takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Temmuz 2019 - 09:25:54 - 44 Okunma

MÜZECİLİKTE ‘TOKAT ETKİSİ’

MÜZECİLİKTE ‘TOKAT ETKİSİ’

 

(CEMALETTİN YARKIN: GÜNDEM)

 

            Son yıllarda (son 30-35 yıl) kültür – tarih ve doğa turizmi alanında, dünyada ve ülkemiz genelinde hızlı bir büyüme yakalandığına ve kent turizminin öne çıktığına tanık olmaktayız. Ayrıca, kültür ve sanat etkinliklerinin, festivallerin şehirleri turizm açısından önemli bir dönüşüme soktuğu da bir gerçektir. Bu bakımdan ülkeler ve şehirler adeta bir yarış halinde diyebiliriz. Peki şehrimiz TOKAT bu yarışın neresinde, içinde mi yoksa dışında mı?

            Bu soruya şimdi rahatlıkla yanıt verebilecek durumdayız. İddialı bir yanıt olarak diyebiliriz ki, evet, şehrimiz TOKAT bu yarışın içindedir ve bilemediniz birkaç yıl sonra yarışın ön saflarına da geçebilecek bir potansiyele sahiptir. Bundan üç – beş ay önce belki bu denli iddialı olamazdık. Ama bugün öyle değil. Neden mi?..

            Çünkü bundan üç ay önce Tokat’ta ‘bir şey’ oldu; tarihi İpek Yolu üzerindeki SULUSOKAK’taki harika mimarisiyle bir tarihi Osmanlı eseri olan BEDESTEN (ki, halen İl Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’dir)’in tam karşısında Vakıflar İdaresi’nin bundan 8-10 yıl önce sosyal hizmet amaçlı yaptırdığı binada yeni bir müze açıldı:

            TOKAT ŞEHİR MÜZESİ

            Bu öyle bir müze ki; önce memleket sevdalısı birkaç Tokatlı’nın hayallerinde şekillenen bir tasarım, 8 yıl gibi oldukça uzun bir süreçte fikren olgunlaşmayı ve çileli bir hazırlığı tamamlayıp arkasından gelen kurumsal maddî ve manevî desteklerle et ve kemiğe bürünüp üç boyutlu görünür hale geldi ve kısa zamanda şehrimizde 4. ve 5. boyutlarda olağanüstü bir farkındalık yarattı.

            Dünyada hiçbir eser, gökten zembille inmez ve yahut mantar gibi bitmez. Bir hakkın teslimi olarak demeliyim ki, Tokat Şehir Müzesi’nin fikir babası ve beyin çilesini çeken kişi, uzman tarihçi ve deyim yerindeyse ‘halis – muhlis’ bir Tokatlı olan Hasan Erdem’dir. Söz konusu fikir Belediye’de olgunlaştı. Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, etkin hizmet anlayışı ve öngörüsüyle ve çok yerinde bir kararla Hasan Erdem’i Küratör (yaratıcı – tasarımcı) unvanıyla işin başına getirdi. Yani iş ehline verilmiş oldu.

            İşin maliyetine gelince; elbette ki o denli önemli ve etki alanı çok geniş tasarlanmış olan bir etnoğrafya müzesinin kuruluş aşamasındaki maddi yükü, Belediye bütçesinin yanı sıra, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı fonları ve Valilik Özel İdaresi bütçesinden de karşılanmıştır. Yine belirtmeliyiz ki, Tokat Şehir Müzesi’nin kuruluş aşamasında Valilik makamının, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün, Tokat Kültürünün simge isimlerinden Selahattin Adıgüzel’in manevî destekleri unutulmaz.

            Tokat Şehir Müzesi’nin bugün itibariyle olağan giderleri (bina kirası, personel maaşları vs.) Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Müzemizin statüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı özel müze olarak tescil edilmiştir. Müzede sergilenmeye değer görülüp kayıt ve koruma altına alınmış çok çeşitli eser, eşya, alet edevat gibi etnoğrafik objelerin bir kısmı satın alınmış, bir kısmı da hibe edilmiştir. İster satmış, ister bağış yapmış olsunlar, bu hemşehrilerimiz, Tokat ve Tokatlılık adına takdire şayan bir iş yapmış oldular. Onları kutluyoruz.

            TOKAT ŞEHİR MÜZESİ kurulup açılalı henüz 3 ay geçti. Bu 3 ayda müzeyi 50.000 kişi gezdi… Bu TOKAT ölçeğinde büyük bir rakamdır. Demek ki bir ‘farkındalık’ söz konusu. İşte bunu bilerek, yazımızın başlığını MÜZECİLİKTE ‘TOKAT ETKİSİ’ koyduk.

            Siz buna isterseniz kehanet deyin. Bundan sonra giderek, yani gelecek yıllar içinde, müzecilikte Tokat etkisi konuşulacak. Ve tarihi ipek yolu SULUSOKAK, tam olarak nostaljik kimliğine kavuşturulunca ve kadîm tarihiyle KALE’miz, çevre tanzimi de yapılıp turizme açılınca ve dahi birçok özelliği ile şehrimiz Tokat bir yılda onbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir turizm cenneti olacak. Artık turizmde yeni bir slogan var: “Deniz görmeden de güzel bir tatil yapabilirsin!”

            TOKAT ŞEHİR MÜZESİ, Tokat, hatta Türkiye müzeciliğinde devrim niteliğinde bir oluşumdur. Böylesi güzel bir oluşum ve kuruluşa, başta işin öncüleri olmak üzere destek veren, katkı yapan bütün kurum ve kişileri candan kutluyoruz.

 

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku