu hastalığın belirtileri arasında kas zayıflığı, yüz ifadelerinde ve konuşmada zorluklar, yutma güçlüğü, çift görme ve solunum zorluğu yer alır. Myasthenia gravis, yaş, cinsiyet veya etnik köken gibi faktörlerden etkilenmez ve her yaşta görülebilir. Bu hastalığın tedavisi, semptomların azaltılmasına ve kas işlevinin artırılmasına odaklanır. Bu amaçla, antikorların üretimini azaltmak veya nörotransmitterlerin etkisini artırmak için ilaçlar kullanılır. Bazı vakalarda, cerrahi müdahale de gerekebilir. Erken teşhis ve uygun tedavi, myasthenia gravis’in kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Myasthenia gravis nedir?

Myastenia gravis olarak da bilinen myashenia gravis, iskelet kaslarının zayıflığına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Myasthenia gravis’te, sadece hareket etmek için bilinçli kullanılan kaslar etkilenir. Myasthenia gravis, vücudun kendi bağışıklık sisteminin, sinirlerin kaslara hareket etmesi için sinyal verdiği noktaya saldırması nedeniyle ortaya çıkar. Zamanla, bu sinirler kasları uyarma yeteneklerini kaybeder. Myasthenia gravis, sinirler ve kaslar arasındaki iletişimin bozulmasının bir sonucudur. Bu hastalıkta vücut, sinirlerin kaslarla birleştiği noktada önemli bir nörotransmitter kimyasal için reseptörleri bloke eden antikorlar üretir. Diğer birçok otoimmün hastalıkta olduğu gibi, başka otoimmün rahatsızlıklarınız varsa bu hastalığa yakalanma riskiniz daha yüksektir.

Myastenik kriz nedir?

Myastenik kriz, nefes almayı kontrol eden kasların, nefes almanız için solunum makinesine ihtiyaç duyduğunuz noktaya kadar zayıflamasıyla ortaya çıkan tıbbi ve acil bir durumdur. Myasthenia hastalarının yaklaşık yüzde 15-20’si en az bir bu krizi yaşamaktadır. Bu durum genellikle acil tıbbi müdahale gerektirir ve enfeksiyon, stres, cerrahi veya ilaca karşı olumsuz bir reaksiyonla tetiklenebilir.

DİKKAT!  Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanmasının (Ekşimesinin) 9 Nedeni

Myasthenia gravis belirtileri nelerdir?

Myastenia gravis’in belirtileri esas olarak kas zayıflığı, yani kas güçsüzlüğü ile ilgilidir. Bu, görme güçlüklerine yol açabilen göz kaslarındaki zayıflığı da içerir. Kas zayıflığı, solunumla ilgili kasları da etkileyerek solunum güçlüğüne neden olabilir. Myasthenia gravis belirtileri genellikle fiziksel aktivite ile kötüleşir. Çok ciddi vakalarda belirtiler, nefes alma güçlüğünün hayatı tehdit edici hale

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments