takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Eylül 2020 - 10:01:56 - 552 Okunma

MÜREKKEBİN SON DEMLERİI

Sevgili dostum,

           Biliyorsun ben de senin gibi kitap okumayı çok seven insanım. Okuduklarımı çevrem ile de paylaşmak,  güzel ve akılda kalıcı sözlerin beni etkilediği gibi onların da faydalanmasını istiyorum. Ama onlar bunu sevmeyince, istemeyince ben de sana yazarak paylaşayım, belki bugün belki yarın okuyarak faydalanan olur diye düşünüyor ve yazıyorum.

         Sevgili dostum,

         Aynı yayınevinden kitaplarımız yayınlana Yazar arkadaşım Sibel Ferik, kitaplarımız çıktığı zaman alıp okuyan hatta kızına ve çevresine de hediye eden değerli bir yazar arkadaşımız. Kitap fuarlarında çok güzel sohbetler ettik. Sibel Hanım Kocaeli’de yazmaya  şevkle devam ediyor.  

          Sevgili dostum,

          Sibel Hanım geçtiğimiz gün daha önce kitap fuarında bize imzaladığı “ Sibel’in feys günlükleri”  kitabı ile Parana yayınlarından çıkan “Kelimelerle Dans” kitabının yanında gene Parana yayınlarından çıkan “ Mürekkebin son Demleri” antolojisini yollamış. Bu mektubumda sana bu antolojiyi anlatmak istiyorum, Sibel hanımın kitaplarını ise başka mektubumda anlatacağım.

        Sevgili dostum,

        Türk milleti duygulu millettir, Şarkılarına  “Türkü” diyerek Türk olduklarına vurgu yaparlar ve Türkülerini yana yakıla içten gelen seslerle düğünlerde, özel günlerde her fırsatta okurlar.” Türklerde  her  3 kişiden 5 kişi şairdir” sözü de  bizim türkü, mani ve  şiirlere ne kadar önem verdiğimizi anlatır. Bu “ Mürekkebin son Demleri” de  “küçük bir kutu mürekkebimiz olsa mürekkebimizin son damlasına kadar şiir yazar, duygularımız anlatırız mesajını çok güçlü veriyor.

       Sevgili dostum,

        “Mürekkebin son Demleri” antolojisinde tam 50 şair 4 er 5 er sayfada mürekkeplerini son damlasına kadar kullanarak  şiir yazmışlar. Ben bu mektubu yazarken içlerinden sana da sadece birkaç tane tadımlık dörtlükler seçtim. Umarı benim seçtiğimi sende severek okursun.

        Sibel Ferik antolojide bak neler  söylüyor:

         Kimlik herkeste var

         Karakter ve kalite

         Kendini bilende.

        Kağıt ile kalemin vuslatı

       Yürek konuştuğunda başlar.

  Öldüren sensin,

  Katil,

Benmişim gibi

 Davranıyorsun.

Sibel Ferik

     Sevgili dostum,

     Sibel Hanım kendi kitaplarında da böyle az kelime ile çok şey anlatan özlü sözler yazmış. Bakalım diğer şairler neler anlatmış?

    Sevgili dostum,

    Bir başka şair arkadaşımız Sezgin Köysüren bakın neler diyor?213. sayfada ,   

   YAŞAMAK VE SEN

   Hani tutsam ellerinden

   Bir tutam gülüşlerin değse ömrüme

  Tatlı bir ölsem gözlerinde

  Yaşamak desem adına

  Yaşamak ve sen

   Sevgili dostum,

   250 sayfalık bu antolojide yazar ve şairlerin fotoğraf ve özgeçmişi yok. Ama sayfalar mürekkebin son damlasına kadar yazılmış  şiirlerle dolu. 139. Sayfada Mustafa  Kayalı bize şöyle sesleniyor

    TÜRK BALASI

    O çocuksu o masum,

   Yüzündeki tebessüm

   Goncanın kızıl güle

   Dönüştüğü  o mevsim

Saçın arpa başağı

Kirpiğin gün ışığı

Gün yanaktan yanağı

Oluşsun gökkuşağı.

Doyumsuz manzarasın

Ayder’in benzerisin

Kaymağının yanında

Bal gibi Anzer’isin

      Sevgili dostum,

      Şiirler dile gelir sevgiyi,  memleket sevgisini , akı ve  aile sevgisini çağlar çok zaman  bu antolojideki gibi.  Yüreğin şiir  gibi coşkulu olsun daima..

"Turan Yalçın" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf